Bodrum bizi güzel hatırla!
Çilek Kokusu'nun bana kazandırdığı çok ciddi bir şey var. O da valizleri toplayıp Bodrum'a yerleşme dürtüsü. Bunu İstanbul'a yerleşeli birkaç ay olmuş biri olarak söylüyorum. Çünkü öyle güzel ve eşsiz mekanları var ki. Bodrum'un dizilere ev sahipliği yapmışlığı çoktur ancak renklerin bu denli canlı ve doyurucu yansıtıldığı başka bir iş görmemiştim.

Bu hafta mutlu olduğum bir şeyle yapmak istedim yazının açılışını. Bu bölümün görselliği dizinin totalinde can suyu görevi gördü. Neylersin ki vakit daralmakta.. İbre hızla kışa yaklaşırken diziler kendini güçlendirmek zorunda. Çilek Kokusu ise bu durumla inatlaşırcasına aynı kalmayı tercih ediyor.

Geçtiğimiz bölümlerde şikayetçi olduğum şey sahnelerin sık tekrarlanışıydı. Bu bölüm de gelenek bozulmadı ve Aslı saçma bir biçimde düştü Burak'ın üstüne. Sahneler öyle uzun ve diyaloglar öyle yavan ki telefonla uğraşırken buldum kendimi. Sıkıntılar çok belirgin, çözümün ise ne zaman geleceği muamma. Bazen boşuna beklediğim hissine kapılıyorum..


Benim elbisemin aynısını mı giymiş o?

Bölümde Bodrum'un güzelliğine az buçuk da olsa doyduk ve yalan defterini kapadık. Yani şimdilik... Fakat ısrarla söylediğim bir şey var. O mekanda çok daha başarılı sahneler çıkarmak mümkündü. Daha romantik sekanslar, gecenin boşluğuna akıp giden içli bir dertleşme, belki şık bir dans sahnesi... Örnekleri çoğaltmak mümkün. Kadro bu kadar genç ve dinamik ancak ele avuca gelir bir hatıramız bile kalmadı Bodrum'dan geriye. Mine Tugay'ın güzelliği üzerine ise uzun bir şarkı bile yazabilirim!


Aslı burdayken kime mesaj atıyorsun Volkan?

Burak karakterinin ilerlediğini düşünüyorum. Bu sevindirici. Her şeyi parasıyla çözmeyi alışkanlık edinen klişe bir karakter olsa da duyguları kımıldamaya başladı. Yine de biz Volkan karakterinin tüm güzelliklerin kıymetini daha iyi bileceğini düşünüyoruz elbette. Deniz'in Volkan'a olan U dönüşünü anlayamadım. Bu kaybettiği eski oyuncağına bir özlem miydi yoksa gerçek bir pişmanlık mı? Peki ya Burak? Çağla'ya olan bağlılığı ilişkisini bir aile anlaşması gibi görüp gücüne güç katmak istediği için mi? Zira ortada sevgi olmadığı çok belli. Ama Burak şirket işlerini önemseyen biri olmadığını en başından koymuştu ortaya. Demek ki bu ihtimal de pek söz konusu değil. İşte karakterlerin içinde böyle derin boşluklar var.


Sevgilim şekil önümden çekil ay ay ay!

Büyüklerimiz senaryo yazmanın altın bir kurallarından bahsederler. O kurallardan biri ve en önemlisi de şudur: Eğer bir sahneyi çıkardığınızda yokluğu hissedilmiyorsa ya da hikayenin bütünlüğü bozmuyorsa o sahne gereksizdir. Çilek Kokusu'nun bu bölümünde senaryodan çıkarabileceğimiz birden fazla sahne sayabilirim. Ama işin en fenası, onların hepsi çıkarıldığında ortada bir bölümün de kalmayacak olması. Şimdilerde ekran işlerini ayakta tuttuğu iddia edilen 13-15 yaş aralığının izleme kriterlerini fazla mı küçümsüyoruz ne dersiniz?

Styling konusunda tıpkı mekanda olduğu gibi çok başarılı bir ekip var. Herkes yaşına ve konumuna uygun giydiriliyor. Renkler çok canlı ve işin ruhuna uygun. Pembe giysiler mi? Ben onlara alıştım artık. Yalnız yan rollerde yer alan oyuncularda biraz sıkıntı var. Oyundan uzak, dudak kıpırdatan dekor imajı çiziyorlar ne yazık ki. Artık en amatör tiyatro kulüplerinden bile nice oyunculuk cevherlerinin çıktığını biliyoruz. Yazın güçlenip, kışın ekranda yerini sağlamlaştırmayı planlayan bir işin, bütün oyunculuklara çok daha özen göstermesi gerektiğini de. Bazen çok güzel bir sahne, o sahnede tek cümle söyleyen bir yardımcı oyuncu yüzünden batar ya da çıkar. Yurt dışında, örneğin İngiliz yapımlarında, bir barmen bile özenle seçilir. Ve işin içine öylesine katar ki kendini, biz onun nefes aldığına inanırız. Çilek Kokusu'nda ise kadraj yardımcı oyunculara dönünce kurgulanan hayat duruyor.


Beach team aqar!

Burak ve Aslı aynı çemberin içine bir kez daha ve bu kez sert biçimde düştüler. Bundan sonrasında bizi peşinden sürükleyecek şeyin ne olacağını bilemiyorum. Ama aralarındaki aşk lezzetli diyaloglarla katmerlenirse daha fazla geç kalınmamış olur. Sizin görüşleriniz neler? Yorum kutucuğuna bekliyorum..

Güzel günler.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER