Ölürse tenler ölür, Jon'lar ölesi değil!
''Halkların Demokratik Jon Snow'u ölmüş diyorlar? İnanmam!'' tepkisiyle çölde vaha bulmuş gibi yapıştım ekrana ve kalbim ağzımda izledim sezon finalini. Bir savaş sahnesini bile ''Hurraaaa'' çığlığıyla başlatıp Stannis'i yerde gördüğümüz anda kesen ekibe çok kızgınım. Ağız tadıyla kan banyosu izleyemedik, nerde kaldı o klasik Game of Thrones finallerinin insanı yay gibi germesi? Ot yoluna gitmek diye buna derim, yakışmadı Stannis'e..


Git iki ekmek al gel Drogon..

Khaleesi lafım sana; o dövüş arenasının curcunasına kapılıp atladın Drogon'a ama sen hayvan kadar ejderhayı Dudullu-Bostancı dolmuş hattı mı sandın? Hayvan taştan yumuşak ne bulsa tütsüleyip yeme derdinde, sen hâlâ emzikli bebe muamelesi yap dur! Bu ateşli pokemonları hizaya sokmadan demir taht uzak sana.. Şimdi bir de Dothraki cenderesine düştün yine. Seni o devasa arazide yere attığın gıllik kadar yüzük sayesinde bulurlarsa daha da lafım kalmaz. Bir de bizim dizilerin inandırıcılığına laf ederiz!


Havada yakalarım seni..

''North remembers...'' dedik durduk da Kuzey'de olup da derisi yüzülmeyen, kellesi kazığa geçirilmeyen kalmadı. Stannis gelecek Ramsay'nin sevimsiz sıfatını kalenin surlarına sürttürecekti hani? Kaderinde Lady of Matem olmak varmış Sansa Stark.. Reek hiç beklemediğimiz anda güzel atak yaptı ama o yükseklikten uçan bu ikili iflah olur mu? En fazla kalça kemikleri kırılır diye umuyorum. Sen yazma George Martin, otunu çıkarıyorsun!

Ben hâlâ Lady Stoneheart gelecek de bebelerinin intikamını alacak diye bekliyordum. Bırak onun gelmesini, Bran'i bile dağ başında unuttular. Koca sezon göremedik yavrucağı da son bölümde ''Bir eksiklik var hmmm'' tribine girerek hatırladım. Onu da önce delicesine sevdir sonra da harca e mi George Martin? Sen seversin Sezercik'teki şişko bebe stilini..


Haters gonna hate..

Düşünüyorum da sezon finaline yaraşır, elle tutulur pek bir şey göremiyorum. Belki Cercei ve Jamie'nin cezası.. Kaç sezondur "ha şimdi ha yarın" diye diye ömür çürüttük de Jaime tam baba evlat tablosunun orta yerinde acı yaşadı. Ve Cercei, ah o yılan kafalı Cercei, cıbıl cıbıl şehrin sokaklarında dolaşmak ne ağır bedel oldu be!


Vurun eyvallah ama ölmezsem sıkıntı..

İsminin birincisi Tommen, Golden Retriever gibi bebesin zaten kral olmak senin neyine! Orada ananın üstüne kaka fırlatıyorlar, hığğğhhk diye balgam atıyorlar. Senin elin armut mu topluyor be hey ergen irisi?!
Gerçi bu dizide bir tek Cercei'ye bir şey olmaz, onun intikamı acı olacak. Cercei'nin kuyruğunda yürüyüp ''Shame! Shame!'' diye bağıran o kadına feci bilendim. Zaten kimin çevresinde rahip/rahibe benzeri bir şey varsa o kişi gün yüzü göremedi. Bkz: Stannis, Arya, Cercei..


Söyle bakayım bu kaaaç?

Arya demir tahtı teğet geçse de gönüllerin cesaret tahtına şık biçimde oturdu. Ondan enfes bir suikastçi çıkacağını biliyordum ama o pedofili herifin gözlerini oyarken ''Beklediğimden de fazlası..'' dedim. Racon kesmiyor, kafa kesiyor kız! Peki neden kör ediyorsunuz insaflesslar! Umarım Arya warg filan olur da bu yaramız kapanır. Şu Yüzsüz Adam var ya hani, salt onun üzerine üç sezonluk dizi yazılır. Öyle de sağlam oyuncu! Tyrion Reyiz'e de bu sezon alenen sümük muamelesi yaptılar. Papağan gibi kafeste gezdirdiler, ''Ağbi bi milyonun var mı beee'' diyecek hâle getirdiler. Sabrımızı ayakta tutan yegane güçsün, ağzımızdaki kekremsi tadı gideren tek karaktersin Tyrion Reyiz, patates Martin yokluğunu göstermesin..

Lüle saçlı, aslan bakışlı Jon Snow öldü mü şimdi? Birkaç hırpani sokak arasında gasp eder gibi delik deşik mi etti! Ama üstünde zırhı vardı? Hem çoğu darbeyi karın bölgesinden aldı? Gerçekten ölecek olsa kafası kesilirdi, kalbi sökülürdü? Dirileceğine inanmazsam aklımı peynir ekmekle yerim. Melisandre denilen şıprıntıdan medet umar hâle geldik, puh. Kaç yerinden öldürülüp sonra dirilen adamla konuşmasını hatırlayınca zor bir ihtimal değil Jon'a kavuşmak. Melisandre gerçek kralın peşindeymiş ne de olsa.. Patlat bi blood magic de neşemizi bulalım! Gerçi Bran bile bir nevi ilah oldu, bu sezon hiç göremesek de.. Kit Harington'ın önümüzdeki sezon Game of Thrones'la sözleşmesi yokmuş, o kesin. Fakat bir sonraki sezon fragmanda yırtık dondan fırlar gibi pırtlayıp ''Zaaaa xD'' diye poz verirse şaşırmam. Ayrıca Ghost neredeydi?


Acıma yetime..

''For the watch'' diye bıçağı totosuna taktılar. Peki Olly'e kızdım mı? NO. Sen çocuğun gariban köyünü ez geç, anasını babasını gözünün önünde deş, sonra o çocuk ''Özünde iyilerdir belki..'' diye empati mi kursun yabanilerle? Ha Jon'a yapılan ihanet delikanlılığa yakıştı mı? NO.

Şakalar ve tatminsizlikler bir yana George Martin'in tarzı efsanevi. Zaten bunca ölümün özünde tek bir sebep var; ticaret! İlgi ayakta tutulmak zorunda. Tv dünyası ilik ve kemik sömürüsünde en başarılı sektör. Zaten dizi kitapla paralel giderse spoiler cehenneminde alev alev yanarız. Malum spoiler verenlere ölüm tehdidi yağdırılacak kadar ciddi düzeye ulaştı bu mesele. İyi, dürüst ve sadık insanların eninde sonunda kazandığı masallarla büyütüldük. İşin aslını anladığımızda popomuzun yere bu kadar sertçe çarpmasının nedeni de bu. Ama hayat hiçbir zaman tamamen siyah ya da beyaz değil. Sonunu kestiremediğimiz bir öykü izliyoruz ve böylesi sinir bozucu olsa da daha dehşet verici. George Martin peri masalı izletmez, Taht Oyunları affetmez.

Winter is still coming...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER