Finale bir kala: Öldük öldük dirildik yahu!

Okumazsan kafan karışır not: 20. ve 21. bölüm yorumlarını içerir.


Finale bir kala dizideki aksiyon da giderek artıyor. 9. bölümde izlemeye başladığım Kara Ekmek'in ton ton anneannesinin bu kadar değişeceğini hikayesinin bu kadar açılıp gonca güle döneceğini bir sezon diziyi sırtlayacağını söyleseler inanmaz hatta izlemekten vazgeçerdim. Ama tüm bunlar oldu ve ben de buralara kadar sürüklendim dizinin peşinden. Semra karakterine karşı tavrım hep aynıydı sevmedim sevemedim.. Diziye kattığı aksiyon yadsınamaz ama hikayeyi başrol edasıyla sürüklemesine ısınamadım bir türlü. 

Ama...


Kızınca daha güzel oluyo lan bu. by Taylan


20. bölüm itibariyle izlediğim hikaye bunca bölüm peşinden koştuğum işin çürük ceviz olmadığının ispatıydı. Tüm bölümden aklımda kalan Semra- Çetin yüzleşmesiydi..  Başından beri hep anneannesi Çetin'in yumuşak karnı. Gerçeklerle yüzleştiğinde takınacağı tavır da çok önemliydi. Ama bu yüzleşmeye bizi taşıyan sahneler de hikayenin mihenk taşıydı.


Geldi yine tipini s.....


Taylan'ın daha hiç bir şey ispatlanmamışken bile Asiye'nin yanında duran tavrı O'nun aslında ne kadar da tehlikeli biri olduğunun cevabı.. Taylan için vazgeçmek o kadar kolay ki. Mine için Hale'den Asiye için Mine'den ve Asiye için annesinden vazgeçti. Bölüm boyu Asiye'ye söz verdim diye ortada gezinmesi karakterin 'doğruluğunu' göstermek değil yapacağı 'aykırılıklara' kılıf uydurmasıydı bence. 


Anneanne bütün kadroyu telef ettin hala süt diyosun by Çetin

Çetin onca şeye rağmen anneannesinden vazgeçmeyerek en doğru karakter reaksiyonunu verdi. Anneannesini o kadar seven biri muhtemel durumda nasıl tepki verebilirse O da öyle tepkiler verdi. Ama ben ilk düzlükte Asiye'ye koşmasını anlamadım. Elbette korumak amaçlı bir araya gelmeler olabilirdi ama ben O'nun önce durumu sindirmesini ve hatta bu hazımsızlıkla kendi kararıyla Asiye'den biraz uzak durmasını bekledim. Bu karakterin tam olarak 'karakterinin' oturması için de sağlam bir adım olabilirdi. Çetin'in kendi başına verebildiği kararlar ağır arabesk durumlarda barlarda veya başkasının koynunda sabahlamakla sınırlı kalmamalı.

Bölümde anneannenin hikayesinde zirveye gelindi ama diğer noktalar da önemliydi. Hale'nin takındığı tavır etrafındakilerin gittikçe O'ndan uzaklaşması ve karakterin yalnızlaşmasının alt metnini oluşturdu. 


İyice izleyelim de sonra kendi aramızda dedikodusunu yaparız by Mine-Ali


Asiye ise kendisiyle duvarlar ördü arama. Hep diyorum bu aşkın 'aşık' tarafı Çetin diye. Karakterin tepkilerinde ya bir anormallik var ya da hikaye gereği böyle olması gerekiyor orasını anlayacak kadar senaryo bilgim yok ama seyirci gözüyle de anlaşılacak pürüzler var. Mesela bunca şey yaşadıktan sonra Asiye'nin Çetin'e 'bu aşktan bir cacık olmaz' cümlesinde 'cacık' kelimesine takıldım ben. Karakterin jargonu buna müsait diyeceklere de zamanında Berkant'a 'Sen ordan bir canım diyordun benim kalbim kaburgamın altına sığmıyor' gibi aşk edebiyatının en sükseli laflarını kulaklarımıza çalan da aynı jargon sahibi karakterdi.? Kürtaj parasının yarısını vererek büyük(!) delikanlılık yapan Berkant o sözleri haketti de Çetin etmedi diyorsanız bilelim.

Finaldeki düzmece intiharla topu bu haftaya atan Kara Ekmek'te gelelim bu haftaya..



Asiye'yi düşünüyorum gözlerim kapalı


Tay tay yürüyosun sabret!

Taylan aldığı kararlar ve takındığı tavırlarla artık Asiye'ye 'tay tay' yürüme evresini atlatıp dörtnala koşmaya başladı. Adeta bir yüzleşme programına dönen dizide bu hafta Taylan-Çetin 'feys tu feysi' vardı. Taylan'ın hep içine atıp dışarıya 'pollyanna' takılması elbet patlak verecekti gecikmedi..

Altan Erkekli'ti sevmiyorum net! O yüzdendir yarattığı karakterlere mesafeli yaklaşırım. Bu profösyönelliğe elbette aykırı olabilir ama ben de aksini savunmuyorum zaten. Bu hikayede giydiği 'karı düşkünü koca' elbisesininde de baştan beri her kıvrımına ayrı defo buluyorum. O yüzden Mine'nin o evden ayrılma fikrini hikaye açısından değil kendi göz zevkim (oh sefam olsun!) açısından çok doğru buluyorum tebrikler! 



Güçlü kadın duruşumu yapayım da kaliteli kadın çizgim bozulmasın by Nesrin


Kraldan çok kralcılar..

Para her insanı bozar doğru. Ama bu kadar da değiştirmezdi be yavrum. Hale Semra Hanım'dan daha fazla düştü soyadının derdine. Attığı her adım kendi hanesine eksi yazılıyor hala anlamadı. Herkesin bir gün gideceğine ve onu kurtaracak tek şeyin para olduğuna inanıyor. E bu tavırla çirkin dediğin onca insandan daha çok çirkinleştin bayan moda ikonu!




Duş alınca tabi ki banyo ıslanır esprisinden sonra Asiye

Ben yoğurdum sen bulaşık teli.

Çetin ve Asiye'nin tekrar bir araya gelmesi tabi ki de kaçınılmazdı ama ben bu kadar erken olmasını beklemiyordum. Evlilik teklifi hele bir o kadar 'içermesi gereken' duygudan' uzaktı. Madem bu kadar çabuk çözülecektiniz niye o kadar yüksek derecelerde dondunuz anlamadım. Onların ki öyle basit sinir harbiyle galeyana gelme durumu değildi. 

Pervin'i seviyorum evet bu hafta daha çok emin oldum. Aşk acısından kuyruğu kıstırıp etrafına sataşması dışında on numara beş yıldız! Fatma için takındığı tavır da O'nu bu kadar sevmemin sebebi.  Tüm ipuçlarını birleştirme hızı at arabasıyla yarışır hızda olsa da nihayet ayıktı(!) duruma. Yalının ortasında haykırdığı tüm gerçekler Asiye'nin bütün boşlukları doldurmasına yardım etti. Boşluklar dolar hikaye kapanır derdim ama Semra Hanım'ın her an bir yerden çıkması ihtimali diken üstünde izletti bölümü. Kadın varlığıyla olduğu kadar yokluğuyla da adrenalin deposu. 

Saniyeler içinde petrol ofisinden izbe bir depoya eller kollar bağlı bir şekilde nasıl uyanılır bilmiyorum ama hep beklediğim sahneler geliyor diye çok da kurcalamadım. Çetin bir gün anneannesi ve Asiye arasında kalırsa o zaman ağzım sulanır demiştim. (aşırı dram seviyorum kabul)  Senaristlerin düşündüğü gibi olmadı hiç birimiz Semra'nın öldüğüne inanmadığımızdan bu bölüm ortaya çıkmasına dev(!) şaşırmadık ama yine de inceden bir korku saldı hepimize itiraf edin. Asıl deprem haftaya...


Belenoğlu.. Semra Belenoğlu..


Unutmadan 

Hep savunduğum birşey var her karakterin kendi hikayesi olmasını seviyorum. Ömer'in annesinin gelmesine de o yüzden sevindim ama Hale'nin çocuğunu kaybetmesi de bir o kadar tuhaf karşıladım. Hale'nin tutunduğu tüm dalları tek tek kesmekse derdiniz bu doğru değil ki. Kaybettikçe hırçınlaşan kadın imajı yaratmak fazla klişe değil mi? Taylan'ı Hale'ye bağlayan tüm yolları illa ki kesecekseniz bunun da başka yolları yok değil. Ayrıca zaten Taylan'ın geldiği noktada herkesten kolayca vazgeçebilen biri haline geldi. Bebek potansiyel olarak çok fazla hikayeyle birlikte doğacaktı. Yine de temkinli davranıp olur da yutmak zorunda kalırsam diye fazla sertgirmiyorum klavyeye... 


Neyin içine düştüm yahu by sahi adı neydi bunun!


Aniden babanıza sinirlenip evden kaçarsanız başınıza gelebilecek felaketler silsilesi konulu kamu spotu.


Ne demek aynı aileden sırasıyla iki kardeşe aşık olamıyoruz by Taylan


Yine nasıl bir felaket geldi başlarına acaba? by Mine


Ne! Evini temizleyeceğim diye tüm gün pineklediğim halde 100 lira aldığım kadın öldü mü? by Pervin karısı
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER