Merlin’in sakalı aşkına!
Tam Once Upon a Time büyüsünü kayıp mı etti, yavaş yavaş finale doğru yollansak mı derken 1 buçuk saatlik heyecan verici sezon finaliyle daha anlatacak çok hikâyeleri olduğunu hatırlattı.

Isaac’in geçmişinden öğrendik ki sıradan adama büyük güçler verirsen çıkabilecek felaketlere de hazır olmalısın. Herkes bu büyük sorumluluğu taşıyamaz çünkü. Isaac de taşıyamamış. Gold’la işbirliği yaptıktan sonra yazdığı yeni hikâyeyle başladık. Roller tamamen değişmiş. Snow yeni Evil Queen; Charming onun bir nevi köle-tetikçisi çünkü kalbi Snow’un elinde. Regina, Snow’un kıyafetleri içinde bir kaçak. Snow’un öfkesinin nedeni ise Regina’nın Snow’un gerçek aşkını yani James’i öldürmesi. Hook yine Jolly Roger’ın güvertesinde ancak bu kez kaptan o değil. Rumple ise diyarın parlak zırhlı, güzel kalpli şövalyesi. Belki kısa süreli bir değişim olduğunu bildiğimden bu alternatif Enchanted Forest sahneleri çok eğlenceli geldi. Snow’dan da kötü kraliçe olurmuş.


Çocuğun dilinde tüy bitti

Henry’nin sonunda hayallerini gerçekleştirerek kitaba girip hikâyeye dâhil olması uzun sürmedi. Ve Henry’nin bitmeyen çilesine yine tanık olduk. Çocuğun bütün hayatı annelerini başka bir dünyanın varlığına inandırmaya çalışarak geçti. Şimdi de Regina’yı gerçek aşkının Robin Hood olduğuna ikna edip zaman dolmadan bu sahte hikâyeyi bitirmesi gerekiyor. Regina ve Emma’nın rolleri yavaş yavaş tersine dönerken bu sefer Regina’nın hiçbir şeyden haberdar olmaması ancak Emma’nın hafızasının-kişiliğinin değişmemiş olması başından beri böyle ilerleyen asıl senaryoya güzel oturmuş. Emma’nın tek gardiyanının Lily olmasını, Kaptan KaraSakal’ın bu kadar çabuk yenilmesini Isaac’in saçma hikâye yapısına bağlıyorum. Hook’un ölümü kendi kendime ‘’gerçeğe döndüğümüzde düzelir ya’’ telkinlerime rağmen bir can yakmadı değil. Bir fedakârlıktan diğerine geçmek gerekirse; Regina’nın düğünü engellemeye girmeyip kendini Henry için feda etmesi ilk sezonun finaline göz kırptı. Birinci sezon sonunda Henry Emma’yı inandırmak için zehirli elmalı turtayı yemiş, onu hayata döndüren Emma’nın gerçek aşkının öpücüğü olmuştu. Bu iki kadının da tek aşkları oğulları; gerisi yalan dolan, gerisi gelir geçer. Şimdi de Henry hem Regina’yı hem Hook’u hem bütün bir hikâyeyi kurtardı. Hem de Yazar olarak. Henry’nin yeni Yazar olması teoride çok mantıklı. Ama o kalemi kırdıktan sonra Yazar olarak güçleri nerede duracak yeni sezon için soru işareti.


Karanlığınız hayrolsun

Storybrooke’da hiçbir parti uzun sürmez. Her şey eski haline dönmüş, kasaba halkı kutlamalara başlamışken Gold’un son dakikalarında olduğu haberi geldi. Çırak, Dark One’ı Gold’dan alıp büyücünün şapkasına hapsetse de Gold’un iyileşmek için zamana ihtiyacı var. Dark One’ın da o şapkada durmaya pek niyeti yok zaten. Önce Çırak’ı ele geçiren, oradan Regina’ya musallat olan karanlık; en sonunda, bölümlerdir bangır bangır bağırarak gelen sonla baş başa bıraktı bizi. Emma içindeki ‘kurtarıcı’ özelliğinden midir, Regina’yla sonunda gerçekten bir ilişki kurabildikleri için mi bilinmez; Dark One’ın kendini ele geçirmesine müsaade etti. O’nu karanlıktan daha önce kurtaran, bunu yeniden yapabileceklerine inandığı ailesine güvenerek.

Çırak’ın sonunda Büyücü’nün Merlin olduğunu söylemesi bir soruya cevap verse de yeni soruları da beraberinde getirdi. Dark One’ın tamamen yok edilmesi gibi olası bir planda Merlin’i nerede görürüz mesela?

Yeni kötüler gelsin, bizimkiler onları yensin, Gold’un ne planladığı belli olmasın bölümlerinden sonra; iki sezon sonra yeniden gelecek sezon için heyecanlandıran bir finaldi. Daha önce yeni sezona bu kadar fazla soru işareti kaldığını hatırlamıyorum. Aklıma gelen ilk şey Emma’nın hançerini kimin alacağı oldu. Emma nasıl bir değişim geçirecek? Rumple’ın kendiyle ve Dark One haliyle nasıl arada kaldığını görmüştük. Onun tek varlığı oğluydu, Emma’nın çevresindeki bu kadar insana birbirinden farklı tepkiler vermesi işten değil. Ve tabii Rumple’ı pirüpak kalbiyle izlemek için sabırsızlanıyorum. Lily’nin babasını bulma serüveni, Zelena’nın akıbeti derken geçtiğimiz sezondan ve bu sezonun ilk yarısından daha hareketli daha heyecanlı olarak dönecek gibi duruyor Once Upon a Time… 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER