Döndü ki aslında hiç gitmemişti
Geçen haftadan sonra biraz nefes aldık aksiyonu az bu bölümle. Ancak tabii ki bir sırrı daha su yüzüne çıkarmadan bırakmayız.

Storybrooke’da çok oyalanmayıp, Robin Hood’un geçmişine daldık. New York’taki günlerini -ki gideli dokuz hafta olduğunu öğrendik- ve Enchanted Forest’taki maceralarını paralel olarak izledik. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Robin Hood hırsızlığa tövbe etmiş; Enchanted Forest’ta kafe-bar işletmeye başlamış. Marian ile evlendikten sonra temiz bir sayfa açmak istiyor ama vergi borcunu ödemek için Rumplestiltskin’in teklifini mecburen kabul ediyor. Görev; Oz’a gidip Wicked Witch’ten ‘yaralı kalp iksir’ini çalmak. Başarıyor da ama Will Scarlet ile karşılaşıp hikâyesini dinleyince iksiri ona veriyor. Ya da çaktırmadan cebine atıyor diyelim. Robin Hood’un ‘’zenginden al, ihtiyacı olana ver’’ mottosu da oluşuyor böylece. Marian’ı ve tayfasını yanına alan Robin, ‘başkası için çalarak kahraman olma’ yoluna adımını atıyor.


Bu şahanelikleriniz...

Robin, Marian ve Roland New York’ta, büyük şehir problemlerinden bir demet yaşadıktan sonra Neal’ın evine gidiyor. Gold da bittabi oğlunun evinde kalmak istiyor ama kiracı-ev sahibi sorunları başlamadan Gold kalp krizi geçiriyor. Biz yetersiz dünyalılar kalp krizi diyoruz ama Gold’un kalbi bunca yılın sihrine, borcuna, kötülüğüne, ahına dayanamadığı için çürümeye başlamış aslında. Gold’un ‘yaralı kalp iksiri’ne ihtiyacı var. Robin geçen sefer görevi tamamlamadığı için pişmanlık duyduğundan mı; onurundan ölecek biri olduğundan mı bilinmez, Gold’a yardım etmeye karar veriyor. İşte her şeyin tepetaklak olduğu yer de burası. Robin iksiri ele geçiriyor ama Marian iksiri şurupla değiştirdiği için Gold iyileşemiyor. Marian neden böyle bir şey yapsın derken onun başından beri Zelena olduğunu öğreniyoruz. Marian asla Storybrooke’a dönememiş. Zelena, Emma ve Hook’un boş bir anında Marian’ı öldürüp altı yapraklı yonca sayesinde onun görüntüsüne bürünmüş. Geçen sezonun son bölümünde Emma ve Hook geçmişe gitmiş, yanlarında Marian ile dönmüşlerdi. Bu sezonun ilk bölümünden itibaren bütün Marian sahnelerini baştan izlemek istedim gözümüzün önündeki şeyi mi göremedik acaba diye. Mesela Marian donduğunda Robin’in öpücüğünün onu neden uyandırmadığının asıl cevabı Marian’ın aslında Zelena olması olabilir; Robin’in artık Regina’ya âşık olması değil. Marian’a ne kadar üzülsem de bu aşk üçgeninin içinden bir çıkış yoktu. Asıl öykülerden biri olan Regina’nın mutluluğu, Robin’in oğlunu ve karısını bırakamayacağı gerçeği ile çakışıyordu. Robin’in Marian’ı öldü bilip de kalbini Regina’ya açması noktasına geri dönebiliriz. Fakat bir küçücük ayrıntı kaldı ki o da şöyle. Gold ve Robin’in hastane önünde aşk üzerine yaptıkları müthiş konuşmadan sonra Robin Marian’a ‘’seni seçiyorum’’ dedi ve Regina’nın numarasını telefondan sildi. Bunun Robin Hood’un bir o yana bir bu yana hallerinden biri olmadığını, Zelena’nın oyununu anlamış olabileceğini düşünüyorum.


İki ucu şeyli değnek

Gold Zelena tarafından tuzağa düşürülmüş ve ancak onun dediğini yaparsa gerçek iksiri alabilecek. Zelena’nın isteği de yabancı değil. O da mutlu sonunu istiyor. Storybrooke’da geçirdiğimiz kısacık zamanda Gold’un Yazar’ı bulup kendi safına geçirdiğini de gördük. Ama her şey yine Regina’da bitti ki gerçekten bir karakterin üzerine bu kadar gidilmez. Ya Gold’a yardım edip Emma’yı kötü yaparak Robin’i kurtaracak; ya da Emma’yı seçecek ve Robin ölecek.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER