Erik Zamanı AYAZ’IN YOLU
Memleketime erik mevsimi gelmiş, ben sadece ekrandan görüyorum. Yaşadığım ülkede erik diye bir meyve olduğundan haberleri dahi olmadığına eminim. Yahu ben 2 haftadır Facebook’a kaçak göçek giriyorum, erik yiyen arkadaş ve akrabalarımı görmeyeyim diye ama artık algıda seçicilik mi dersin, ağzının suyu akmış sil onu mu dersin, nereye baksam erik. Krizdeyim. Bu hasreti çekerken üstüne bir de Kiraz Mevsimi’nde, Öykü ve Ayaz’ın oynadığı mini dizinin adı Erik Zamanı. Hadi buyur buradan yak, şaka gibi.

Erik Zamanı'nda eski Türk filmlerimizin sevilen sahnelerini gördük az çok. Zaten ne olduysa sanki ondan sonra olmaya başladı. Eski Türk filmlerimizin klişeleri de birer birer Kiraz Mevsimi’nde vücut bulmaya başladı. Misal, kötü adam karakterinin ruhu Mete’ye geçti, adeta bir Erol Taş. Öyle böyle değil ama, durmak bilmeksizin kötülük peşinde. Tek eksiği boynunda fuları olan bir robdöşambr ve elinde bir kadeh içki. Yüzündeki o pis gülümseme birebir aynı, her yerden çıkıp her anı mahvedebilme yetisine sahip. Öyle ki, bu hafta bir an ışınlanmayı bile keşfetti sandım. Ayaz’ın evinin önünde “dur Ayaz nereye gidiyorsun” derken bir baktık Ayaz’dan önce Önem’in ofisine varmış Ayaz’ı bekliyor (bunu yazarken bir yandan kahkaha atıyorum)

Ofiste Mete, okulda Mete, kampta Mete kısacası her yerde Mete. Aynı Nihal’in Behlül maskeleri ile kına gecesi yaptığı gibi adam her yerde, ya da Matrix’in Ajan Smith’i gibi beden değiştiriyor sanki. Bir de tınnn, gözünü o kadar karartmış ki kimsenin söylediği umurunda değil. Gerçi Ayaz hariç çok da fazla bulaşan olmadı. İlker hala etkisiz eleman, ona ayrı gelicem ama Necmiye Hala tam bir hayal kırıklığıydı. "Seni sevmedim Mete" diye başladı, seni sevmedim diye devam etti ve bitirdi. Büyük ümitler beslediğim Necmiye Hala karakteri her hafta daha fazla kan kaybediyor. Hani nerede senin gamlı baykuşluğun Necmiye Hala? Çekip alamadın Mete’nin içindeki enerjiyi, sen de saldın bıraktın hemen.

Size iki kahve söyliyim mi?

Ayaz’ın yolu dedim ama onun yolu yol değil. Sen git kendi ellerinle Öykü’yü Mete’ye teslim et, sonra da git Mete’ye horozlan “Öykü senin olmayacak” diye. E canısı attığın her adım, yaptığın her hareket Mete’yi Öykü’ye daha fazla yaklaştırıyor, kendi gözlerinle de bunu görüyorsun. Mete’nin Öykü’yü zehirlemesine fırsat veriyorsun, onu napıcaz? Üstelik adamın boğazına yapışmak dışında bir gayretini de görmedik.

Şu manzaranın hakkını veremediniz ya, yanarım yanarım ona yanarım :(

Velhasıl, derdimi esprili bir dille anlatmaya çalışıyorum ama yok bu böyle olmayacak. Bunca zaman Kiraz Mevsimi’nde olan önemli dönüm noktalarını hep destekledim. Hala da yazdıklarımın arkasındayım. Öykü ve Mete’nin evliliği, ardından Ayaz’ın Mete ile girdiği iddia diziye konu katan, yön veren manevralardı. Öykü ve Ayaz’ı sarstı ama yıkmadı. Dahası her iki konunun da dayanağı kuvvetliydi. Her ne kadar evlilik konusu o zaman da yazdığım gibi son anda yapılarak inandırıcılığını kaybetse de, atılmış olan imzanın yarattığı sorunlardı önemli olan. Şimdi bu video ve tehdit o kadar boş kuruldu ki, olan biten hiçbir şeyi kabullenemiyorum. Ne geçen hafta yazdığım gibi Ayaz’ın o videoyu sorgusuz sualsiz ve kimseyle adam gibi paylaşmadan tehdit algılamasını kabul edebiliyorum, ne İlker’in her şeyi bilip susmasını.

Geçen hafta Ayaz annesinin ardında dört döndü anlatmak için, bu hafta annesi yalvardı, Ayaz sustu. "Aman kaza geçirdi, stresten uzak durması lazım" diyeceksiniz bana, demeyin. Ölümcül hastalığı mı var da bunu öğrenince düşüp ölecek? Stres artık 3 yaşındaki çocukta da var. Bu hafta bir de bunların üzerine tuz biber olarak Burcu ve Sibel’in destek olmaları gerekirken köstek olmaları eklendi. Yahu siz arkadaş değil misiniz, bu insanları tanımıyor musunuz, böyle bir anda Ayaz’ın terk edişinin altında sebepler aramak varken Öykü’ye “Ayaz evlilikten mi korktu acaba” denmesi de neyin nesi? Sonra her nasıl ikna oldularsa ellerine pankartlar alıp Ayaz’ın evine gidiyorlar “Ayaz Öykü’yü sev” diye! Bitmedi; İlker susmak ve çözüm için hiçbir yol göstermemekle beraber bir de süper akıl verdi: eski okul arkadaşını sevgilin diye yuttur! Yani böyle bir durumda aklı başında arkadaşlar bunu mu yapar?

Varan2: Mete laptopuna şifre koymayı ne zaman öğrenecek?

Öykü ve Ayaz’ın “arkadaşlarından” umudu kesince Şeyma’dan medet umar duruma geldik. Şeyma’dan beklenen destek ise en sonunda artık Mete’den yaka silkince geldi. Bir de Bülent’e Mete’nin evindeyken yakalanmayaydı iyiydi, şimdi belli ki tüm tehditler ortaya çıkacak ve Mete bütün hıncını Şeyma’dan çıkartacak.

Şimdi gelinen noktada yine yük Ayaz’ın omuzlarına binecek. Belli ki bir şekilde Önem yangın konusundan kurtulacak, ya da kurtulamayacak, orasını çok da merak etmiyorum ama en azından bu Mete’nin Ayaz’ı tehdit etmesine bir son verecek. Ayaz ise derdini Öykü’ye anlatmanın yanında bir de Işık ile aralarında hiçbir şey olmadığını ispatlamak zorunda. Ayaz ve Öykü’nün arası kolayca düzelecek mi bilmiyorum ama Mete’nin bu esnada armut toplamayacağı kesin. Bu arada, bu satırları yazarken Mete’yi fragmandaki dönme dolapta son hız döndürmek isteyenlerin sayısı 305 olmuştu, hiç fena değil :)

Ayaz yeniden Öykü'nün dersine girsin diyenler parmak kaldırsın :)

44. bölüm fragmanına geçmeden önce kısa birkaç notum daha var. Öykü’nün devamsızlık yazısını alarak okula döndürülmesi iyi hamleydi. Okuldan güzel hikayeler ve sahneler bekliyorum, hatta belki diziye katılacak yeni oyuncular! İki haftadır Burcu’nun aksesuarları dikkatimi çekiyor, geçtiğimiz hafta popcorn çantası, bu hafta da okulda taktığı, ünlem ve soru işareti şekilli küpeleri. Benim tarzım değil, ama böyle orijinal aksesuarları taşıyabildikleri sürece kullanan herkesi de takdir ederim, Carrie Bradshaw kalp ben. Bu hafta Ayaz'ın eski arkadaşı olarak izlediğimiz Işık'a benden tam not, bir ara "şimmmdi Ayaz'a aşık olacak" dedim ama delikanlı çıktı, bravo, umarım bu haliyle kalır. Ben bu hafta yine EN listesi yapamadım, yerine kısa notlar yazdım ama sizlerin listesi varsa ve yoruma bırakırsanız görmek isterim. Keyifli bir 44. bölüm izlemek dileğiyle...

 BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER