Çocuğunu korumak için ne kadar ileri gidersin?
Son iki haftadır sütliman geçen günlerden sonra (hayır milk port esprisi yapmayacağım, hayır) nefes almaya vakit kalmayan bir bölüm izledik. Yazar’ın kim olduğu ve Malefiz’in çocuğunun kimliği ortaya çıktı. Gold hakkında yeni soru işaretleri var. Emma ailesinin sırrını öğrendi. Ve Regina’yı o halde bırakmak hiç hoşuma gitmedi. Regina kıymetlimdir, ona dokunanların evlerine ateş topları salarım!Bir annenin kabusu

Nereden başlasam… Snow ve Charming’in, bebeklerinin kötülük potansiyelini ortadan kaldırmak için izledikleri yol akıl almazdı gerçekten. Kim derdi ki yılların Pamuk Prenses’i ve Yakışıklı Prens’i böylesine bencilce bir şey yapsın. Onlar da bütün diyarı kurtar kurtar nereye kadar demişler herhalde. Snow’un Unicorn’da gördüğü geleceği ancak anne içgüdüsü denen şeyle açıklayabiliriz. O da ölmekten korktuğu için değil elbette, kızı kötülüğe yenilmesin diye ileriyi düşünmeden Çırak’ın dediğini yapmaya karar verdi. Malefiz’in bebeğinin zaten bir ejderha olacağını düşünmeleri kendi kötülüklerini bir temize çıkarma çabasıydı ama ne kadar yanıldıklarını gördük. Bu hataları yanlarına kalmadı, hatta yeni hatalar doğurdu ve şimdi bir aile krizinin daha eşiğindeyiz. Emma zaten kolayca güvenen, teslim olan biri değildi. Şimdi anne-babasının ona yalan söylemesi, çekilen onca zahmetten sonra bile Emma’yı karanlığa itebilir. Zaten büyünün ikinci kısmında yani ‘çocuklarına rehberlik edip, onu doğru yolda tutma’ kısmında bariz nedenlerden çuvalladılar. Emma içinde iyilikle doğmuş olabilir ancak örnek alacağı bir ailesi olmadığından neler yaşadığını gördük. Kötülüğe yenilirse de şaşırmamak gerek.

Lily’nin bir daha karşımıza çıkmayacağını düşünürken yanılmışım. Teorileri okurken Lily’nin Yazar olabileceğini söyleyenler vardı ve mantıklı gelmişti. Ama Malefiz’in kızı olması… Tanıdığımız Lily’nin hiç de öyle bütün kötülükleri emmiş bir hali yoktu. Yetiştirilme tarzının buna bir etkisi var muhakkak. Lily kötü değildi ama kaybolmuştu. Gerçekleri öğrendiğinde intikam almak isterse daha doğmadan maruz kaldığı büyünün etkisi altına girip, annesinin kızı olma olasılığı çok yüksek.


Tez tekrar tüyü?

Yazarın tek bir kişi değil de tarih boyunca mağara duvarlarındaki çizimlerle başlayan insanlık tarihinden Walt Disney’e kadar uzanan hikâye anlatmış herkes olduğu ortaya çıktı. Gördüğümüz Yazar’ın ise çok önemli bir görevi vardı. Bu hikâyeleri gelecek nesiller için kayıt etmek. Ama söyleneni aktarmaktan öteye geçip yazdıklarına yön vermeye başlayınca Büyücü ve Çırak tarafından kitaba hapsedilmiş. Emma’nın onu oradan çıkarma kararı anlaşılır. Evet, yepyeni bir dert açıldı başlarına ama Emma’nın bir an önce cevaplara ihtiyacı var. Charming ailesi yokuş aşağı yuvarlanıyor desem abartmış olmam bence. Hata üstüne hata yapıyorlar, onları düzeltmeye çalışırken daha fazla hata yapıyorlar. Yazar bu düğümleri çözmede ne kadar yardımcı olur bilinmez. Dizinin başından beri söylenegelen hisseleri iliklerimize kadar hisettik bu bölümde. Kötü doğulmaz, kötü olunur. Herkes saf iyi ya da saf kötü değildir. Bu nedenle günün sonunda yine herkes kendi davranışları neticesinde mutlu sonuna ulaşacak ya da ulaşamayacak.

Benim de Yazar’a sorularım var tabii. Mesela olaylara nereden itibaren müdahale etmeye başladı? Eğer olayların akışını manipüle ettiyse, Regina’nın Robin’le kavuştuğu sayfa gerçek hikâyeden mi bir şekilde oluşup Regina’yı buldu? Regina demişken, korkulan oldu ve gerçek kimliği açığa çıktı. Gold’un onu tehdit edebileceği iki kişi var. Biri Henry diğeri ise Robin Hood. Robin Storybrooke’a dönüyor anlaşılan.

Ve Gold tabii ki Regina’ya hiç güvenmeyecek, Yazar’ın sayfaya sıkıştığını ve ona getirilen sayfanın sahte olduğunu şıp diye anlayacak, Lily’nin dünyamıza geldiğini bilecekti. Başından beri Gold herkesten birkaç adım birden öndeydi. Belle’e konuşurken kalbini tutması artık simsiyah olmuş kalbinin daha fazla dayanamayacağının mı işaretiydi? Kuralları değiştirmekten kastı kötülere mutlu sonlarını vermek elbette ama zamanın azaldığını söylemesi içimizi rahatlatmaktan çok uzaktı. Yani yine Gold her şeyi biliyor, biz de ağzının içine bakıyoruz ki neler olduğunu öğrenelim.BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER