İyilikten maraz doğar
Rumplestiltskin, Malefiz, Cruella ve Ursula mutlu sonları için güçlerini daha önce de birleştirmiş dostlar. Ama sonuç pek de iyi olmamış. Rumple istediğini aldıktan sonra onları ‘en kötü olanı öldüren’ Chernabog yaratığıyla baş başa bırakmış. Bakalım bu sefer de amacına ulaştıktan sonra eski dostlarını arkadan bıçaklayacak mı? 

Gold’un kasabadan ihraç edilip soluğu Manhattan’da almasının üzerinden altı hafta geçtiğini öğrendik. Kasabaya döndü dönmesine ama keşke hep New York’ta kalsa diye içimden geçmedi değil. Rumple’ın üzerinde bornozla, mikrodalga fırında noodle ısıttığı ortamın fantastikliği Storybrooke’da yok. Hele Cruella’yı haciz memurlarının arasından çekip aldıktan sonraki arabaya servis sahnesini Once Upon a Time’ın en fastastik sahnesi ilan ediyorum izninizle. Çocukluğumun kötü kahramanı Cruella De Vil’in o meşhur arabası içinde tavuk menüsü sipariş etmesi, ‘izlediğim en güzel şeyler’ listemin üst sıralarında kendine yer buldu. Teşekkürler OUAT, büyüksün! Gold’un New York’ta geçirdiği altı haftayı bir mini dizi haline getirsinler, ben izlerim.


Arabam şekil

Cruella’nın Once Upon a Time evrenine nasıl adapte edileceğini merak ettiğimi yazmıştım. Bir sihirli gücünün olması kaçınılmazdı zaten. ‘Hayvanlara fısıldayan kadın’ olması da dizinin o eşsiz mantığı içinde nasıl güzel oturmuş. Geleli iki bölüm oldu ama şimdiden Rumple’ın boyuyla iki kere dalga geçmesi ve taş kaplamalı silahıyla ‘Karanlığın Kraliçeleri’ arasında bir adım öne çıkıyor. Klasik DeVil arabasını ve kürkünü de haciz memurlarının eline bırakmadı, ondan havalısı yok. Kraliçelerimizin geçmişlerini göreceğiz şüphesiz. Rumple’ınkini az çok biliyoruz ama acaba onların istedikleri mutlu son ne?

Storybrooke halkına bir huzur çökmüş gibi bu altı haftada. Büyücü’nün, Yazar’ın kim olduğu sorusu ve Büyücü’nün Şapkası’na sıkışmış perileri kurtarma yolu bulamama ne kadar huzur verirse tabii. Hook’un bir cinayet masa dedektifi inceliğinde hazırladığı tablo daha çok Büyücü’nün kim olduğu sorusuna odaklıydı. Orada Yensid’in adının yazması, bir noktada onu da hikayede görebiliriz dedirtti. Çünkü bakınız Fantasia. (Ayrıca bkz. Yensid’i tersten okuyun) İşin içinde Gold’un parmağının olduğunun sonradan ortaya çıktığı; Belle’in bulduğu, Regina’nın uyguladığı sihirle perileri Şapka’dan kurtardılar. Aynı zamanda Chernabog’u da serbest bıraktılar.

Mavi Peri’nin kasabaya geri dönmesi iç rahatlatıcı bir gelişme. Gold’un herkes ve her şey hakkında bir bilgisi olabilir. İyiler tarafında bu görev Mavi’nindi. Ki döndüğü gibi sorulara cevap vermeye başladı. İlk öğrendiğimiz, Büyücü ve Yazar’ın aynı kişi olmadığı. Mavi Peri, Büyücü’nün adını duyduğunda epey korkmuş görünüyordu, Öncelikle bunu bir kenara not etmek isterim. Yazar’ın erkek mi kadın mı olduğundan emin olmadığını söylemesi ise teoriler için önemli bir adım oldu. Çünkü bence bugüne kadar hep erkek diye bahsedilen yazar kadın çıkacak. Yazar’ın kimliğini hakkında ipucunun eserlerinde olduğunu öğrenmemizle, Henry’nin kitabı büyüteçle didik didik aramaya başlaması bir oldu. Söz konusu kitapsa, Henry’ye güvenebiliriz bence.

Emma ve Regina Chernabog’u nasıl alt edecekleri konusunda Ursula ve Cruella’dan yardım aldıktan sonra onları Storybrooke sınırından geçirdi, onlar da Gold’u. David ve Mary Margaret, Ursula ve Cruella’nın kasabaya gelmesine karşı çıktılar. Ama bi sorun niye? Bu dörtlünün Enchanted Forest’tan kalan büyük bir sırları var. Bu sırrın Emma ile ilgili olması kuvvetle muhtemel. Ve ben açılan bu yeni yolu çok sevdim. David ve Mary Margaret o kadar amaçsız ve işe yaramaz karakterler haline gelmişlerdi ki onları uyandıracak, yeniden Snow ve Charming yapacak bir hamleye ihtiyacımız vardı. O hamle geldi neyse ki.

Gold’un son dakika bombası da bombaydı hakikaten. Chernabog’un en çok karanlık potansiyeli taşıyan kalbin peşinden gittiği ama bu kalbin Regina’ya değil Emma’ya ait olduğunu söylemesinden bahsediyorum. Kurtarıcı Emma kötüler safına mı geçecek yoksa? Regina neredeyse iyilik perisi olacakken güzel bir çatışma olabilir bu.


''Alo, bize iki kova tavuk kanadı''

İtiraf etmeliyim ki biraz sıkılmıştım Once Upon a Time’ın bu sezonki gidişatından. Ancak şimdi Yazar’ın kimliği konusundaki gelişmeler, Snow ve Charming’in sırrı, bu sırrın Emma’nın potansiyel kötü kalbiyle bir alakası olabileceği ve Cruella ile birlikte yeniden heyecanlandım. Umarım bu tempoyla devam ederiz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER