Aşk yaşlandıkça kirleniyor...
"Aldatıldım, aldatıldım sevda böyle değil.."
Herkesin her şeyi bildiği bir noktadayız. finale yaklaşırken Çarşı karışacak, burası çok net. Şu anda hiç merak etmediğim tek şey varsa o da katilin kim olduğu. Sonunda bu noktaya geldik. The Affair'in 8. bölümünü de geçen hafta gibi Ryan Fleck yönetti. Dan LeFranc ve Melanie Marnich yazdı. Geçen haftanın ratinglerine oranla az da olsa izleyici kaybettiği bir bölüm oldu. Fox Life'da yayınlanan bölümlerin izlenme oranları nasıl gidiyor, çok merak ediyorum.

Bölüm girişini Romeo ve Juliet ile yapmak da benim için oldukça manidardı. Aşk için ölen iki düşman ailenin çocuğu. Aynı Noah ve Alison; henüz ölmeseler de bu girişi dizinin bilmem kaç sezon sonra gelecek olan finali için bir işaret olarak algılıyorum ve kenara koyuyorum. Noah'ın aşkı "yetişkinler ve masum gençler" üzerinden bir masumiyet karinesi ile açıklaması güzeldi. Aşk, yaşlandıkça kirleniyor.. Aşk, eskidikçe kirleniyor. Aşk eskidikçe, kirleniyoruz belki de.. Aşk eskiyor mu? Zaman geçtikçe aslında aşk evriliyor ve o yüzden mi kirleniyor? Noah gibi kafam net değil bu konuda.. Zira o, Shakespeare öğretisine tutunarak diyor ki, "Saf aşk kusursuzdur ve kusurlu bir dünyada kirlenmeden kalamaz."

İlişkiniz çıkmaza girdi ve birlikte olduğunuz kadını aldattınız. Olaylar ortaya döküldü. Bir şekilde uzlaştınız diyelim. Ortalık süt liman. Hatta her şey yoluna girmiş gibi görünüyor. Ancak bir kadın aldığınız mücevheri kabul etmiyor ve gerekçe olarak da, "Balım buna bütçemiz yetmez" diyorsa tehlike geçmemiş demektir. İlk bakışta da sanki olanlar unutulmuş ve Noah ve Helen rutin aile sorunlarına dönmüşler, çocukların okul sıkıntısı, "Ay bizim kız bulimia mı oldu?"dan başka bir dert yok gibi görünüyorlar ama en küçük ve alakasız bir kıvılcım Helen'i ateşlemeye yetiyor. Helen'in bu tavırlarını desteklemiyorum. Kişisel fikrimi söylemem gerekirse eğer aldatıldığın halde o düzenin içinde kalacaksan dört ay sonra bile her fırsatta arıza çıkarmayı adil bulmuyorum. İhanet kursağında kaldıysa o zaman ayrılacaksın. Ayrılmadıysan da "Bitti. pişmanım.." diyenin burnundan getirmeyeceksin.

O puro boğazına kaçsa da ölsen!

Noah dört ay sonra ilk kez olay mahaline döndü. Montauk'a gitti. Kayınpederi Bruce Butler "Yaşam Boyu Başarı" ödülünü alırken yanında durmak için... Karısına da Alison'u asla görmeyeceğine, iletişime geçmeyeceğine dair söz vererek. Ne oldu? Dakika bir, gol bir ödül töreninde denk geldiler. Memlekette elbette Alison'dan başka garson mu var? Bruce çakalı da uyanık adam tabii meseleye aydı ve hemen yaraya parmağını bastı. Hatta utanmadı purosunu Noah'ın yarasına basarak söndürdü. Zaten romanlarını da karısı yazıyormuş, çapsızın! Ben inandım valla o 'dedikoduya' ne yalan söyleyeyim.. Bruce her konuda olduğu gibi aşk-meşk- ihanet konularında da eşsiz deneyimlerinden çıkarımlar anlattı Noah'a gerekli dersi verdi.

Gelen habere göre Alison'un anneannesi aniden rahatsızlanmıştı ve şövalye ruhlu Noah kızın yardımına koşuverdi. Vazife kısa. Alt tarafı Alison hastaneye bırakılacak. Ne var ki bunda? İnsaniyet namına yapılmış bir yardım, sokakta köpek bulsan alır güvenli bir yere bırakırsın, aynı hesap.. Noah da öyle yaptı. Aldı Alison'u yardım etmek çin hastaneye anneannesini yanına götürdü ve koşar adım eve döndü. Fakat sonra yine Bruce'un eşsiz hayat deneyimlerini aktarması yüzünden iş çığrından çıktı. Bruce tavsiyeleriyle adeta Noah'ı cesaretlendirdi desek yalan olmaz. Bruce, Noah'ı adeta laflarıyla iteleyerek yoldan çıkardı yani bize öyle anlattı. Noah, Alison'u dört ay sonra ilk kez gördü ve anında allak bullak oldu. Alison'a resmen aşık ve ömrü boyunca o aşkın nasıl nihayet bulacağını merak etmek ile bizzat denemek ve öğrenmek arasındaki ince kırmızı çizgide duruyor. Düşmesi an meselesi...

Dedektif Noah'ın imza gününde mavi sandalın izini sürüyor..

Neticede Alison anneannesini kaybetti. Noah sayesinde onunla vedalaşma şansını yakaladı. Bu tür kriz durumlarında insanlar birbirine biraz daha yakınlaşır. Noah, arabada uyuyan Alison'un yüzüne o kadar sevgi dolu baktı ki tam o anda "Aha bunlar birlikteler Alison da Noah'tan çocuk yaptı" dedim. Derken biz hop diye Noah'ın yılan hikayesine dönen romanının imza gününe yani soruşturmanın yapıldığı zamana, günümüze bağlandık. Ardından da Alison'un anlattıklarına.. Bıraktığımız noktada Cole yeni bir hayat istediğini hatta bebek de istediğini söylemiş ve Çiftlik'i elden çıkarmaya karar vermişti. Kararı uygulamaya koymuşlar. Olayları Alison anlatmaya başlayınca yine Noah'ın nasıl korkak bir yalancı olduğunu bir kez daha anladık. Kıza iltifatlar, aygın baygın bakmalar...

İnsan sevdiği birini kaybedince hayatıyla ilgili vereceği kararları ya öteliyor ya da uygulamaya koyuyor. Alison da anneannesinin ölüm kararını verip ötenazi evraklarını imzalayında oğlundan kalanların durduğu sandığın başında bir kez daha hayat muhasebesi yaptı. Sezon finaline doğru yaklaşırken elde kalan iki yol var. Noah ve Alison elele verip sıkıcı ve sorunlu hayatlarından kaçarak ne kadar süreceğini bilmedikleri aşkın bilinmezlerinde savrulacaklar ve Noah aşkla tazelenip "çok satan tek romanı"nı yazacak. İkinci yol ise Alison'a arkasını dönerek kaçacak ve o aşkı kayınpederi gibi bir romana dökerek ömrünce Alison'u hatırlayarak yaşayacak.. Noah her durumda o romanı yazıyor ama kesin bilgi..

Böyle işte..
R.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER