Ölüm, yaşam, intikam
Valhalla yolcusu kalmasın
Kemiksiz Ivar'ın derdine çare olan Harbard efendi Kattegat'ta yerini sağlamlaştırıyordu. Nedense bu adam bana Grigoriy Yefimoviç Rasputin'i çağrıştırıyor demiştim. Gittikçe daha çok vurgulanıyor bu. Rasputin Çariçe'nin hemofili hastası oğlunun kanamalarını nasıl durduruyorsa Harbard efendi Ivar'ın ağlamalarını öyle durduruyor. Her seferinde yeni bir minnet borcu her seferinde yeni bir ülke puanı.

Öbür tarafta Porunn'un yüzü savaşta aldığı yaradan epey zarar görmüşe benziyor. İngilizler zafer sarhoşu yanlarında Vikingler gibi müttefiklerle dünyayı yenebileceklerini düşünüyorlar. Hayat güzel.  Bir tek Floki mutsuz, tanrılarının ve inançlarının yeni dünya adet ve tanrılarına feda edilmesinden dolayı kırgın. Prenses Kwentrith'in Ragnar ile ilgili planları var, Ragnar'ın da prenses, kardeşi, Kral Eckbert ve Wessex için planları var. Herkes kendi planına uygun oynuyor.

Floki bu günlerde çok mutsuz

Prenses Aslaug, minnet borcu ve bir takım başka dürtülerin iteklemesi, Halbard efendinin telkinleri ve Ragnar'ın yokluğu ile Halbard efendinin yandan tedavisine maruz kalmak üzere. Yelkenler suya indi inecek. iniyor, az kaldı derken Halbard efendi Kiev kralı Olaf'tan sonra ikinci veliahtın babası olma yolunda dev bir adım atıyor. Siggy ise yeniden gücü ele geçirebilirmiş gibi hissediyor. Kattegat'ta durumlar böyleyken denizin öbür yakasında Wessex'te Athelstan ile Judith kavuşuyorlar. Ne menem bir zamansa herkes stratejik unsurları elinde tutmak için güç ve seks kullanıyor. Çok değişmemiş durumlar aradan geçen 1500 yıl içerisinde.


Bir alternatif tababet uzmanı olarak Harbard bey

Dönüş yolunda Kwentrith hayaller kuruyor, Mercia tahtına kardeşi Burgred ile beraber oturma hayalleri, zavallı hayaller. Boş hayaller. Özellikle de karşıda Wessex kralı Eckbert ve aralarında sadece Ragnar Lothbrok olduğu için boş hayaller. Pamuk ipliğine bağlı hayaller. Ragnar'ın durumu Floki'nin direnci hepsi geleceğe dair çözülmesi gereken sorunlar. Öte yandan kral Eckbert her ne kadar Lagertha'nın etrafında pervane olsa da aklını alamamış ve gerçek yüzünü ondan saklayamamış. Lagertha Hedeby'e dönmek istiyor ve çok haklı çünkü tahtını emanet ettiği hain Kalf her geçen gün gücünü arttırırken Lagertha'nın dönüşü için de planlar yapıyor. Çiçeklerle karşılamayacağı da muhakkak tabi.


Siggy mürebbiyelkte tek isim

Kattegat'ta Harbard'ın gelmesinden sonra başlayan çocuklarla ilgili olan gariplik de Ragnar'ın Aslaug'dan doğma oğulları Ubbe ve Hvitserk için devam ediyor. Siggy'nin dikkati ve takibi Ubbe ve Hvitserk'in buz altında kaybolmasına engel olamıyor ama Siggy inatçı kolay pes etmiyor. Siggy Ragnar'ın oğulları için kendi canını veriyor.

Önce biraz soğuk ama girince alışıyorsun
 
Ragnar'ın Wessex'e dönüşü kral Eckbert'in ne kadar başarılı bir politikacı olduğunun da göstergesi. Kral Eckbert her şeyi etrafındakilerin tam anlamıyla kontrol altında olması için kullanıyor buna gelini Judith de dahil Porunn'un yaralanması sonrası Bjorn ile hayatları daha da zorlaşacak gibi. Kral Eckbert hem Athelstan hem de Lagertha için özenle yemlediği zokaları bir kez daha atıyor Lagertha yutmuyor ama Athelstan'ın zokasında yem olarak Judith var. Athelstan zokayı, kurşunu, fırdöndüyü ve bütün misinayı komple yutacak gibi. Ziyafetler şahanedir, hele o zamanlarda zafer kazanmışsın, krallık ele geçirmişsin daha iyi sebep mi var ziyafet vermek için. Ziyafet sırasında Eckbert ve Ragnar iki kral, baş başa konuşuyorlar. Athelstan kararını veriyor, kararı kral Eckbert için hiç de hoş değil, Lagertha'da dönmeye hazır. Hain Kalf ise onun dönüşü için Kral Horik'in oğlu ile anlaşmış bile. Anlaşmasına anlaşmış da ne kral Horik'in oğlu kral Horik'in gücünde ne de yanında getirdiği zavallılar. Lagertha ve savaşçıları bu güruhu çiğ çiğ yiyecek.


Hain Kalf ve yeni müttefikleri

Ziyafetler demiştim, sürprizlere de gebedirler nihayetinde. Kral Eckbert'in ziyafeti de Kwentrith'in kardeşine yaptığı zehir gibi bir sürprizle sona erdi. O sırada Kattegat'ta Harbard Aslaug ve Helga'ya veda ederek gidiyor. Gelişi gibi gidişi de uğursuz.

Önümüzdeki günler herkes için zor geçeceğe benziyor. Kalf bir kötü adam için inanılmaz derecede kifayetsiz, bizimkilerin dönüşünde evlerini nasıl bulacağı meçhul, kral Eckbert ve diğerlerinin entrikaları malum. Neler olacak?

İzleyip göreceğiz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER