Ben, Nevizadeler'in intikamıyım!
Artık demir almak günü gelirken zamandan,
Finale doğru giden bir dizi kalkar bu limandan,
Hiç izleyicisi yokmuş gibi sessizce alır yol,
Sallanmaz o gidişte ne reyting, ne de bir kol.
 
Finale doğru giderken Ulan İstanbul’u yorumlamak nasıl anlatsam… Hem zor, hem de kolay. Zorluğu sevgimizden. Ayrılmak zor olacak. Kolaylığı ise giderayak çektikleri güzel bölümlerden. Ulan İstanbul, dijital platforma geçtiğinden bu yana o kadar keyifli, o kadar özgürdü ki… Neyse ya, daha zamanımız var. Şimdiden ne sizi ne de kendimi darlamayayım. Önümüze, bölümümüze bakalım.

Kısaca bir hatırlayacak olursak 36.bölüm muradımıza ermiştik. Karlos ve Yaren’in duduşları birleşmiş, hepimiz güzel bir “Sonunda!!!” çekmiştik. Artık o nasıl bir öpüşmeyse elektrik tesisatından yangın çıkardı. “Ooo, yandı buralar!” diye diye sonunda yangın çıktı. Yalnız çıkan yangının ardından dükkândan sonra Nevizadeler evlerinde de oldu. Yangının aşktan çıkmadığını aslında hepimiz bal gibi biliyoruz işte! Firuz, Firuz, Firuz! Nevizadeler’e yatacak yeriniz yok, deyip durdu sanki kendisinin çok var! Ampul bu, yanar patlar. Her şeyin bir ömrü var. Bir gün dünyanın bile sonu gelecek. Vakti gelince ampul mü patlamayacak? Senin de ampulün patlayacak Firuz, sen daha dur!
Bizler, Nevizadeler'in kırık kalpleriyiz.
Bizler, Nevizadeler'in acıklı geçmişleriyiz.
Bizler, Nevizadelerin kaçış planıyız.
Bizler, Nevizadeler'in intikamıyız!
Velhasıl, Nevizadeler’in lügatinde yılmak yok. Dükkânsız da kalsalar, evsiz de olsalar Firuz’u bitirmek için evlilik yemini etmiş gibi iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta operasyona koyuldular.

Firuz’un finansörü Adem Simit’i paketleyip Dubai’ye yollayan Nevizadeler’in hedefinde bu sefer medya işlerini yürüten Jülide Sarı vardı. Ceyhun, zaten kadın ile ilgili gerekli araştırmayı yapmıştı. İş, sadece harekete geçmeye bakardı.
Yazık yahu, kadıncağız Londra'ya gitmek üzere Firuz'un yanında ayrıldı, başına gelmeyen kalmadı.

İlk önce bindiği taksi kaza yaptı.

Kazadan sonra bayıldı. (Bayıldı?!)

Uçağa nasıl getirildiği anlayama çalıştı. (Tabi ki hophopçuluk.)
 
Jülide uçağa nasıl bindim, nasıl indim derken türbülansa girmesin mi? Eyvah, uçak düşüyor! Hepsi adeta bir film, bir dizi seti tadındaydı. Jülide’nin itirafı hariç. Ah şu ölüm korkusu, sen nelere kadirsin! Kadın, kendi ağzıyla çıkarları için yalan haber yapan, katilleri, suçluları aklayan bir şantajcı-montajcı olduğunu itiraf etti. Zaten takside giderken televizyondaki kadının da dekoltesini çok bulmuştu. Kimdi ki o kadın acaba? He, tamam, hatırladım: Gözde Kansu.

Jülide’nin itirafı gelmeden önce Nevizadeler’in de itirafları da bombaydı. Özellikle Ferdi ve Ceyhun’unkiler. Hugo’da Tolga Abi’ye küfür edeni bulduk, sınavlara sınavları mod-medyan ile çözen, soruları çalan, memurluk sınavında yerine adam sokanı da. 
Sanırım bu tezgâh şimdiye kadar en çok güldüğüm tezgâhtı. Fight Club subliminallerine kadar düşünülmüş, mükemmel bir iş. Kusursuz tezgâhlar listeme bir numaradan girdi. Yangın, tek porsiyon yiyecekler detayları dâhil.

Onlarda - Bizde

Yalnız Fight Club’ın bir de kuralları vardı. Hadi o da benden olsun. Buyurun:
Nevizade Tezgâhı’nın ilk kuralı: Nevizade Tezgâhı hakkında konuşmamaktır.
Nevizade Tezgâhı’nın ikinci kuralı: Kimseyle Nevizade Tezgâhı hakkında konuşmamaktır.
Nevizade Tezgâhı’nın üçüncü kuralı: Nevizadeler’den biri dur derse ya da başına bir şey gelirse tezgâh bir süreliğine sona erer.
Dördüncü kural: Her tezgâhta sadece bir kişi hedef alınır.
Beşinci kural: Tezgâhlar teker teker yapılır.
Altıncı kural: Kılık, kıyafet, goygoy serbest.
Yedinci kural: Tezgâh gerektiği kadar sürer.
Sekizinci ve son kural: Eğer bu Nevizade Tezgahı’na ilk düşüşünüzse sizi Allah affetsin.

Görüntüler gerçek ama ses montaj.
 
Sonuç olarak Firuz’in klasik çete yapılanmasının gazeteci ayağı, Yaren’in deyimiyle mortingen straze oldu. Yalnız Firuz, Julide’ye bu itirafı yaptıranı buldurmak için başta Esra olmak üzere tüm emniyeti harekete geçiriyordu en son. Yav he canım he.

Esra demişken, Ceyhun’un yokluğunda bu kızcağız bir arpa boyu bile yol alamamış. Yazıııık! Nevizadeler’i takip ettirmiş ama elindeki fotoğraflardan iş çıkmadı. Dizi setinde alnın teriyle çalışan FerDer’den, sokaklarda sesiyle ekmeğinin peşinde olan KarYar’dan, ellerinin hamuruyla pizza açan Bahadır ve Tuncer’den ne iş çıkabilirdi ki.

Ceyhun’un durumu ise kontrolden çıktı çıkıyor, benden demesi. Meğerse Şehriban her şeyi biliyormuş ya la! Nevizadeler’in yanan evi için Esra’dan yardım istemeye gidince Esra olanı biteni Şehriban’a döküldü. Esra, ağzının ayarı yok yemin ederim, ne boş boğazsın. Boğazın boş, aklında boş. Hem Ceyhun diye yanıyorsun, hem de kendini soğutmak için elinden geleni yapıyorsun.Maşuka'dan kadınlık öğren biraz.

Ve bu haftanın sürprizi kocamaaan bir kedi olarak özünü bulmuş olan Hayati’ydi. Kedi olmak çok yakışmış, adeta bir tatlişkoo.

Turuncu we trust in!
 
Yalnız Hayati ne zaman çeteye girdi, ne zaman hırsız oldu dizi bitmeden öğrenmek istiyorum yoksa meraktan çatlarım. Hayati’nin nasıl bir hırsız olacağını da ayrıca merak konusu. A-haa! Yoksa muhtar olmak için oyları mı çal… Yok ya, o kadar da değildir herhalde. Değildir, değildir! Hahaha, aklıma neler neler geliyor, tövbe!

Adım adım finale giderken bir bölümü daha geride bıraktık. Uğraş Güneş yine yapacağını yaptı, bir yandan düğümleri çözerken, diğer yandan yeni soru işaretleri oluşturdu. Yine çakılan selamlar, yine ağızda lokum gibi dağılan bir bölüm. Ayrılmak zor olacak sizden Nevizadeler.

Emeği geçen herkesin ellerine, kollarına sağlık.
 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER