Carol’un Kurabiyeleri
Kıyametin Lezzetleri

Alexandria’da yeni bir sabah, gece uyku uyumayan Sasha silahını alarak demir kapıdan kendisini dışarıya zor attı. Gece boyunca yaşadıkları evin duvarında büyük ihtimalle artık hayatta olmayan ev halkının fotoğraflarına bakmak oldukça sinir bozucu tabi. Rick, Daryl ve Carol işler sarpa sararsa atılacak adımları planlıyorlar, Rick Alexandria için mükemmel bir tespit yapıyor. “Hayatımda gördüğüm en şanslı insanlar” hem bu zamana kadar dünyanın halini görmedikleri için hem de talih karşılarına Rick ve arkadaşlarını çıkardığı için şanslılar aslında. Carol ve Daryl ile yaptıkları toplantıdan dönerken yerde yatan ölü aylağın alnında W işaretinin kazınmış olması da ayrı bir gizem olarak ortaya atıldı. W kim? Neden bir insan bir aylağın alnına W harfi kazır? Trofe isteği mi bu? Yoksa ters taraftan mı bakıyoruz? W değil de M harfi mi? Morgan reis sen mi geldin? Yoksa bir kaç bölüm önce duvarda yazan “The Wolves are near” (Kurtlar yakında) yazısı ile mi ilgili o bölümde bir kamyonet dolusu kesilip biçilmiş aylak vardı.  Wolves diye bir çete olabilir mi? Rick ve arkadaşları Alexandria halkına bir şans tanımaya kararlı ancak işler kötüye giderse B planları da hazır. Michonne ve Rick’in kasabanın yeni şerifleri olması da garip bir durum olaylar o kadar naif cereyan ediyor ki bu hamlenin Deanna’nın güveninden mi yoksa iki önemli oyuncuyu kendisine bağlama isteğinden mi olduğu konusu belirsiz. Daryl ile Aaron’un ormandaki karşılaşması da Alexandria ahalisi ile Rick’in grubu arasındaki farklılığın altını çiziyor. Gerçek dünyaya alışkın değiller. Deanna geleceğe dair hayallerini anlatırken, ileride Alexandria’da kurlacak hükümeti, polis gücünü, Rick ve Michonne’un bunun çekirdeği olduğunu, bu nedenle Maggie’yi yardımcı olarak aldığını söylerken dinleyenlerin gözlerinde inanmayan bakışlar var. Bu hayaller kıyamete göre değil.

Kasabanın şerifleri - Ütopyanın bekçileri

O kadar çaresiz durumdalar ki düzenli bir devriyeleri yok, kulede bekçileri yok, en acıklısı bütün bunların gerektiğinden haberleri yok. Kurban gelmiş payın yoktur, haftan yoktur, ayın yoktur, Alexandria’da dayın yoktur, Deanna kurban niye doğdun?  Rick ve grup Deanna’ya hayatı anlatmaya çalışıyor. Deanna bir adım atarken karşısındakinin de bir adım atmasını sağlıyor politikacı olmak böyle bir şey, kuleye gözcü koymayı başarıyorlar ama karşılığı Deanna’nın hoş geldiniz partisine katılmak. Carol diğer Alexandria sakinleriyle yemek tarifleri alıp verirken delirecek gibi duruyor inanılmaz sahte bir hayat var Alexandria’da. Gerçekten de dünyanın en şanslı insanları olmalılar.

Deanna Monroe ve ütopyası

Plan belli akşam parti tüm hızıyla devam ederken silah deposundan silahlarını çalıp dışarıda saklayacaklar bu işi de Carol’a ihale ettiler. Aaron ile Daryl’in ormandaki küçük macerasında Aaron’un göründüğü gibi olmadığını fark ettik, adam nişancı, gelen aylakların ikisini kafasından vurdu. Kullandığı tüfeğin otomatik olmadığını düşünürsek bu oldukça başarılı, diğerlerini ise pala ile karşıladı beklenmeyecek bir performans.  Carol kurabiye malzemesi almak için Olivia’nın deposuna gidiyor oradaki pencerenin mandalını açık bıraksa olay çözülecek, gece parti sırasında silahlara ulaşmak mümkün olacak Daryl için. Aaron orman yürüyüşü sırasında Daryl’i geceki partiye gelmeye ikna etmek için konuşuyor. İnsanlar seni tanıdıkça daha az korkarlar. Deanna’nın partisi tam olarak bir kabus o kadar gerçek üstü ki sanki bir tiyatro gösterisi gibi inanmaz gözlerle izliyor grup. Geçmişteki hayatın unutulan tüm güzellikleri burada, sohbet, müzik, içki, temiz kıyafetler, güzel insanlar. Sanki kıyamet kopmamış ve duvarların dışında her türlü melanet dolaşmıyormuş gibi. Deanna’nın kocası Rich ile de burada tanıştık, nedense onun ölmüş olduğunu düşünmüştüm, yanılmışım. Rich duvarı inşa ederek Alexandria’dakileri kurtarıyor, Rick ise duvarların koruması olmayan gerçek dünyadan grubunu kurtarıp koruyor. Farklı hayatların insanları. Bu arada partide Rick ile Jessie'nin yakınlaşması geçen bölümden beklediğim bir olaydı ilerleyen bölümlerde Jessie'nin kocası doktor kaza geçirirse şaşırmayacağım. 

Sevgiyle çarpan kalpler yasak aşkı mı müjdeler?

Ormanda Aaron ile Daryl birbirlerinin hayatını kurtarırken ikisi de birbirlerinin aslında göründükleri insan olmadıklarını anlıyorlar. Buttons isimli ata ise tek kelimeyle yazık oluyor. Aaron ile Daryl dost olacak gibiler parti ilerlerken Carol silahların peşine gidiyor. Herkes uyum sağlamaya çalışıyor ama bu rüya bitince ortada kalmamak da bu çabanın bir parçası. Alexandria medeniyetinin parçası olmak demek biraz da duvarın dışında hayatta kalmanı sağlayan vahşiliği bırakman demek. Aaron akşam yemeği sırasında ağzından baklayı çıkardı, Daryl’in Alexandria’nın yeni kabul elemanı olmasını istiyor. Bunun için de garajındaki motoru tamir etmesini ve onunla birlikte Alexandria’ya yeni sakinler bulmasını istiyor. Plan belli aslında. Daryl iyi adamlarla kötü adamları ayırt edebiliyor ve bu mükemmel bir özellik.

El eli yıkar, el de yüzü yıkar

Carol silah deposuna açık bıraktığı pencereden girdi ve silah deposunda tabancaları alırken Jessie'nin kurabiye isteyen oğluna yakalandı. Carol’un çocuğu korkutması bölümün ve hatta belki de tüm sezonun en güzel sahnesiydi, inanılmaz bir tasvir yeteneği. Çocuğun ne kadar sır saklayacağını ilerleyen bölümlerde göreceğiz. Şimdi bu saatten sonra dostlar,  Rick’in doktorun karısıyla yakınlaşması da hayra alamet değil. Sasha’nın uyum sağlayamaması da hayra alamet değil. Daryl'in Alexandria ve Aaron'a uyum sağlaması da hayra alamet değil. Değil oğlu değil.


Alexandria’da günler bu kadar kolay geçmeyecek ve hayat daha da zorlaşacağa benziyor, izleyecek ve göreceğiz.

 


 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER