Deja vu
Özlüyor musun oğlum bu hücreyi?
Öncelikle söylemek istediğim şey: senarist hanımlar bize ‘feyk attı’. Önce, o gelmesini hiç istemediğim ama illa gelecekse de bir an önce gelsin istediğim mahkeme sahnesi bu bölümde olacak dediler. Sonra gelmeyeceğine dair bir imada bulundular. Ve o sahne bu bölümde gelmedi. Ee şimdi de Feride hamile dediler. Dediler demesine sağ olsunlar da şimdi biz de bir “ben sana nasıl güveneceğim?” diyen Feride bakışı atsak yeridir yani. Böyle dediğime de bakmayın. Feride Mahir’e nasıl güveniyorsa, ne olursa olsun gururla yanında duruyorsa, benim durumum da Karadayı için daha farklı değil.

Mahir’in dediği doğru. Tarih tekerrürden ibarettir. Bu başlığı da tam bu sebeple attım. Ben bu anı daha önce de yaşamıştım hissine kapıldım. Üstelik de bu defa beynimin bana oynadığı bir oyun da değil. İkinci sezonun başından beri olan şu; Mahir haksız yere suçlanıyor ya da kendi suçu üzerine alıyor. Sonra nezarete atılıyor. Sonra hepse gidiyor. Bu arada Feride hâkim olmasının avantajıyla sıklıkla Mahir’i görebiliyor. Onun suçsuzluğunun anlaşılması için çabalıyor ve ilk ümitlendikleri deliller karartılarak tam ümitlerini kaybettikleri anda yeni bir tanık çıkıyor ve Mahir kurtuluyor. Ve ben bunlar olurken her defasında “delikanlı adam karakol sever” diyen adamı hatırlıyorum.

Baba kız dediğin böyle olmalı.

Hadi bu dizi Mahir’in kabadayı olması üzerin kurulu olduğu için bunlara tamam diyelim. Kaç bölüm önceydi, Nazif Baba, Songül’e tokat attığında? Şimdi de Bakan Bey, Feride’ye tokat attı. İki olayın da hiçbir farklı yok benim gözümde. Yani Mehmet Saim’in yaptığına “tü kaka” deyip de “ama Songül’de hak etmişti” demem. O zaman da dememiştim. Hatta Nazif Baba o tokadı attığında yaşadığım hayal kırıklığını yaşamadım bu bölüm. Sadece Feride’nin yaşadığı duruma üzüldüm. Bir de babalar kızınca kızlarına tokat atarlar fikrinin yanlış olduğunu da bir yerde vurgularlarsa çok memnun olacağım. Yani Mahir’in hapishanede hepimiz kardeşiz edebiyatı yapmasındansa bunu görmek isterim.

Turgut: Mahir'in üzerine kimse suç atamaz. Bunu yalnızca ben yapabilirim.

Biraz uzun ve durağan bir bölüm izledik. Mesela ‘Belgin hapishanede’ konulu bölümlerin bize ne gibi bir fayda sağlayacağını bilemedim. Hayır, kız kavgası izlemek eğlenceli olabilirdi de karşısında Belgin’in çapın bir kadın olsaydı. Neyse demek ki Belgin’in ayak altında olmaması gerekiyordu hem de sürekli erkeklerden oluşan hapishaneleri görmekten sıkılmayalım diye böyle bir değişiklik düşünülmüş belli ki. Belki de Turgut, Belgin münasebetini bu vesileyle öğrenirler. Bu güzel olabilir. Tabi, bu sebeple de olmaz zaten.
Merak ettiğim bir şey var. Bu Turgut ve Belgin daha iki bölüm önce Mahir, Kütük Nail’i öldürsün diye plan kurmamışlar mıydı? Hani öldürmedi diye kızmışlardı falan. Ee ne değişti de şimdi Turgut tam tersini istiyor. O zaman öldürdüğünde hapse girmeyeceğini mi düşünüyor acaba? Mahir hiç öyle bir insan mı? Gerçi Mahir nasıl biri bazen biz bile karıştırır olduk ya. Neyse ki Feride nasıl biri diye biliyoruz. Yine bir şey olduğunu öğrendiği gibi koşa koşa Mahir’in yanına gidiyor. Yine Mahir’in söylediklerine koşulsuz güveniyor. Turgut’un planı tutmazsa mesleğini harcayacak kadar çok seviyor. Eminim ki Mahir de o kadar seviyor. Lakin Feride “sevda tek taraflı fedakârlıkla olmaz” derken Mahir’in sevdası için yaptığı hangi fedakârlığı baz aldı gerçekten merak ediyorum.

Feride'ye bir döşek attıralım içeriye bence hiç uğraşmasın git gel boşuna.

Bir de Feride’nin tanıklığının geçerli olacağını nereden çıkardılar? Bunu da bilmek isterim. Daha birkaç önce davetiyeleri gazetede basıldı. Ondan önce Feride sırf Mahir için sahte nişan yaptı. Tamam, sonunda üstündeki şaibeler kalktı. Bir hâkim olarak güvenilir olduğuna yeniden inanıldı ama Mahir’e olan zaafı da gözlerden kaçacak gibi değil. Bu da bir gerçek.

Hamileliğin başka belirtileri de var. Yalnız böyle giderse mide fesadı geçirdiğini düşünecek Feride.

100. bölüm için mahkeme sahnesi olmasa bile en azından bir can alıcı sahne bekliyordum. Mesela “Feride Hamileeee” durumu bu bölümde açığa çıkabilirdi. Neyse bölümler çuvala girmedi ya 100’de olmazsa 101’de olur, 102’de olur. Bekleriz biz, işimiz ne.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER