Para kazanmak çalmak kadar kolay değil
Bu ülkede ortada hiçbir neden yokken sırf birinin\birilerinin işine gelmiyor diye işinizden olabilir veya işyeriniz mühürlenebilir. Tıpkı bizim Nevizadeler’in başına geldiği gibi. Firuz Efendi’nin yoluna taş koydukları için restoranları mühürlendi hem de olmayan hijyen problemleri ileri sürülerek. Çözümü basit, 8.500 liralık cezayı öder dükkânını açarsın tabii paran varsa. Paran varsa ağasın, paşasın ama ya yoksa? İşte o zaman alnının teri ile para kazanmaya çalışırsın.

Bugüne kadar bir sürü başarılı operasyona imza atan, tonla badireler atlatan, iki kere 1 milyon toplamış Nevizadeler’e 8.500 liralık ceza elbette koymazdı. Onlar yine bildikleri yoldan gider, ihtiyacından fazlasına sahip olan pis ellerden adaletli bir şekilde çalarlardı bu parayı ama artık yola Ceyhun’la devam ediyorlar ve ona verdikleri bir söz var. Nevizadeler verdikleri sözden döner mi? Elbette dönmez. O halde ellerinden ne geliyorsa yapıp bu parayı kazanacaklarına inandılar. İnandılar diyorum çünkü onların alın terine maalesef para verilmiyor bizim memlekette.


KarYar şarkılarının akustik versiyonlarına bayıldım!

Ekibimiz yine seyrine doyulmaz bir operasyona imza attı. Evet, operasyon diyorum çünkü sadece konusu değişti. Çalmak yerine kazanmak. 

Sanata bakışımız ve sanatçıya verdiğimiz değer ortadayken bizim çiftlerin para kazanma konusundaki girişimleri hüsranla sonuçlandı elbette.


Ferdi Derya'dan yetenekli çıktı.

Karlos ile Yaren’in şarkı söylemesini hatta oyuncu olan Derya’ya Ferdi’nin eşlik etmesini bile anladım da Tuncer ile Bahadır’ın ne demeye pizzacı olduklarını anlayamadım. Tabii ki en çok onların sahnesinde eğlendim. Sürekli ‘aclanmış’ halde dolanan Tuncer ile çocukluğunda oyun hamuruyla oynadığını bile hayal edemediğim Baho’nun pizza yapması ve sonuna kadar da yaptıkları işin arkasında durmalarını hayranlıkla seyrettim. Özellikle Tuncer’in pizzası geciken adama verdiği derse bir alkış isterim! Sen pizzan 9 dakika gecikti diye ekmeğinin peşinde koşan adama söylenir siparişi geri çevirirsin, o teslim edemediği siparişin ücreti kadar maaşını eksik alır çünkü çalmak kolay, kazanmak zordur.


E adam siyasete atılıyor rol yapmasını bilecek.

Kim derdi ki bir gün Hayati Nevizadeler’e çare olacak. Karşındakinin bir açığını bulamayınca belden aşağı oynayan bir siyasi sisteme sahip olduğumuz için her siyasi gibi Hayati’de bundan nasibini aldı. Neyse ki hem Hayati hem de bizim ekip bu işten kârlı çıktı. He eğlendim mi? Pek sayılmaz. Nevizadeler bir şekilde bu parayı toplamalıydı bu şekilde topladılar. Alan mutlu satan mutlu sana ne oluyor derseniz de ne Hayati’nin düşürüldüğü durum ne de Nevizadeler’in onlardan yardım isteyen birinden faydalanmaları hoşuma gitmedi durum bundan ibaret.


Yandı buralar dedik dedik yanıp kül olmayalım şimdi de? 

Ha yandı ha yanacak derken sonunda ciddi ciddi yandı bak buralar! Geçen hafta imkânsızlaşan KarYar öpüşmesinden yakınmıştım bu hafta sanırım hep birlikte muradımıza erdik. Biz muradımıza erdik de onların tadı damakta kalacak zira gerçekten yanma tehlikesi atlatacaklar gibi gözüküyor. Umarım lanet Firuz’un pis adamı güzelim konağın zarar görmesine neden olmaz. Bak o işte o zaman kimse tutamaz beni!

Bu bölüm de güldük, şarkı söyledik, eğlendik ama yine bolca düşündük. Hem bölüm hem de dolayısıyla yazımda sisteme göndermelerde bulunsak da aslında daha önce çözülmesi gereken bir problemimiz var, o da şiddet. Servet Abi’miz yine muhteşem bir konuşma yaptı en kulağa küpe edilesinden. Onun sözünün üstüne söz söylemek bana düşmez ama yeri gelmişken söylemek istediğim bir şey var. Şiddetin giderek normalleştiği şu günlerde medyanın ve özellikle de toplumumuzda ilgi odağı olan dizilerin şiddet algısı üzerinde etkisinin büyük olduğuna inanıyorum. Hemen her dizide gerek fiziksel gerek psikolojik şiddetin ayyuka çıktığı bir zamanda Ulan İstanbul’un şiddet algısı yaratacak hikâyeler sunmak yerine aksine bu algıyı eleştiren ve yıkmaya çalışan bir tavırla hareket ediyor olması beni çok mutlu ediyor. Böyle bir dizinin varlığı bile umuttur bizim için. Emeği geçen herkesin fikrine ve emeğine sağlık…BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER