Yeniden Merhaba Jimmy

5.sezonunun ortasına gelen Shameless’ta bu hafta kısaca neler yaşanmış bakalım…

Önceki bölümün en şaşırtıcı olayı, ani bir çılgınlıkla Fiona’nın Gus ile evlenmeye karar vermesiydi. Bu bölümde ise Fiona bunu kardeşlerine açıklamanın telaşına düştü. Dört bir yana dağılan Gallagherlar’ın her biri kendi uğraşlarının peşindeyken, Fiona açıklamayı aile yemeğinde yamak istemişti, ama mümkün olmadı. Fiona’nın iş arkadaşının girdiği uyuşturucu koması bu yemeği ileri bir tarihe erteledi. Gus’ı başından beri sevdiğimi ve birlikteliklerini hoş karşıladığımı söylemiştim ve karakter beni yanıltmayacağa benziyor. İkiside ilişkinin daha doğrusu ‘evliliğin’ bitmesinden korkar hale gelir -ki bana göre yakında gelecekte gerçekleşicek. Ama eminim ki bitiren ya da suçlu taraf Gus olmayacak. Halbuki onun ana karakterlerden biri olmasını ne kadar çok isteriz…


Sezon başından beri Debbie'yi beğendiğim tek sahne

Gallagherların diğer fertlerine bakalım. Debbie de gördüğüm iticilik hissi her bölüm daha da büyüro sanırım. Kendisi ergenliğini biraz ağır, hatta aşırı dozlarda yaşamaya başladı. Ama bu bölüm ona aferin dediğim bir sahne vardı ki o da eski bestielerinin attığı kazıkların hıncını nihayet alabilmesiydi. ‘Good Job Debbie! Bravo Debbie!’ sözlerini tv karşısında herkesin söylediğine bahse girerim.

Bildiğimiz gibi Ian’ın manik depresif hali gün geçtikçe ilerlemekte ve bu durum Mickey’i de fazlasıyla ürkütmeye başladığını farkettik. Benim daha çok üzüldüğüm şey ise Ian’ın tam bir erkek fahişe haline gelmesi… Mickey ile aralarındaki ilişkinin bazen samimi olduğunu düşünüyorum hatta gay bir çift olarak yaşadıkları zaman zaman bize empati yapma olanağı veriyor –Benim fikrim Shameless’ın sağladığı en büyük yarar eleştirmek yerine homo bireylere karşı empati yapmamızı sağlamasıdır. Ama son izlediğimiz bölümde Ian’ın para için yaşlı bir erkekle gece klubünden ayrılması açıkçası hayal kırıklığı yaratan bir andı ve anlaşılan hayal kırıklığına uğrayan sadece seyirciler değil ayrıca Mickey’de bizim aramızda.

 
Hepimize 'yok artık Frank' dedirten an

Ve Frank. Onun  nasıl bir aile babası olduğu konusunda eleştri yapmayacağım çünkü diziyi zaten 5 sezondur izleyenler bu konuda artık fikir beyan etme amacı bile duymuyordur. Ama David’in ailesine özellikle babasına yaptıkları bana küçük çaplı bir isyan yaşattı. Saf insanlara tahammülüm yoktur fakat çocuğunu kaybetmiş bir babaya tüm bu yaptıkların fazlasıyla utanç vericiydi Frank. Adamın hem duygusal yanından yaralanıp kendine barınacak yer sağladı, yetmedi birde karısıyla ilişki yaşadı. Umarım Sam’in ortalığı dağıtması bu aileyi Frank’in diğer zararlardan korur.

Sevgili komşumuz V ile Kev’in değer yargılarının kendi değer yargılarımdan tamamıyla farklı olduğununun farkına vardım. Öncesinde Kev’in ailesel bağlarının çok daha sağlam olduğuna inanıyordum ki V’nin ‘beni aldatmalısın çünkü ben bunu sana yaptım’ ısrarlarına dayanamaması beni hayal kırıklığına uğrattı. ‘Aldatmak’ kelimesi yaşadıkları için pek doğru bir tanım olmasada, cinsel ihtiyaçlarını başka insanlarla gidermeleri evli çiftlerin yapmaması gereken bir davranış olduğunu düşünüyorum. Gerçi Shameless’tan bahsediyoruz, bu dizide bize örnek olabilecek davranış sayısı sınırlıdır…

Son olarak Jimmy’nin dönmesi tam anlamıyla bir bomba etkisi yarattı Shameless fanları için. Gus için üzülüyorum ama Fiona’nın Jimmy’e tekrar döneceğine yüzde yüz eminim. Bende Jimmy’i özlemişim bu nedenle Jimmy’e tekrardan hoşgeldin diyorum J.
 
Haftaya görüşürüz!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER