Onlar
Rick reyiz zor durumda

Zaman bütün yaraları iyileştirmiyor, kimi yaraları tam tersine dağlıyor, onları derinleştiriyor, acılarını daha da dayanılmaz hale getiriyor. Rick ve arkadaşları son zamanlarda öyle büyük kayıplar yaşadılar ki aradan geçen zaman içerisinde ne Beth'in ne Tyreese'in kaybı kolay kolay aşılamayacak gibi görülüyor. Grup geçen bölüm Rick'in ikna olmasıyla çıktığı Washington seferinin sonuna varmaktan henüz uzak. Ara yollardan ormanların içerisinden ilerlemeye çalışırken açlık susuzluk ve aylaklarla mücadele etmek zorundalar. Kasveti tarif et deseniz Walking Dead evreninde aynen bu şekilde tarif ederdim. 


Bana yılgınlığın resmini yapabilir misin?

Bir düşünün, Atlanta’nın, Tyreese’in ölümünün üzerinden 3 hafta geçmiş, grup tükenen kaynaklarla Washington’a doğru yollarda, bir yandan peşlerinde aylaklardan küçük bir sürü, bir yandan gerilen sinirler, açlık, susuzluk. Daryl, Maggie ve  Carol her biri farklı biçimde Beth’in yasını tutuyorlar. Her biri farklı farklı acısını yaşamakta. Bu konuda Carol Daryl’e duygularını serbest bırakıp acısını yaşamasını söyleyerek yardım etmeye çalışıyor ancak grubun geneli için bir yorgunluk, yılgınlık söz konusu. Sonunda bir köprü üzerinde peşlerinden gelen aylakları Rick’in planı ile bertaraf ederken Sasha’nın disiplini bozması neredeyse Rick’in yaralanmasına sebep olacak. 


Deliyim gözü kara deliyim

Sasha’nın sağa sola deli gibi savurduğu bıçağının çizdiği Abraham hastalık kapacak mı onu da göreceğiz ancak durum hiç iç açıcı değil. Dizinin her bölümü yeni korku öğeleri barındırmaya başladı, Maggie’nin bagajda bulduğu kaçırılmış ve orada ölerek aylağa dönüşmüş kadın, Daryl’in açlıktan yediği solucan, Sasha’nın su ararken gördüğü kuruyup ölmüş ölmüş kurbağalar. Verilen ara senaristlere yaradı anlaşılan, tam gaz devam ediyorlar. Rick’in genel durumu ise başarısız bir oymak beyini andırıyor, aileyi pikniğe çıkarmış ama yemekler evde unutulmuş ve doğa becerileri de yetmiyor gibi sanki. Tam umutlar tükeniyor derken imdada bir köpek sürüsü ve Sasha’nın refleksi yetişiyor ve grup akşam yemeği olarak köpek ızgara ile buluşuyor.Kayıplar grubun ruhunu emip bitiriyor, neredeyse herkes mücadeleyi bırakıp havlu atmaya hazırlanıyor, Maggie ise en kötü durumda olan, Glenn’in cesaret vermeye çalışması işe yarıyor yoksa pes etti edecek. Daryl grubun perişan olmak üzere olduğunun farkında, ormana dalarak su ve yiyecek arıyor bir yandan da Beth’in acısını ağlayarak atmaya çalışıyor ki bu sahne gerçekten çok acıklı. Yaralı bir hayvan gibi ağlayamamasını çığlık atmak için açılan ağzının sudan çıkmış balık gibi açılıp kapanmasını seyrediyoruz. Grup iyiliksever balıkçıların ya da gizemli bir “dostun” bıraktığı suları içip içmemenin muhasebesini yaparken başlayan yağmur durumu biraz kolaylaştırıyor. 


Yağdır mevlam su

Ancak hemen sonrasında patlayan fırtına yüzünden Daryl’in bulduğu samanlığa sığınıyorlar. Samanlıkta Rick uzun ve felsefi bir tirat okuyor, ne zaman birileri bu kadar uzun konuşsa ardından mutlaka bir melanet gelir. Burada da süper bir korku sekansı düşünmüş yönetmen. Bir kasırga ambiyansı içerisinde samanlık kapısına dayanan onlarca aylağı dışarıda tutmaya çalışan grup zor anlar yaşıyor.  Sabah karşılaştıkları manzara ise inanılmaz sanki ormandan bir tank geçmiş gibi aylaklar ve ağaçlar yerle bir olmuşlar. Kasırga kapının önündeki kalabalığı alıp götürmüş, bölüm sonlarını sürprizlerle bitirmek Walking Dead adetlerinden bu bölümün sürprizi de öncesinde suyu bırakan iyiliksever kardeşimiz Aaron. tertemiz giysileri ve gayet kibar konuşmasıyla ağaçların arasından iyi haberler getirdim diyerek çıkıyor.


Bu haberlerin neler olduğunu ilerleyen bölümlerde göreceğiz.


İyi seyirler,


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER