İyi düşmandan iyi kamçı olur
Glee altıncı ve son sezonuyla seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Sezonun beşinci bölümü The Hurt Locker Part 2 yayınlandı. Şimdiye kadar izlediklerimiz arasında sezonun en eğlenceli bölümü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Olaylar Sue Sylvester çevresinde dönüyorsa zaten aksi pek mümkün olamazdı. Sue'nun bir 'Klainer' olduğunu öğrenmemizin şoku tazeliğini korurken onun nihai amaç olarak Klaine'i tekrar sevgili yapmaya çalışması şahsıma "Sue Sylvester gol gol gol!" tezahüratları attırdı. Gördük ki; Kurt ve Blaine'i tekrar bir çift yapabilme uğruna yapamayacağı şeyler yok. Kaldı ki itiraf etmem gerek ben bir Klaine hayranı değilim ve buna rağmen beni bile gaza getirdi. Taktığı Klaine rozetiyle Kurt'ün yaşlı flörtüyle olan randevusunu garson kılığında sabote etmesi çok iyiydi. Adama, hassas kemikleri güçlendirmek için kalsiyumla zenginleştirilmiş içecek teklif edip, Kurt'e de yanında her ihtimale karşı yetişkin bezi olup olmadığını sorması Sue için henüz daha savaşın başları, ısınma turlarıydı. Bu arada yaşlı adamın misilleme olarak "Senin yaşın kaç peki" sorusuyla Sue'nun 34 yaşında olduğunu da öğrenmiş olduk.

Bindik bi' alamete gidiyoruz kıyamete. 

Diğer yandan Rachel için hayat dersleri Mr. Schuester'tan merhamet dilenme aşamasını bir şekilde atlattı. 'Vocal Adrenaline'in ortalama-altı performansıyla New Direction'a motivasyon' gibi ucuz yollar peşinde olan Rachel'a, Sue sayesinde dolaylı yoldan bir tokat geldi. Will Schuester'ın da dediği üzre; kötü komşu insanı ev sahibi yapar misali, düşmanınız varsa başarıya daha kolay ulaşırsınız. Sue gibi bir düşmanınız varsa da sırtınız yere gelmez.


Can düşmanım adlı çalışmasından bir demet.

Sue'nun Klaine tutkusunu anlamak bir yana kendime de benzetiyorum. Hepimizin böyle çılgınca saplantılı OTP'si olmuştur haydi itiraf edelim. Sue ve tuvaletli asansör tuzağı muazzam bir fikirdi. Kurt ve Blaine'i asansör süsü verdiği odada hapsetmesi ve onları Saw filmindeki üç tekerlekli bisiklet üstünde kukla robotla tehdit etmesini Glee'de tüm zamanlar içinde en çok güldüklerim arasında sayıyorum. Öpüşmelerini sağlamak için; asansör fantezisi ortamı + lavabolu ihtiyaç konforu + keyiflik yiyecekler gibi her türlü gereksinimi düşünen Sue, en sonunda ortama afrodizyak gaz salgılama kartını bile sürdü. Sue'nun inadı o kadar tatlı ki sayesinde Klaine sever oldum zira onlar da bu sayede gözüme tatlı gelmeye başladı. Blaine'in "Buradan çıkmak istiyorum. It's just so hot!" çıkışına Sue'nun "Yeees!" tepkisiyle Blaine'in "Cinsel olarak sıcak değil, gerçekten sıcak." karşılığı sonrası Kurt'ün bakışlarındaki hayal kırıklığını sezenler? Bir an için asansörden kurtulduklarında koşarak kaçan Kurt ve Blaine'in en yakın yatağa doğru gittiklerini sanan da tek ben miyim? 


Jigsaw'dan selam getirdim.

Hipnozlu Sam dolaylarında olaylar çok karıştı. Rachel'ı öpmesi ve tesadüfi trans halinden çıkmasıyla bu yola gerçek duygular da karışsın istiyorum. Henüz pek bir derinlik göremiyorum beklediğimle kalmasam bari. Daha fazla tutku lütfen! Sue'nun Glee Kulübü sabote çalışmasında hipnozlu Sam'e verdiği direktifle New Direction'a söyletmek üzre tüm zamanların en kötü üç şarkısı adındaki listeyi kim YouTube'larda aratıp, dinledi? Ben tabii ki. Sam ve post-modern gay çocuk Spencer arasındaki konuşmalar güzeldi. Spencer'ın eşcinselliğini rahat ve açık yaşayabilen, ayrıca bununla barışık biri olmasına rağmen 'gay çocuk' etiketinin üstüne yapışması korkusunu taşımasındaki paradoks oldukça ilginç. Zamane gençlerinin dertleri de bir tuhaf.

Ve Kitty Glee Kulübü'ne ensest kardeşler esprileriyle döner. Cersei & Jaime Lannister yakıştırmasına güldüm. Rachel'ın Kitty'i geri gelmesi için ikna ettiği sahnedeki duygusallığı gereksiz buldum. Yalnız söylemem lazım Rachel öğretmenliğe göz kırptı gibi sanki. Bu yolda ilerleyecekmiş gibi bir his doğdu içime. Hayaller Barbara Streisand, hayatlar Mr. Schuester. Will hocası gibi olacak diyemem şimdi Allah var yukarda. Rachel içindeki bu hırsla Whiplash filmindeki Fletcher gibi olur. Eski Glee Club üyelerini; Puck'ın kardeşi (Jake) Cross-dresser Mercedes (Unique) ve annesi şişman olan kız (Marley) olarak hatırlaması anırtarak güldürse de bence bu Rachel'ın ayıbı değil onların silikliğiydi. (Baby-face mocha teen-boy Jake hariç. Onu kim unutabilir ki? Kalp ben.) Kitty'nin yardımıyla "Sue'nun duygusal olarak hassas olduğu şarkıların bulunduğu, sadece kendisinin erişebildiği kriptolanmış ve şifrelenerek korunmuş gizli dosyasına" (yazarken bile güldüm) ulaşmaları New Direction için yarışmayı kazanmanın yolunu da açtı, sevinsin garibanlar.


Bu sahnede aklına icloud gelenler?

ND sahnede şarkıları icra ederken Sue'nun geçirdiği şokla zaman yolculuğuna çıkması ve Star Wars, Prenses Lea olarak katıldığı seçmelerden başlayıp, Pretty Woman ve Scarface seçmelerine de girdiğini görmemiz sözün bittiği yerdi. Kabul edelim Sue için duygusal derinliği olan şarkıların hepsi birbirinden harikaydı. Özellikle Roxette - It Must Have Been Love ve George Michael - Father Figure. Sadece Sue'nun değil herkesin bu şarkılarla duygusal bağları ve hatıraları vardır.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER