Açtım kollarımı,
Ranini, “Akşam Kardeş Payı başlıyor, yazacak var mı?” diye sorduğunda bir heyecan geldi bana. Heveslendim ama sanki Kardeş Payı’nı yorumlamak o acayip dünyanın, müthiş zekanın ve oyunculukların üstüne söz söylemek olurmuş gibi geldi. Eğer bunu okuyorsanız, yazmaya cesaret edebilmişim demektir. Okuyucular, hazır mıyız?

Her şeyiyle farklı bir dizi olduğu, Ağustos'ta sezon finali yapıp Ocak'ta başlamasından belliydi. Bölüm başladığında Sezai’nin öldüğünü öğrenir öğrenmez diziden bir soğur gibi oldum. “Ee?” dedim. “Hani babanın öldüğü bölümünden sonra bir daha üzmeye tövbe etmiştiniz?” derkeeeen… Koyun postlu zengin Sezai ekranda belirince şey oldum.. Hani, çocuklara, “bütün şekerlerini biz yedik.” diyerek ağlattıktan sonra “ŞAKAAA!” diyerek, minicik bebelerin duygularıyla oynadıkları zalim bir şaka yaparlar. Hah işte ona döndüm.

"Seni doğurduğumda hastanede bi papaz vardı. Bana "Sen cennetliksin." dedi. "Niye?" dedim."Kırk yıllık papazım böyle günah çıkaran görmedim" dedi."

Dizinin ilk bölümünün Sivas’ta geçeceği aylar öncesinden belliydi. Selçuk Aydemir ve Sivas arasındaki bağı hepimiz biliyoruz. Uzun ara vermek, Selçuk Aydemir’e yaramış. Sezai’nin ölmediğini öğrenip keyfim yerine gelince replikleri atlamamak için bölümü başa aldım. Başta sönük gibi gelen dizide,  “uff sadece yabancı diziii!!” tayfasına bile 3-4 ay yetecek kadar kaliteli espri yapılmış. Özellikle polislerin Kartal’la dalga geçmesi, cenaze evinde Sezai’yi anma sahnelerinde epey güldüm.

Hani illa en sevilen bir karakter olur ya dizide; en sevdiğim olmasa da kendime en benzettiğim kişi Feyyza. Mahallede yetişmesi ve abilerinin onun hayatında baskın insanlar olması sebebiyle huylarımız biraz benziyor. Özellikle Deniz’in aşk itirafı sahnesinde “hoşlanma farklı-sevme farklı-aşık olma farklı” görüşüne “Ay-nen ay-nen!” diye tepki verdim ve sanki senaryonun o kısmını ben yazmışım gibi gururlandım… Niyeyse.

Beni bilen bilir, Emrah Kaman hayranıyım. Dizideki Emrah, Sivas milliyetçisi olmasıyla bilinirken, neden Sivas’ta çekilen bölümde neredeyse hiç yer almamış diye üzülürken son 10 dakikasında bombayı patlattı. Edaaaaaaaaaaaaaaaaa’sını kurtarmak için önüne atladı ve popişinden vuruldu. Tam bir kahraman olduğu kadar dış görüşünden de ödün vermez. Popiş nakli repliğine bayağı güldüm.

Popişimi kurtarmak için gerekirse Kim Kardashian'dan, Jennifer Lopez'den popiş nakli istiyorum!

Bu arada, Fernandes’imiz doğdu. Biliyorsunuz, bize rahmetli babadan yadigardı. Hamiyet’in ısrarıyla adı Sezai olan çocuğun akıbetinin aynı olmamasını diliyor; Allah anneli, kardeşli büyütsün diyoruz. Sezai’nin bölümün sonunda oğluna yaptığı kült "Babam ve Oğlum" repliğini değiştirmesiyle de gülümsetti.

Ben de aynı şeyi yapacağım: Açtım kollarımı, “İyi ki döndün Kardeş Payı!” dedim.
İyi ki döndün Kardeş Payı!


ŞEKERLERİN HEPSİNİ BİZ YEDİK!


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER