Sue Sylvester: Yaptığına sabotaj denir, böyle aşka montaj denir
Glee'nin dördüncü bölümü The Hurt Locker Part One yayınlandı. Bir uzun bölümü ikiye bölmüşler gibi görünüyor ki devamı The Hurt Locker Part Two olarak beşinci bölümle gelecek. Öncelikle şunu söylemeliyim, bölüm çok çılgındı. Absürd komedi zaten Glee'nin tarzı fakat bu sefer ekstra durumlar söz konusuydu sanki. Sue'nun Will'e olan anormal takıntısının Will tarafından masada unutulan plastik bir çatal sebebiyle tekrardan düşmanlık boyutuna dönüşümü muazzamdı. Olur da Sue'nun masasında çöpe atılmalık öteberi vs. unutursanız o direkt bunu bir hakaret olarak görür. Görmeye de bilir zira Sue Sylvester söz konusu Will olunca nem kapmalık bulut arayan bir kişilik bunu çok iyi biliyoruz. Ama siz yine de dikkat edin arkanızda çöp bırakmayın. Bir plastik çatal ile 'damarına basılan' Sue'nun gizli duyguları Pandora'nın Kutusu gibi açıldı. Glee kulübünden ve şarkı söyleyen, dans eden, sanatın bu tarafıyla ilgilenen herkesten nefret ettiğini biliyorduk amma ve lakin sıkı bir Klaine hayranı olduğunu? Dahası Kurt ve Blaine tekrar birlikte olsun diye planlar yapabileceğini? Sürpriz köşeler fena çarptı ama çok iyi oldu, çok da güzel oldu. Sue, bu sefer 'mahvederek' hayırlı bir işe vesile olacak belli ki. Karofsky ve Blaine ilişkisini mahvedişini ailecek beğenerek, zevkle, kaçırmadan izliyoruz efendim.

Şiddetin ne hoş, ne güzel şefkatin. Sue Sylvester'ın askerleriyiz! 

Gelgelelim Sue reisin Rachel ve New Direction'ı mahvetme hamleleri üzdü! Sam'i hipnozla Rachel'a aşık etmesi ve Rachel'ın duygularıyla oynama planları tam da Sue acımasızlığına yakışır tarzdaydı. Rachel ve Sam yakınlaşmasının doğal bir özümlemeyle değil de yapay yollarla gelişmesi benim için beklenmedik oldu. Sam tüm bölüm boyunca adeta Sue tarafından yaratılan bir robot işlevi gördü. Ben bu robotun her şeye rağmen Rachel'ı öperken gerçekten hissederek öptüğüne inanmak istiyorum. Ya da yapay bir öpücükse bile Sam'in kalbinin derinlerinde bir yerlerde iz bırakmış olabileceği temennisi taşıyorum. Çünkü çok yakışıyorlar! Sam, Glee Kulübü kızları (Quinn, Santana, Brittany, Mercedes) koleksiyonu yapar gibi sevgili eskitiyor resmen. Ama Rachel ile aralarında oluşan etkileşiminin enerjisi hiç de öyle gayri ciddi değil. Sue, hain planlarıyla olmayacak şeyleri oldururken gerçekten olacağını tahmin edebilir mi bilmem ama olursa da en çok o şaşırır. 

 Şimdi öpüşün!

Kurt ve Blaine sarılmaya çalışırken ikidir öpüşecek gibi oluyorlar, bu detayı sevdim. Sue sayesinde Blaine ve Karofsky çiftinin üçüncü dereceden kuzen olduğunu, ayrıca Karofsky ayısının eski defterleri oldukça kabarıkmış onu öğrendik. Kurt her ne kadar Blaine ile birlikte olmayı 'istemediğini' söylese de külahımızı uygun bir yere bırakıyoruz. Gururu el verse Sue ile ortaklaşa planlar çevirecek ama burnu yere düşse almayacak türde biri olduğu için gece yatağında ağlayarak dua etmekle yetiniyor olmalı.

İçseste sıradan bir gün: Tanrım ben n'aptım, nasıl terkedebildim bu adamı.

Sanal alemde tanıştığı adamın 30'lu yaşlarındaki fotoğrafını kullanan 50 yaşlarında kart horoz bir bey olduğunu farketmesi Kurt için Blaine sonrası bitmeyen buhran dönemine bir halka daha oldu. Altın Kızlar dizisinin ne kadar süper olduğuyla ilgili uzun uzun konuşmalarından şüphelenmeliydi zira insan kendi anormalliğini farkedebilmeli. Bazı şeyleri X Kuşağı'na bırakalım öyle değil mi?The Golden Girls gibi...

The Golden Boy.

Performanslara gelirsek; Bitch şarkısına bayıldım. Sözleri Sue'yu tanımlıyordu cuk oturmuş üstüne. Jane Lynch'i çok sık şarkı söylerken göremiyoruz ve görebildiğimiz ender zamanlarda da zevkten bayılıyorum açıkçası. Harikaydı. Rachel ve Sam'in romantik soslu performansına geçelim; Vanessa Carlton'ın Thousands Miles şarkısını oldum olası severim ama klibini daha çok severim sanırım. Uçan piyano temasını klipten adapte etmeleri çok hoş olmuş. Vocal Adrenaline üyelerinin Koç'ları Will'e olan tutumları "Ey gidi Will Shuester hoca, bu hallere düşecek Koç muydun sen?" dedirterek güldürdü. Meşhur sahne öncesi Glee dayanışması hareketini Carmel High School öğrencileriyle de yapmak isterken hiçbirinin Will'e pas vermemesi ve boşlukta yankılanan "Seni sevmiyoruz ki," cümlesi. Sağlam güldüm. Rock Lobster & Whip It performansları New Direction Koç'ları Rachel & Kurt ve Warblers tarafından "Asla kazanamayacağız!" tepkileriyle klasik VA izleyen masum köylü tarzında izlendi. Ama yeterince etkileyici bulamadım açıkçası beni tatmin edemiyorlar. Glee'de etkisine giremediğim unsurların başında geliyor bu Vocal Adrenaline köpürtmesi.

Hadi bakalım Part 2 gelsin, bekliyoruz. Hiçbir fragman, tanıtıcı, video, ön gösterim vb. izlemeden ve spolier edinmeden bekliyorum. Böylesi daha iyi oluyor. 
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER