Otuzuncu bölümü tarihe, “gerginlik seviyesi tavan” olan yapmış bölümlerden biri olarak not ettim. E nasıl olmasın? Kandemir, kızının Firuz’a baba dediğini öğrendiği an ok gibi fırladı arabadan. Kimsenin başı yansın istemiyordu. Ancak atladığı bir şey vardı: Nevizadecilik’in kitabında son istasyona gelmeden inmek, yazmaz. Bu yolda Kandemir yalnız değildir! Savaşmadan kaybetmek Nevizadeler'e yakışmaz!

Her şey planladıkları gibi gitseydi kaçak hayatı yaşayacaklardı. Nevizadeler için gitmek mi zor yoksa kalmak mı diye düşünürken onlar zoru seçtiler ve kaldılar. Evet, bundan sonra hiçbir şey Nevizadeler için eskisi gibi kolay olmayacaktı. Bunu, Firuz ile ilk karşılaştığımız an anlamıştık. Nevizadecilik’in asıl amacı olan Ali Rıza Kaptan kurtuldu ama bu sefer Nevizadeler’in başı cümbür cemaat ve daya büyük bir belaya girdi. Her zaman “adaletli çalmayı, ihtiyacı olanı çalmayı, ihtiyacı olandan çalmamayı” prensip haline getiren Nevizadeler, ne yazık ki Firuz’un maşası olup kanun kaçaklarına yardım ve yataklık etmeye başladı. Artık işin rengi değişiyor.

Komşuculuk

Firuz’un pis işlerine girmeden mahallede ne olmuş ne bitmiş ondan başlayayım dedim, bu hafta. Servet Abi bizim bildiğimiz Servet Abi’ydi yine. İlk önce pahalılıktan dem vurdu. Anne, baba, en az 3 çocuk, etti 5 boğaz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek adına yemeleri gereken et 8 kilo. Ne eder? Etin kilosu 40 liradan ayda 320 lira. (Tabi bu sadece mutfak masrafı hariç etin hesabı.)Memur maaşı ortalama 1600 lira. (Asgari ücretten bahsetmedi bile.) Bu pahalılıkta ne eti! Adam haklı beyler, dağılın. Şehriban’ın dediği gibi “Allah garibanın yüzüne gülsün.” Bu garibanlık sadece para bul meselesi de değil. İnsanın akıl noksanlığı da olmasın. Servet Abi, yine sazı eline aldı: Karikatür çizene tetiği çeken, tetiği çekeni takdir eden, onları alkışlayan…” Hepsi aynı… Lacivertin tonu. Baktı ki bu dünya işlerinden bir cacık olmaz bu seferde gönül yaralarımıza dokundu. “Ya aşkını ya dengini bulacaksın.” dedi. Hay ağzın bal yesin Servet Abi.

Servet Abi'yi dinlerken hepimiz. (Temsili değil.)

Şehriban da, garibim, Ceyhun geçen hafta anneciği üzülmesin diye “Derya’yı öpen bendim.” deyince o da Derya'nın günahını aldım vicdan yaptı. Açtı mantıları, ohh afiyet bal şeker olsun. (Kayseri’yi de, Kayseriliyi de, mantılarını da çok severim. Ayrıca belirtmek istedim.)

Hayati’deki durumlar halen biraz karışık. Karışık dedim ama… Vazgeçtim. Net, net! Cemile, Gıyasettin’i de alıp evi terk etti. Cemile’ye yapılan yanlış tüm kadınlığa yapılmıştır. Hiçbir kadını aldatılmayı hak etmiyor. Aman, diyelim hanımlar gözleri dört açalım. Birimiz hepimiz; Hepimiz Cemile için!

Almanya'dan yasadışı misafircilik

Artık Nevizadeler, mecburen Firuz’a hizmet ediyorlar. Bu memleket “Bir bebekten katil yarattı.” Bizimkiler belki kimseyi öldürmüyor ama kötülerin maşası olmak… Ne bileyim, insanın kendi vicdanının katili olmuyor mu o zaman da? Neyse, ben yine bu durumu çok içselleştirdim sanırım.

Firuz, ihale belgelerinin çalınması işinin ardından yeni görevlerini Nevizadeler’in bizzat ayağına gelerek verdi. Greta, adında Alman bir hatun kişi. 1.80 boylarında, sarışın, eli kolu ayrı oynayan cinsten. Görev, Greta’yı İstanbul’da olduğunu müddetçe saklamak çünkü kadın aranıyor. Yasadışı işler yani. 

Cehenneme hoş geldin melek!

Yalnız Greta’yı Bahadır’ın Erasmus öğrenci değişim programından diye tanıtınca bana bir gülme geldi zira en son Erasmus öğrencilerini “dış mihrak” diye kapı dışı ediyorduk. Ama bu sefer, herkesin Greta’yı postalamak için daha geçerli sebepleri vardı, özellikle kızların. Yaren'in dediği gibi: "Boynuz denen şey bize yakışmaz." Mesela Karlos’a yürüyor olması ya da Maşuka’ya göre Kandemir için potansiyel bir tehlike yaratması yeterince geçerli sebepler değil mi? Haydi kızlar, göreyim sizi derken ilk önce Maşuka taarruza geçti. Kendi yatağından fırladığı gibi kendini Greta’nın yanındaki yatakta buldu. Helal sana Maşuka! Muhtaç olduğun kudret damarındaki asil kanda mevcut!

 UYUMA MAŞUKA! UYURSAN ÖLÜRSÜN!

Yaren, Karlos’a sürekli bir sıkı markaj halinde zaten. Karlos’un da gözü Yaren’den başkasını görmez ya insanoğluyuz, arada şeytan dürter, bir şey olur. Evlerden ırak ya Rabbim!  

Duduşçuluk şartmı? O olmadan sevilmez mi ?Böyle bakmak onyüzbin duduşçuluk gücünde sayılmaz mı?

All we need is love!

Tamam, kızı erkeklerden uzak tutmak kolay da; evde tutmak için ayrıca bir mesai oldu. Hem de iki koldan.

Bir önceki akşam Ceyhun, Greta’da bir gariplik olduğunu anladı. Hoş, onunkisi Nevizadeler’in garipliğinden ayrı bir gariplik çıkartma. E ne olacaktı ki? Kafasında kocaman bir soru işareti: Nevizadeler’deki gariplik nedir? Sonra bir bakıyorsun karşına Almanya’dan gelen, gözünün bir yerden çıkaracağı başka bir kadın. Matruşka gibi. İşin zor Ceyhun! Ama Allah’tan Ceyhun’un Esra gibi bir takım arkadaşı var. Zamanında çok kızsam da Esra akıllı bir kız üstelik Ceyhun’a da âşık. Bu yolda Ceyhun’a sırdaşlık edebilecek tek kişi o. Tekrar Ceyhun’un Greta ile münasebetine dönersek Maşuka’nın çevirdiği kadarıyla Greta, ertesi sabah bir yere gidecekti. Ceyhun takip etti ama bir sonuca varamadan Greta’yı gözden kaybetti.

Nevizadeler yarışa geç katıldılar. Herkes uyandığında Greta çoktan evden çıkmış hatta Ceyhun’u bile atlamıştı. Bu durumdan habersiz olan Nevizadeler Greta’nın nereye ve kime gideceğini teknoloji ve Bahadır’ın yardımıyla buldular. Zaten Ceyhun ile beraber bulmaya kalksalardı işler iyice arapsaçına dönerdi. Kadın, Nevizadeleri tanıdığına göre peşine daha önce görmediği birini takmaları lazım geldi. O halde: Çare Tuncer! Tuncer’in Greta’nın Türk sevgilisini arabasını alma bahanesiyle oyalama sahneleri muhteşemdi. Adam goygoyda bir marka resmen. Goygoyu bir köşeye koyup ciddiyetle adamın kredi kartı hareketlerinden nereden olduklarını buldular. Greta’yı bulup tam vaktinde Yunanistan’a postalamak lazımdı. Aksi halde Firuz, Nevizadeler’i kodese postalayacak derken bir Ertem Eğilmez’in en güzel filmlerinden biri olan Mavi Boncuk’ta olduğu gibi Greta’yı bayıltıp, halıya sarıp adresine teslim ettiler. Elinden bir uçanla bir kaçan kurtulur diye bir atasözümüz var ama Nevizadeler’den uçan da kaçan da kurtulamıyor.  Firuz’un işi görüldü, Nevizadeler yine son dakikada yırttı. İçleri acısa da bunu yapmak zorundalardı, yaptılar.

Ayrıca Greta’nın hemencecik gitmesi çok iyi oldu. Ne o öyle evde pembe pembe geceliklerle dolaşmak? Karlos’a film izleyelim mi ayağına yürümek?

 Hoopp, bacım! Yalnız o adamın sahibi var! Was ist denn hier los, diyorum? 

Bu aralar Ceyhun’a çok üzülüyorum. Kıyamıyorum. Assolist gibi onu en sona bıraktım. Malum, Ceyhun bundan sonra ciddi ciddi Nevizadeler’in ensesinde. Ama geçmişten ders almış olacaktı işini bu sefer paldır küldür yapmıyor. Daha sakin, sessiz ve kendinden emin adımlarla yol alıyor. Kesin bilgi değilse yaymıyor. Bu saydıklarımı özel hayat kapsamında değerlendiriyoruz. Asıl bomba iştekilerde. Hırsızlık masası olarak derin ilişkilere sahip, katıldığı ihalelerdeki adamları kaçıran, hayalet bir adamın peşindeler. Adamın adı Firuz. Ama resmi kayıtlara göre 2012’de ölmüş. Yani sizin anlayacağınız filmin sonunda herkes Firuz’a… bakıyor. Her zaman, herkesten bir adım önce olan Firuz ise tatlı tatlı evine gelip gidiyor. Canım ya. Bak Firuz, burada kim var:


Bölüm sonunda şaşıp kalan sadece Firuz değil elbette. Ceyhun ve Esra da gittikleri sinema salonunda Ferdi ve Derya ile karşılaştılar:

Filmin kralı arkada!

Kandemir’in durumu planlı programlı. Adam, iğne oyası gibi, ilmek ilmek dokuyor Firuz’u. Kendi elleriyle Ceyhun’a teslim edecek. Bu durum Ceyhun’un iş hayatıyla ilgili. Ancak dünürcülükte sorumluluğu Ferdi ve Derya’ya bıraktı. Ama insan onlara da kızamıyor ki. Gençler, el ele gezmek, dolaşmak istiyorlar. Bakalım bu sefer nasıl yırtacaksınız FerDer tayfasııııı?

İzlemeye doyamadığım komedi unsurlarıyla, çaktığı selamlarıyla, dokunmadan bile ayakları yerden kesen aşklarıyla yine iyi bir Ulan İstanbul bölümüydü. Emeği geçen herkesin bu haftada da ellerine kollarına sağlık. Ben yorumladığım dizime güveniyorum haftaya daha da sürprizli bir bölüm olacak!

*"Savaşan kaybedebilir, savaşmayansa çoktan kaybetmiştir." sözü Bertolt Brecht'e aittir.

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER