Güzel bir veda
Grey’s Anatomy’nin en sevdiğim yanlarından biri de, en heyecanlı olay akışları içinde bile bütün bir bölümü bambaşka bir konuya, sadece birkaç karaktere ayırması ve izleyenlere de bölümü esas öyküye varılması için atlatılması gereken bir süre değil de, karakterleri daha iyi anlamamız için bir fırsat olduğunu hissettirmesi. 14.sezonun 5.bölümü Danger Zone da Nathan, Megan, Teddy ve Owen’ın Irak’taki geçmiş hayatlarına yakından bir bakıştı.


Her abi kardeşe bir road trip şart 

Owen’ın öldüğü sanılırken geri dönen kardeşi Megan’ın Irak’taki oğlu Faruk’un Seattle’a geldiğini görmüştük en son. Bu bölümde öğrendik ki Megan, Nathan ve Faruk’u da alarak Los Angeles’a taşınmaya karar vermiş. Okyanus kıyısındaki dünyalar güzeli eve Nathan ve Faruk çoktan gitmiş, Megan da abisi Owen ile vedalaşıp onların yanına gidecek ancak Owen’ın son dakikada arabaya atlaması ile ikisinin de birbirini belki ilk defa bu kadar iyi anlayacağı, kardeşliklerinde yeni bir sayfa açılacak bir yolun başlangıcına şahit olduk.


Ne iyi geldiniz ikiniz birbirinize 

Dizide en çok etkilendiğim anlar Nathan’ın Faruk’la baş başa geçirdiği anlardı açıkçası. Ailesini savaşta kaybetmiş, dört yaşından beri de Irak’ta Megan’la yaşayan Faruk hiç savaşsız bir dünyada yaşamamış, onun gerçeği sürekli tehlike altında, bombalar altında, bir sonraki saniye başına ne geleceğini bilemeden yaşamak ve şimdi normal bir çocuğa son derece sıradan gelebilecek konular onun için başlı başına birer mucize. Nathan’ın ona bir ‘yarış arabası yatağı’ alacaklarını söylemesine ‘Peki annem nerede yatacak? Biz her zaman beraber yatarız’ diye cevap vermesi, okula gideceğini duyduğunda ‘Benim öğretmenim her zaman annemdi.’ demesi gözlerimi doldurdu. Hele de yemek almak için sahile inip (Ki Nathan onun kaçtığını sanıp çok korktu) ‘Yemek almak için geldim ama çok fazla seçenek var’ diyip Nathan’a yardım istercesine baktığında bildiğin ağladım. Hayatında ilk defa Megan’dan başka birine de güvenebileceğini gördü Faruk. Nathan da Megan’la geçirebilecekken kaybettiği yılların arkasından pişmanlık duymayı, vicdan azabını dindirmeyi belki de ilk defa Faruk’la geçirdiği günler sonunda bıraktı. Çok mutlu olsunlar hep beraber.


Sen de bir gün yüzü gör artık

Kardeşiyle itişe kakışa çıktığı yolun sonuna geldiklerinde artık onunla barışmış, sadece Nathan’ın Megan’ı değil, Megan’ın da Nathan’ı aldattığını öğrenmişti Owen. Protokole aykırı olduğu halde Megan’ın o helikoptere binmesine izin verenin bizzat kendisi olduğunu öğrendiğimizde belki ilk defa bu kadar iyi anladık bunca yıldır tanıdığımız Owen’ı, onun bir türlü kurtulamadığı travma sonrası stres bozukluklarına, çocuk sahibi olmayı bu kadar istemesine, birlikte olduğu kadınları boğarcasına korumak istemesine ilk defa hak verdik. Owen için de bir takım taşlar yerinden oynamış olacak ki bu yolculuk sonrası, çok uzun zamandır ittirerek yürütmeye çalıştığı evliliğine de bir son vermeye karar verdi nihayet. En sevdiğim karakterlerden biri, Cristina’nın emanetidir Owen, mutlu olsun dilerim.

Bu bölümle birlikte sadece Megan’a değil, Meredith’in uzun zaman sonra ilk defa kalbini birine açmaya cesaret etmesine sebep olan Nathan’a da veda ettik. Bakalım bundan sonra Grey-Sloan’da neler olacak? İyi seyirler. 


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER