Bodrum Bodrum
Biraz deniz, biraz uyku...

Hani bazı gerçekler vardı, oradadır, uzansan dokunacak olursun ama uzanıp dokunmaya cesaret edemezsin. Fikri bile göğsünde bir daralma, midende bir sancı yaratır. Düşünmek bile istemezsin. Koşmak ve kaçmak… O gerçekten, o gerçeği düşünmekten kaçmak istersin. Çoğu kişi de yapar bunu, kaçar, inkar eder, görmezden gelir. Üstünden biraz zaman geçince ancak o zaman koştuğu yolu dönüp de uzatır elini gerçeğe.

Aslı tam tersini yaptı… Aslı gerçekten kaçmaktansa, gerçeğe doğru son sürat koştu. E haliyle en acısını, en sarsıcısını yaşadı.

Aslı, çocukluğundan sarsıldı. Aslı var oluşundan yara aldı. Aslı aklındaki soruları cevaplayacak birilerini, dayanılacak kapılar aradı ama bulduğu tek şey, fırtınaya gebe bir denizdi. Aslı, belki de en iyi bildiğini yaptı, bekledi.

Zaten Aslı hep bekledi. Denizi bekledi, babası dönsün diye. Annesini bekledi, geri gelsin diye. Ateş’i bekledi vaktinde, onu sevsin diye. Aslı hep bekledi, alışkın beklemelere…

Bekledi beklemesine de umduğunu vermedi deniz, beklediğini duymadı.  Aslı bir gerçek umdu onu huzurundan etmeyecek, Aslı bir gerçek umdu birinin kızı kalabilmesini sağlayacak, Aslı bir gerçek umdu köklerini topraktan çekip kopartmayacak. Olmadı.

Herkesin bir evi vardır… Öyle ya da böyle, Aslı’nın da bir evi vardı, yakın zamanda üzerine yıkılan. Ateş tutup bir kez daha mırıldandı, evim sensin diye Aslı’ya. Ateş bu kez çok güzel tuttu. İncitmeden, incinmeden.

Ateş, yaktığı kadar yandığını öğrendi sonunda, o da büyüdü. Onca yük, onca sorumluluk, onca gözyaşı onu büyüttü. Aslı hep büyüktü. Vardır öyle insanlar, bilirsiniz siz de. Hep olgundur. O ne yapacağını bilir, nasıl davranacağını bilir. Faryalı bile öyle dedi Asım Kaptan Aslı’yı nasıl aldığını anlattığında. Aslı yapar mı öyle şey dedi. Oysa yapmalı.

Aslı sessiz sessiz değil, çığlık çığlığa ağlamalı. Çünkü ağlamazsa hep o parkta kalacak, o kadının annesi olmadığını söylediği yerde. O kadının ondan tek sığınağını, evini, güvenini, babasını aldığı yerde. O bankta oturacak bir ömür. Keşke diyecek, İzmir’e bu yoldan değil de diğerinden gelseydik. Şu sapaktan değil de öbüründen dönseydik. Keşke diyecek, bu kadına değil de gerçek anneme ulaşsaydık… Hep keşke diyecek çünkü hayatımızı paramparça edecek parçayı tutup çekerek tüm düzeni bozduğumuzda keşke deriz, keşke.

Aslı şimdi çocuk olmalı, Aslı şimdi ayaklarını yere vura vura ağlamalı, ağlamalı ki bugünün yükü tüm ömrüne yayılmasın. Aslı bu kez şımarık küçük bir çocuk gibi ağlamalı, ağlamalı ki çevresindeki büyükler omzundaki yüklerin bazılarını alsın. Çünkü kimse bu kadar yükle düşmeden yürüyemez.

Yazı devam ediyor...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER