Dikkat, kafa açar!
Ellerinden kurtulamazsınız
How to get away with murder, How i met your mother? Oldu o zaman, teşekkürler. Dolu dolu, ağza yakışan, içten bir küfür edercesine, telaffuzu ne kadar güzel diziler var değil mi? Yoook canıım, hangi diziyi izlemem gerektiğine karar verirken aradığım tek kriter bu değil tabii ki. Arka Sokaklar izleyip polis olmaya özenen, Doktorlar izleyip her türlü ameliyata cerrah olarak girebileceğini sanan gençler, biraz da HTGAWM izleseler çözemeyecekleri dava kalmaz. (bizim avukat merkezli dizimiz yok herhalde?) İşin arkasında ABC'nin Acun'u diyebileceğimiz Shonda Rhimes, başrolde de ''Queen'' Viola Davis olunca bu dizi dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bakalım, hakkını vermiş mi?

Öncelikle, net olarak söylüyorum; ayık kafayla izleyin. Kurgu gayet tempolu ve çok fazla diyalog içeriyor dizi. Hukukçu değilseniz muhtemelen çok yabancı olduğunuz terimlerle de karşılaşacaksınız. Dikkatinizi dağıtacak en ufak başka bir aktivitede bulunmayın yani. ''Aaa abur cubursuz olmaz, biraz cips tırtıklayayım'' diyorsanız; sakın! İpin ucunu kaçırdınız mı, yandınız.

Shonda Rhimes'in tarzı belli, tutuyor mu tutuyor ama. Öğrenciler arasından kıvılcım saçanları seçmek ve stajyer ayağına bir ekip kurmak. Sonra gelsin olaylar olaylar.. Tıpkı Grey's Anatomy'deki gibi. Annalise'in ''Size hukuku teoride değil, gerçek mahkemelerde öğreteceğim.'' diyerek öğrencilerini gazlaması tam da bir profesörde aradığım özellik. Beni tek bir replikle kaptı hikaye.(Yine eğitim sistemimizden yakınıyorum, bu gidişle anarşik belleneceğim..)

aldanma çocuksu mahsun yüzüne

İlk iki bölümden anladıklarımı üç başlıkta toparlıyorum:

1-Kime güveneceğim la ben?
Suç dramasında herkes suçlu, herkes yalancı olabilir tamam ama 20-25 yaşındaki üniversite öğrencilerinin de yüzünden 'seri katil' imajı akıyor. Fakülteye başlayalı üç ay olmuş sadece, çocuklar gidip en belalı profesörlerinin kocasının cinayetine karışmışlar. En ezik, en süzme nitelendirebileceğiniz Wes; flash-forward'larda bir atar-gider işlerinde, grup lideri olma peşinde..

Ahlak, hukuk ve vicdan kelimelerini de bir arada kullanamıyoruz zaten. İyi-kötü müvekkil ayrımı yok; Vincentler gibi deli psikopat bir aileyi de savunmak zorunda kalıyorlar mesela, çünkü onların işi bu. Ekmek parası ne yapacaksın..

''hepinizi toplasam bu heykel etmezsiniz cahiller''

2-What goes around comes around (Timberlake, nasılsın bebeyim?)
'Ne ekersen, onu biçersin'ciler FAV'lasın çünkü bu dizi tam size göre. Kim kimi aldatıyor çözemedim ama bunu bir besin zinciri gibi düşündüm, dönüp dolaşıp birinin başına patlayacak yani. Annalise işinde çok başarılı, tuttuğunu koparan, herkesin korktuğu, baskın bir kadın karakter olarak karşımıza çıktı ilk bölümde. Fakat bu bölümde gördük ki; Annalise de doğru ve yanlışlarıyla, zaaflarıyla, hırslarıyla karşımıza çıkabilecek en gerçekçi yazılan başrollerden biri. Çünkü bu güçlü maskesinin altında yatan zaaflarının sebebi; her başarılı kadının arkasında duran 'o erkeği' burada bulamayışımız. Çocuğunun olmayışı, kocasını evli bir adamla aldatması ve aslında kocasının da onu aldatıyor olma ihtimali, Annalise'in evliliğini bir cinayet ile finalleyeceği doğrultusunda yol gösteriyor bize. Öyle ki; aldatıldığı ihtimalini kafasında iyice kurup temellendirdikten sonra, kocasıyla konuşup gerçeklerle yüzleşmesi gerekirken gidip kocasıyla sevişen, 'güvenmeli miyim lan acaba?' triplerine giren zayıflıkta bir kadın kendisi.

7 numaralı hepinisden tiskiniyorum bakışı

3-Yakışıklıya sokulurken gay olma ihtimalini unutma
Hemcinslerim olarak esas sıkıntımız bu, vallahi ya. Şu sorunu bir çözsek Nirvana'ya ulaşacağız hayırlısıyla. Connor Walsh bu erkeksilik ve seksilik ile nasıl gay çıkar?? İş bitireceğim, fakültede derece yapacağım diye davalara referans olacak tüm erkeklerle ilişkiye girerse ben yıkılırım.. Ben ateşler içinde kavrulurum.. Ben.. Böbreğim..

Tertemiz adamı yoldan çıkarır müptezel

Rebecca gibi piercingli, hapçı, otçu tipler yüzünden tahsilli, helal sütü emmiş kızları üzdün Wes. Komşu kızına yürümenin en ufak romantikliğini yaşayabileceğini sanmıyorum Rebecca ile olan ilişkinde. İticiliğinizi sezon içinde azaltırsınız umarım. Yoksa Annalise'in gazabında cayır cayır yanın!
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER