Kardan Adam yapalım mı?
Masallardan masal yaratan çok sevdiğim dizi Once Upon A Time’ın yeni sezonunda geçen yılın en konuşulan, en sevilen, şarkısı en çok söylenen-dinlenen, iki Oscar’lı Disney harikası Frozen’ı Storybrook’a konuk edeceğini öğrendiğimdeki heyecanımı anlatamam. Once Upon A Time’ın alemetifarikasının masal kahramanlarını günümüze uyarlamak olduğunu, bir animasyon filminin karakterlerini birebir diziye almanın uygun olmadığını savunan izleyicilerden değilim yani. Çok da güzel, iyi olmuş. Arandelle’den Storybrook’a gelen kahramanlarımızın oyuncu seçimlerini de başarılı buldum. Elsa (Georgina Haig), Anna (Elizabeth Lail), Kristoff (Scott Michael Foster) ve hatta Sven bile onları çizgi hallerinden tanıdığımız gibi karşımızdalar.

''Asla yalnız kalmayacaksın çünkü bi kız kardeşin var''

Yeni sezon, Anna ve Elsa’nın anne babasının fırtınaya yakalanıp, kayboldukları sahne ile başladı. Öldükleri demiyorum çünkü bu konuda çok mantıklı teorilerle geldi Disney severler. Anneleri ‘’Anna ve Elsa gerçeği bilmeli’’ diye onlara bir mektup yazıp şişenin içinde denize attı. Bakalım gerçek ne ve şişeyi kim bulacak. Ardından bu olaydan beş yıl sonraya, Anna ve Kristoff’un düğününün hemen öncesine geldik. İki kız kardeş bildiğimiz gibi, birbirlerinin yanındalar. Elsa kardeşine annesinin elbisesini bulup verdi, bir de kar tanesi şeklinde bir kolye. Ancak bu tatlı an Elsa’nın, annesinin günlüğünü bulmasıyla bozuldu. Çünkü günlükte yazanlar yüzünden Elsa anne babasının onun bir canavar olduğunu düşündükleri için kaçıp, öldüklerine inandı ve özgüvensiz Elsa’mız geri döndü. Onu teselli etmekse tabiî ki Anna’ya düştü. Ve bu gizemi aydınlatabileceğine inandığı kişiye, bilge trol Grand Pabbie’ye anne babasının neden gittiklerini sordu. Grand Pabbie’nin buna bir cevabı yoktu ancak herkesin sandığı gibi Kuzey Adaları’na değil ‘Misthaven’ denen bir yere gittiklerini söyledi. Böylece Anna’nın ablası için atılacağı maceranın rotası belli oldu. Misthaven’ın bilinen adının ‘Enchanted Forest’ olmasının ortaya çıkması, Frozen kahramanlarının yolunun bizimkilerle nasıl kesiştiğinin cevabıydı.

Üzmeyin şu kadını işte

Günümüzde Storybrook sakinlerini geçen sezon kaldıkları yerden aynen devraldık. Emma’nın geçen sezonun son bölümünde geçmişe yaptığı yolculukta ölümden kurtardığı Marian, Robin Hood’un karısıydı. Bunu bilmiyordu tabii ki ama bu Robin’le yeniden mutluluğu bulan Regina’yı alt üst ettiği gerçeğini değiştirmez. Robin Hood Regina’yla konuşmaya geldi. Onu hala sevdiğini fakat Marian’a verdiği ‘ölüm bizi ayırana kadar’ yeminini bozamayacağını söyledi. Dizideki bütün karakterler Regina’yı üzmeye ant içmiş gibiler. Ama Evil Queen bu, mutluluğunun önündeki engelleri kaldırmasını da bilir. Eski dostunu, sihirli aynasını yani Sidney Glass’ı, kendi elleriyle kapattığı tecritten çıkardı. A planı; geçmişe dönüp, Emma kurtarmadan Marian’ı öldürmekti. Ancak Regina değişti, gerçekten değişti. Bu da bizi B planına yani bu sezonun bir diğer macerasına getirdi. Regina’nın mutluluğunun önündeki engel masal kitabının ta kendisiydi. Çünkü kötüler mutlu sonlarına asla ulaşamazlar. Regina değişmiş olabilir ama kitapta hala Evil Queen ve bu böyle devam ettikçe asla mutlu olamayacak. Yani yeni planımız yazarı bulup, kitabı değiştirmek.

Sorcerer's Hat''Tale as old as time''

Mr.Gold ve Belle ise favori çift kategorisini meşgul etmeye evli bir çift olarak devam ediyorlar. Gold, Rumplestiltskin’in hançerinin gerçeğiyle sahtesini o kadar çok değiştirdi ki takip edemez oldum sanmıştım. Son durum şu; Neal’ın mezarının başında bir nevi günah çıkardıktan sonra kendisindeki gerçek hançeri çaktırmadan Belle’deki sahtenin yerine koydu. Oğluna söylediği gibi o da değişmek istiyor, gücün kölesi olmak istemiyordu. Ta ki Belle ile birlikte balayını geçirmek için gittikleri evde ‘Sorcerer’s Hat’ i keşfedene kadar. Bu da Mr. Gold’un bu sezonki macerası. Rumplestilskin olayını bir kenara koyup gelelim Mr & Mrs. Gold’un bu bölüm taşikardi geçirtecek güzellikteki sahnesine. Müzik, ışık, kostümler ve karşınızda Güzel ve Çirkin. Bir Disney klasiğini OUAT canlandırmayacaktı da kim yapacaktı.


Marshmallow'la tanışın

Bütün bunlar olurken Elsa da Storybrook’ta. Geçtiğimiz sezon Emma’nın geçmişten geldiği portaldan gelmişti. Geliş şeklindeki gizem sonraki bölümlerin konusu belli ki. Geliş nedeni ise açık. Anna, Misthaven’a doğru yola çıkmıştı ama şimdi kayıp. Elsa da onu bulmaya kararlı. Tam yerine geldi çünkü birbirini bulmak Once Upon A Time dünyasının geleneğidir. Anna’nın da yokluğunun etkisiyle Elsa’nın kendi güçlerinin üzerinde hâkimiyeti yok. Korku içinde ne olduğunu anlamaya çalışırken tanıdık canavar Marsmallow’u yaratıp, kasaba halkının başına belayı açtı. Daha önce karşılaştıkları hiçbir şeye benzemeyen bu yaratığı alt etmeye çalışıp başaramadılar. Bilin bakalım kim yardıma yetişti. Evet, Regina. Siz daha üzün bu kadını.

Elsa kardeşine verdiği kolyeyi gazetede, Gold’un dükkânında gördü. Marshmallow ilgiyi üzerine çekince o da gidip kolyeyi aldı ve Anna’yı bulacağına dair hem kendisine hem Anna’ya söz verdi. Şimdi Olaf’ı bekliyorum. Bir gelsin, işte o zaman tadından yenmeyecek. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER