Yalancının mumu
Neredeyse bir okul gezisi kıvamında devam eden bir otobüs yolculuğuydu Abraham, Rosita, Eugene, Glenn, Maggie ve Tara’nın macerası. Şakalar, sohbet, Eugene’in kaleci modeli saçının - ki tam tarifi önler Pele arkalar yele olabilir- hikayesini öğreniyorduk ki bum, otobüs bir anda devrildi ve aylaklarla dolu bir yolda yüksek sesle çalan bir teyp ve duman çıkan bir otobüs ile açılışı yaptık.

Otobüsümüz alevler içinde 

Sonra meydana gelen pisliğin temizlenmesi sırasında, tam da acaba bu işe yaramaz adam faydalı bir şeye dönüşecek mi? derken Eugene’de yavaş yavaş işe yaramaz adam rolünden sıyrılıyor gibiydi,  TWD’in ilginç bir aritmetiği var, bu sezon sürekli farklı farklı gruplara ait küçük öyküler gösteriyorlar.  Bu bölümün ana teması da, Abraham'ın dünü ve bugünüydü. Abraham’ın küçük grubunun macerasına ek olarak Abraham’ın kendi şeytanları ve geçmişte yaşadığı olaylar göz önüne döküldü. TWD’de herkesin bir hikayesi var elbette, bir markette konserve kutusuyla genç bir adamın beynini vura vura dağıttığını izlediğimiz Abraham’da istisna değil. Eşi Ellen ve iki çocuğunu da o sahnede gördük.

Sevgili Abraham sen bu satırları okurken ben çok uzaklarda 

Abraham fiziksel gücü yüksek olan bir oyuncu, aylaklarla mücadele ederken de bu avantajını kullanıyor elbette. Ancak markette 3 kişiyi çıplak elleriyle öldürdükten sonra karısı ve çocukları dehşete kapıldılar. Sonradan grubun sığındığı kütüphanede kitapları yakarak ısınır ve yemek yaparken medeniyetin de tutuşup kül olduğunu gördük. kitapların yanması bu dünyada artık geçmişin bir önemi olmadığını anlatır gibiydi.  Eugene karakteri de tüm zayıflığı içerisinde tamamen diğerlerinin iyiliğine muhtaç bir karakter olduğunu ortaya koydu, daha önce de söylediğim gibi hikayesi gerçek olamayacak kadar iyiydi  ve ilerleyen zamanlarda bütün bu DC seyahati macerası bir hayal ürünü ya da yalan çıkarsa şaşırmayacağımı da söylemiştim. Karakteri hayatta kalabilmek için her yalanı söylemeye müsait. Abraham’ın katır inadı da grubu gittikçe daha fazla tehlikeye sürüklüyor, bir yerlerde bir şeyin kötü gitmesi kaçınılmaz artık derken hooop itfaiye kamyonunun orada aranan bela bulunuyor. “Hastalar içeride bırakın ölsünler” bu bölümün şakası da bu işte, Eugene grubu son anda kurtardıktan sonra yerde yazan uyarıyı fark ediyoruz.

Artık yaşamayan bir dosttan mektup 

Eugene, H. G. Wells’in "Shape of things to come" kitabını okurken distopya içerisinde distopyaya göndeme yapmanın lezzeti bir yandan, kitabın isminin çağrıştırdığı az sonra olacakların bilinmezliği bir yandan derken Abraham'ın grubunun suyu gittikçe ısınıyor.  Abraham bozuk itfaiye aracını tamir etmeye çalışıyor. Asıl bomba birazdan patlayacak, göz alabildiğine aylak dolu bir tarla ile karşı karşıyalar.  Glenn, Abraham’ın hastalıklı inadı ile boğuşurken itiş kakış ve kavga sırasında Eugene bir anda ağzından baklayı çıkarıyor. Beklenen bomba patladı sonunda. Eugene bir bilim adamı değil sadece usta bir yalancı, bütün bu DC yalanı da onun hayatta kalabilmek için uydurduğu bir masaldan ibaret.

Kıyamete çeyrek kala

İnsanların hayal kırıklığı inanılmaz boyutlarda. İtiraftan saniyeler sonra Abraham’ın patlayıcı öfkesini gördük, öfkeliyken bu adamın karşısında olmak istemezsiniz. Adam üç yumrukta Eugene’in posasını çıkardı, son vurduğu kroşe sonrasında kafasını önce kamyona sonra yere çarpan Eugene’in hayatta olup olmadığı belli değilken Abraham’ın öfkesinden kaçan karısı ve çocuklarının öldüğü sahnenin tekrarı Abraham’ın geçmiş günahlarının son satırı oldu. Bu sahnenin sonunda Abraham silahıyla kendi beynini patlatacağı sırada uzaktan koşarak ve çığlıklar atarak Eugene geldi ve çember tamamlandı.  Eugene’i son gördüğümüzde gözlerinin feri hızla sönmekteydi, Abraham ise sonunda balataları sıyırmış neredeyse bir enkaza dönüşmüştü. Glenn ve Maggie grubu tekrar Rick ve arkadaşlarına döndürecektir. Önümüzdeki bölümde Carol ve Daryl’in macerasını izleyeceğiz. Senaristler tüm maceraları bitirip grubu birleştirene kadar sabredeceğiz.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER