Sır tutmayı bilmezsen ölürsün!
Bu hafta bölüme üzerinde “beni solu” yazılı olan gizemli bir ilacın sokaklarda ücretsiz olarak dağıtılması ile başladık. Kendi de yeşil olan bu gizemli sıvı, içenleri Hulk gibi kuvvetli olmalarını sağlayan ekstra bir güç verdi. Bu sırada Bullock ve Gordon öğle yemeği molasında iken duydukları bir alarm sesi Gordon’un dikkatini çekti ve Bullock’ın “ama öğle tatilindeyiz!” isyanlarına rağmen olaya kayıtsız kalamadı. Bu ilacı alan bir sokak şarkıcısı bir marketi soymuştu. Bullock “cinayet yoksa olay da yoktur” diyerek tam mekânı terk ederken, market sahibi Bullock’un da dikkatini çeken bir şey söyledi: Hırsız marketteki ATM’yi çıplak elleri ile söküp, sırtına atarak gitmişti. Gotham polis teşkilatı amiri olay basına yansımadan işin çözülmesini istediği için, dedektiflerimiz Hulk’a dönen bu şarkıcının izini sürdüler. Bu ilaçtan arta kalan şişeyi buldular. Şarkıcının yaşadığı yere giden Gordon ve Bullock onu köşeye sıkıştırmışlarken ilacın yan etkisi ortaya çıktı ve şarkıcı sanki tüm kemikleri toz olmuş gibi bir anda yere yıkılıp öldü. Bu olaydan sonra Nygma (gelecekteki bilmececi) bu ilacı analiz edip, dedektiflerimize; ilacın insanın kalsiyumunu bir enerji kaynağı gibi kullanıp tükettiğini ve bu nedenle de aşırı derecede süte ihtiyaç duyduklarını söyledi. Ancak sütün yakılan kalsiyumu geri getiremediği için kısa sürede bu ilacı kullanan insanların öldüğünü belirtti.

Bullock arkanı her zaman koruyacak mı dersin Gordon?

İlacın içeriğinden, Gotham’da bu ilacı üretebilecek laboratuvarları araştıran dedektiflerimiz Wayne vakfının WellZyn şirketine ulaşırlar. Şirket yetkilileri akli dengesi yerinde olmayan eski bir çalışanını suçlarlar: Stan. Şirket yetkililerine göre Stan şirkette şampuan içerikleri yapmaktan sorumlu bir dâhidir ancak zekasının sınırlarını kullanamadığı için şirketi terk etmiş ve gücünü bu yolla göstermek istemiştir.
Basında bu ilaç Viper olarak anılmaya başlansa da daha sonra öğreniriz ki WellZyn süper güçlü askerler yetiştirmek üzere bu ilacı üretmişlerdir. Bu ilacın asıl adı ise Venom’dur. Venom ise bize Batman’in azılı düşmanlarından Bane’i hatılatır. Venom, Bane’nin bir nevi güç kaynağıdır. Bu bölüm gelecekteki Bane’nin oluşumuna da göz kırpmıştır. Gotham Penguen’i efsaneleştirirken, Batman’nin kötülerinin geçmişine de tadımlık bile olsa dokunuyor. Umarım ilerleyen bölümlerde bu tadımlık hikayeler birleşir ve biz hem Batman’in hem onun düşmanlarının gelişimini adım adım izleme şansı yakalarız.

Acılar büyütür insanı, Bruce da artık misketlerle değil kanıtlarla oynuyor.

Bölüm bizi aynı zamanda Wayne vakfı üzerinde dönen oyunlarda da götürdü. Wayne çiftinin öldürülmesi ile vakfın üzerindeki ahlaki zorunluluk da kalkınca, Wayne vakfının gücünü kullanmak isteyen kişiler herhangi bir limit olmadan deneyler yapabilmekte ve askerler üretebilmektedir. Bunun için Arkham gibi yerleri mafya babaları arasında pay edebilir ve Viper/Venom ilacı ile masum insanları düşünmeden askeri deneyler yapabilmektedirler. Bruce Wayne ise Arkham’ın Falcome ve Moroni arasında pay edilmesinin ardındaki gerçeklere ulaşmak ister. Bu bölümde gördük ki Bruce Wayne “true dedektif” olma yolunda ilerliyor. Salonu kendine çalışma odası yapan Wayne, vakıfla ilgili bulabildiği her dosyayı okuyup Gotham şehrinin nasıl işlediğini anlamaya çalıştı ve vakfın kötü işler çevirmek için bir paravan olarak kullanıldığını buldu. Bu nedenle vakfın düzenlediği yemeğe katılmaya karar verdi. Ancak Stan, WellZyn şirketine ahlaki bir ders vermek için yemeğin düzenlendiği salona bu ilacı verdi tam da genç Bruce Wayne vakfı yetkililerinin birileri ile konuşurken. Wayne vakfında Venom deneyi gibi deneylere izin veren üst düzey yetkililer ise Bruce Wayne’nin soruşturmasından işkillenirler. Bacak kadar veleti halt edebileceğini düşünen yetkililerin başlarına ne kadar büyük bir bela aldığını ve Bruce Wayne'nin kolay bir lokma olmadığını görmelerini ve daha sonra daha sinsi planlarla/düşmanlarla (belki de Bane olur bu) geri dönmelerini sabırsızlıkla bekliyorum. Bu bölüm anlam veremediğim tek sahne Selina Kyle (genç kedi kadının) sadece bir sahnede cüzdan çalıp kaybolması sahnesi idi. Bu bölümdeki hikaye için ne anlamı vardı. Hala Gordon'ı takip ettiği izlenimi vermek için mi gösterilmişti bilemedim.

Dizi, Fish Mooney’nin gizli silahını artık ortaya çıkarması ile biter. Gizli silah olarak kullanılan kadın kapkara saçları ile daha tehlikeli ve seksi idi. Falcone'nın ölen annesine olan aşk ile karışık duygularına hitap edebilmek için saçları sarıya boyanmış ve daha anaç bir hal almıştı. Dünyada var olmak için elinde güzelliğinden başka bir meziyeti olmayan bir kadın her daim tehlikelidir ve bela mıknatısıdır. Ne Falcon ne de Fish Mooney başına gelecekleri bilmiyorlar gibi görünmekte. Bu kadının bu ikilinin başına iş açmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Şimdi aynı yöne dönen silahlar birbirlerine dönmez umarım.

Bu hafta Bullock ve Gordon’ın kendileri arasında bir iletişim kurmaya başladıklarını ve birbirlerinin farklı yöntemlerine rağmen aralarında bir denge kurduklarını gördük. Öte yandan Gotham şehri içindeki kötüleri bir bir ortaya döküyor. Baloncu, Venom, Penguen, … Genç Bruce Wayne ise Gotham şehrinin DNA’sını çözmek için Alfred’in de yardımı ile vakfın tüm dosyalarını elden geçirmeye başladı. Alfred başlarda Wayne'e karşı gelse de yemekte başlarına gelen olaylardan sonra Wayne'i sadece korumaktan vazgeçip ona yoldaş olmaya da karar verdi.Kart oyunlarını bilirsiniz. Elinizdeki kozları son ana kadar göstermemeniz lazımdır. Hatta bunun için “Poker face” tabiri bile kullanılır. Elinizdeki kozları erken masaya dökerseniz, zarara giren siz olursunuz. Bu bölüm Penguen-Oswald biraz rahatlamanın verdiği güvenle Moroni’ye aslında kim olduğunu, eskiden Falcone’nın arkadaşı Fish Mooney ile çalıştığını anlattı. Hata yaptığını ise Moroni Oswald’ın yüzünü masaya vurunca anladı. Oswald’ın hikayesinin doğrulanmasının tek yolu vardı o da Gordon’a hesap sormak. Bu bölüm Gordon ilk defa bir taraf olması gerektiği ile yüzleşti. İlerleyen bölümlerde Gordon bir taraf mı seçecek, yoksa kendi tarafını mı yaratacak göreceğiz.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER