Arada kalmak mı, cehennemde yanmak mı?
Biri bana sorsa “Arada kalmak mı, cehennemde yanmak mı? daha zor?” diye. Cevabım 'arada kalmak' olurdu. Tercihim de cehennem de yanmak. Şüphesiz cehennemde yanmak daha acısız olurdu. Halk arasında 'Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık' denir ya, işte o hesap. Hangi tarafı seçsen, diğer taraf eksik kalır. Hangi adımı atsan bir tarafa kötü etki eder. Sen arada öyle kavrulur durursun ve bu hiç bitmeyecekmiş gibi sen bir seçim yapana kadar devam eder. Başka bir deyişle, sen bir tarafı seçip, bir taraftan vazgeçinceye kadar devam eder ama kavrulman yaptığın seçimle bitmez. Bu sefer de yaptığın seçimin sonuçları yüzünden yanar biter, kül olursun.

Kardeş dedin mi akan sular durur.

Dizi başladığından beri Elif’in arada kalmalarına şahit olduk. Hatta ilk sezon bir taraf seçmesi ile sonuçlanmıştı. İkinci sezonda kaç bölümdür bu seçiminin sonuçlarına katlanmasını seyrettik. Ancak birkaç bölümdür diğer karakterlerin de arada kalma hallerini ve gözümüzün önünde kavrulmalarını izliyoruz. Geçen bölüm Metin ile ilgili gerçekleri öğrenen Nilüfer, bu bölüm neredeyse düşüp bayılacak ya da patlayacaktı. Hem öğrendikleri fazla geldi hem aşkı ile ailesi arasında kalmak onu perişan etti. Nilüfer şimdi yaptığı seçimlerin ötelediği sonuçları ile yüzleşiyor. İnsan seçimlerini kendi yapmak ister. Ancak seçeneklerimiz bize ait olmayınca seçtiklerimiz ya içimize sinmez ya da canımızı yakar. Nilüfer’in de şuanda içinde olduğu durum bu. 

Keşke testlerde olduğu gibi “e) hepsi” seçeneği gerçek hayatta da olsa ve işimizi kolaylaştırsa ama yok. Nilüfer önüne sunulan seçeneklerin yalan olduğunu öğrendi. Elif ile yüzleştikleri sahneler çok gerçekçi idi. Nilüfer ve Elif sahnelerinde, kardeşimle kavga ettiğim zamanlarda her zaman içimden bir dene patlatmak geçse de nasıl kıyamadığım ve akşam korktuğunda yatağımı paylaştığım o duyguları hissettim kalbimde.

Nilüfer cevap veriyor: Hepinizi istiyorum!

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Nilüfer’den yine kendi belirlemediği seçeneklerden birini seçmesi bekleniyor: ya “Metin’i yem olarak kullanmalarına izin verecek ve Tayyar’ı yakalayacaklar” ya da “Metin’i seçecek ve uzaklara kaçıp mutlu olmayı deneyecekler.” Deneyecekler diyorum çünkü aşkları yalanlar üzerine kurulu olan iki insanın kalbine bir kere güvensizliğin gölgesi düşmeye görsün. O saatten sonra her şeyi geride bıraktık deseler de yaşananlar biraz eksik, her öpüş emanet kalır. Her sarılma çekingen, her bakış kaçamak olur.

Nilüfer'i azıcık da olsa akıllı sanıyorum hala. Bekliyorum ve inanıyorum.

Belki de en çok arada kalanlardan biri Metin. Nilüfer’den önce sadece grileri vardı Metin’in ama Nilüfer hayatta başka renklerin de olabileceğini gösterdi. Nilüfer’den önce Metin’in planı basitti: Tayyar’ı devir ve kaç. Şimdi bu plan dallanıp budaklandı: Tayyar’ı devir, anneni emniyete al, Nilüfer’i kaçır, Nilüfer’e bir aile, bir hayat kur... Her şeye rağmen Metin seçimlerinin arkasında duran biri ama, sonuçlarına kendi değil de başkalarının katlanmasını sağlıyor. Metin kendini Denizer Ailesi'nin bir üyesi gibi hissettiği için 'bacanağı Ömer’e çok iyi kurgulanmış, ucu Tayyar’a ulaşan bir ipucu verdi. Kızını koz olarak kullandığı adamı yaralayarak Ömer’in Tayyar’ın organ mafyası işlerine ulaşmasını sağladı. Bir yandan da Tayyar’ı hem soydu hem giderayak laf sokarak veda etti. Burada belirtmem lazım Saygın Soysal rocks! Adam çok şahane bir kötü oldu.

Gözlerinden çıkan alev salonumu kavurdu valla.

Tayyar, Metin’e itiraf etmese de, Mert gibi göstererek sevmese de, evladı olarak gördüğünden çok güveniyordu. Metin’in kendine yamuk yaptığını öğrendiğinde, öfkesi gözlerinden fışkıracak şekilde isyan etmesi de bundan. Bu bölüm Tayyar’ın bir kalesi daha düştü. Organ nakli ticaretinde kullandığı doktor yakalandı. Sanırım Tayyar inine geri çekilip daha sinsi bir planla geri dönecek. Şimdi gözü daha kara ve daha acımasız. Daha önce kıymet verdiğinden ya da oğlunun aşkıdır diye ilişmediği ne kadar insan varsa, hepsi Tayyar için oltaya yem. Neden olmasın ki? İnsan kulağı ile balık avlayabilen bir adam. Hiç kimse İstanbul'un Efendisi Tayyar'ı böyle oyuna getiremez!

Kartlarını erken açarsan yanarsın.

Tayyar'ın kaç bölümdür zaferle evine dönmesinde Ömer'in de payı büyük. Çünkü Ömer bir kanıta ulaştığı zaman gözü dönüyor. Her bulduğu kanıtta 'olayı çözdüm' hırsı ile gözü kör oluyor. Bu da hata yapmasına neden oluyor. Bir kere yapılırsa hata, ikinci kez olursa kötü şans, üçüncü kez olursa başarısızlık olur. Taner’in öldürülmesi, Taner’i öldüren adamın öldürülmesi ve son olarak da Ömer’i Tayyar’a bağlayan doktorun öldürülmesi. Ömer kendi elleri ile kendi çemberini daraltıyor.

Sami amirin, Ömer’i teşkilata geri getirmesi de Hüseyin’in boğazındaki ellerin daha da sıkılmasına neden oldu. İşler küçülerek son bulacağına, Ömer’in azmi ile daha da büyüdü. Mali Şube, Organize Şube ve Cinayet Şube bu olayda birlikte çalışmaya karar verdiler. Hüseyin’in Ömer’e kendinin değil de Sami’nin abilik yaptığını görmesi; onu, Ömer’in hala Tayyar’ın peşinden koşuyor olmasından daha çok etkiledi. Melike’nin vicdanlı gösterilmesi ise çok iyiydi.

Dizi içinde Melike’nin dili ile olayları karıştırma dışında bir rolü de Hüseyin’in yürüyen vicdanı olması. Hüseyin, Melike’ye baktığında aslında kendi hissettiği ama gösteremediği tüm acıları görüyor. Melike’ye kızması da bundan. Bu acıları her gün her gün aynaya bakar gibi görmek ona ağır geliyor. Hüseyin’in olayları yoluna koyması için biraz daha dayanması gerekiyor. En sonunda kendini yakacak evet ama şimdi Ömer’in en az yara ile kurtulması için kendini koy vermemesi lazım. Bu nedenle Melike artık kendine gelmeli, Hüseyin’e geçmişi hatırlatmamalı.

Aslı'nın müritleriyiz!

Geçen yazımda daha çok Pelin ve Arda istemiştim. Bu isteğe bir de daha çok Aslı isteğimi eklemek istiyorum. Aslı doğal laf sokucu, insanları çaktırmadan bozması muhteşem. Ama Aslı sete ziyarete gelmiş de gelmişken bir iki laf söylemeden gitmemiş havasından daha fazlası olsa keşke.

Pelin karakteri ise gerçekçi bir kadın polis. CSI dizilerinde kadın ajanların bir karış topuklu ayakkabıyla olay yerinde koşturması, adam kovalaması hep çok saçma gelmiştir. Pelin komiserin topuklu ayakkabı yerine şartlara uygun ayakkabı giymesi bile benim için önemli. Kadın polis=bakımsız kadın demek değil elbet. Olmadığının bir kanıtı da Pelin. Öte yandan Pelin tam bir kedi. İki mıncırdığın zaman hemen tırmalıyor. Kedi gibi de inatçı. Kedilere de istemediği hiçbir şeyi yaptıramazsınız, Peline de öyle. Ama Pelin fazla naz aşık usandırır. Aşkın da, aşıkların da cevaplara ihtiyacı vardır. Bu nedenle lütfen Arda’ya 'evet' de artık.

Sadece bakışsınlar, biz yine aşk dolarız.

Elif ve Ömer ise bunca olağan üstü olay arasında “sıradan” iki sevgili olmaya çalışıyorlar. Düşündüğümüzde ilk öpüşmeleri bile Nilüfer kaçırıldığı için gerçekleşti, ilk sinemaya gitmeleri Taner tutuklandığı için oldu, birlikte ilk uzaklaşmaları kara para aklarken oldu, Elif Ömer’i uyurken ilk Sibel’le ilgili gerçekler ortaya çıktığı gün izledi, Ömer ise Elif’i uyurken Aslı gözaltına alındığı için izleyebildi. Sıradan çiftlerin, ilişki rutini içerisinde paylaşabilecekleri şeyleri Elif ve Ömer ölümler, yalanlar, kara para aklamalar nedeni ile yaşayabildiler. Bu nedenle Roma’ya operasyon için gitmiş olsalar bile, Roma’nın tadını çıkarmaya çalıştılar. Bu nedenle, bu bölümde Ömer her fırsatta Elif’in yanında buldu kendini. Hem de öyle büyük sürprizlerle değil, elinde menekşelerle. Her karşılaştıklarında Romeo ve Juliet gibi karşılıklı birbirlerine aşk namelerini fısıldamaları da bundan çünkü başka zamanları yok. Başka zamanlarda hayatlarının üstüne çökmüş lanetleri çözmekle uğraşmak zorundalar.

Bu arada hikayenin gidişatına dair bir şeyler söylemek istiyorum. Tamam, dizideki aşkları çok seviyoruz, her defasında endorfin topluyoruz ama bu aşkları ön plana çıkarmak için dizinin polisiye teması biraz aksıyor sanki. Metin’in planı kusursuzdu ama Ömer ve Sami’nin operasyonu nasıl bir operasyondu Allah aşkına? Bu kadar kötü bir organizasyonla kara para aşk çetesini yakalamayı gerçekten düşündüler mi? En kötüsü biz de buna inandık (karakterlere güvenimiz sonsuz ondan). Roma’da aşk sahnelerine lafım yok şahane idi. Ancak o aşk sahneleri, operasyon sahnelerini gömdü. Ömer, Metin’in önüne attığı adamı yaralı buldu ve birden vahiy iniyormuşçasına olanları tak tak çözdü. Hatta Elif’in böcekle dinlenmiş olabileceğini bile şimdi akıl etti. E demezler mi: “Kuzum aklın nerede idi?” Koca operasyona Sami amir, Ömer ve bir başka memur ile gittiler. Biz ne bu bölüme kadar Sami amirin kim olduğunu biliyorduk, ne hangi birimde çalıştığını, ne de operasyonun arkasındaki organizasyonu.

Elif Ömer sahneleri başlı başına başarılı sahneler. Hem Engin Akyürek hem Tuba Büyüküstün yaşıyorlarmış gibi oynuyorlar. Hatta ikisi de o kadar güzeller ki onları dinlemek yerine onları seyredip gözlerime bayram ettiriyorum. Ama bu sahneler dizinin geneli içerisine serpiştirilince bir bütüne varılamıyor. Sahneleri geldiğinde giriyorlar, repliklerini söylüyorlar ve çıkıyorlar. Sonra hop bambaşka bir sahne, bambaşka bir bağlam. Biz o şiirsel sözler ile kendimizden geçiyoruz, Nirvana’ya ulaşıyoruz ama dizinin içinde Elif ve Ömer aşkını anlatan başka bir dizi varmış gibi oluyor.

Son olarak; Sami dedi ya bu bölüm "Denizer kadınları insanı rotadan çıkartıyor" diye. İlerleyen bölümler bu kadınların kendi rotalarını bulmaları için attıkları adımların heyecanı ile dolu olacak diye düşünüyorum. Ancak herkes kendi çıkışını ararken olan Elif ve Ömer'e olmaz umarım.

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER