Başın sağ olsun Polat...

Kara’sız ilk bölümde aslında biraz da içim buruk oturdum ekran başına. Bombardıman oldu ve tabii ki Polat kurtuldu. Hafta içinde verilen fragmanda Polat’ın Şedid eline düştüğünü görmüştüm ve bombardıman sonrası toparlanamadan baskın yemişlerdir diye düşünüyordum. Meğer Polat, Hitman olmayı sevmiş. Bir kıyafet değişikliği ve ufak bir numarayla girdi Şedid kampına. Yine de Şedid’in sağlam tedbirli olması dikkate değerdi. Kendini İngiliz olarak tanıttı ya İngiliz aksanlı İngilizce'sini duymak isterdim doğrusu.

Kampta yine sessiz bir suikastçı gibi ilerledi ama bir yerden sonra işler sarpa sardı. 12 yıldır şu diziyi izlerim ve aklımda tek bir soru vardır, “Susturucunun icadından haberleri yok mu acaba?” Yıllar önce de Polat silahını bırakır gibi yaparak aynı taktikle adam vurmuştu. Keşke bu sefer de bir tabancayla yapsaydı bunu. Kaleşnikof bir silahtan çok daha ağır. Onu o şekilde tutmak çok zor. Nitekim karşısındakini indirse de onu da indirdiler. O şimdi tutsak...

Türk dostlarım zor durumda Onlara nasıl yardım edebilirim acaba...

Batman'dan KGT'ye müthiş destek!..
Erhan kötü haberi KGT’ye verdi. Erhan şimdilik sadece ekranda görünüyor. Olaylara karışacağı zamanı sabırsızlıkla bekliyorum. Çok özledim onun Hollywood filmlerinden etkilenerek yaptığı operasyonları. KGT’nin yeni mekanı da güzel olmuş. Sanırım Batman, nasılsa onlar da Türkiye’de kötülerle savaşıyorlar diye Wayne Vakfı Binası'nın bodrum katını KGT’ye bağışlamış. Çok benziyorlar. 

Kurtlar Vadisi aklı bu sezon her fırsatta değinmek istediği şeyleri güzel bir şekilde yoğurarak söyledi de bu "Işid’in boğazını keserek infaz ettiği Amerikalı rehineler aslında ölmedi. Hepsi bir kurgu” iddiasını öyle düz ve boş bir sahneyle söyledi ki senaryo ekibinin bu zamana kadarki performansına yakışmadı. Başını kesmekten imtina ettiğin adamı çekip vurunca Sagir’in kolayca adam öldürdüğünü mü görmüş olduk? E biz bunu çoktan görmüştük...

Cahit yine slalomlara başladı. Her devrin adamı Hakkı’ya Fehmi’nin hayatının tehlikede olduğunu söyledi, tüm ihaleyi de Mr. Key’e yıktı. Ondan sonra ne plan yaptılar, Cahit ne kadarını anlattı bilmiyoruz ama elbet öğreniriz. Cahit kaç defansın arasından geçti bu slalomlarla İngiliz defansı söker mi ona?

Ben de babamı sevmezdim. Bizim genlerde bir problem var galiba.

Üzülme be Fehmi...
Hazır konu Fehmi’den açılmışken bu adamın dramını da tarzını da çok seviyorum. Öyle pişman bir bakışı ve öyle dengesiz bir yapısı var ki karakteri sevmemek mümkün değil. Çocuklarıyla arasında ne geçti hala belli değil ama Kenan zor affedecek gibi. Fehmi bir kez daha denedi ve kapı yine suratına çarptı. Kenan’dan çıkan tek söz “Yusuf’u sen öldürdün” oldu. Bir baba için ne ağır bir yük.

Fehmi, Yusuf’un nasıl öldüğünün izini sürdüğünde öğrendik ki Yusuf’un cesedi yok. Kurtlar Vadisi Pusu’da cesedi görmediysek o adam ölmemiştir. Hatta kimi zaman cesedi görsek bile o adam ölmemiştir. Yusuf da çıkar gelir bir gün.

Tilki Andrei’nin yine şanı var kendi yok. Konseycik oturmuş Tilki’yi bekliyor. Gelmedikçe de hafife alıyor. Benim tanıdığım Tilki öyle bir yerden çıkar ki millet gözüne tır farı yemiş tavşan gibi öylece dona kalır. Bir de üstüne planları Tilki’nin karşısına Raskol’u sürmekmiş. Geçmiş olsun şimdiden size. Tilki, Raskol’ü kürdan niyetine kullanır.

Çekiyor musunuz? Çek çek iyi çek.


Sagir'den İngiliz, Polat'dan tutsak olmaz...
Sagir için her şey çok güzel gidiyordu. Hem Polat eline düşmüş hem de Ömer Baba'ya ayetleri okutmak için artık bir şansı var. İşte tam da böyle en güzel anlarda işler kötü gitmeye başlar. Polat’ı babasıyla buluşturmak mı? Bu akılla İngilizler seni iyi besliyor vallahi Sagir. Polat spontane planını işletmeye başladı. KGT videodan gelen mesajı çözene kadar en ufak fikrim yoktu. Nasıl bir şey yaptığını anlamaya çalışıyordum. Senaryo ekibini burada çok beğendim. Gerçekten güzel bir sahneydi. Nitekim mesajı KGT’li hacker çözdü ve yerleri böylece anlaşılmış oldu. Anti parantez bizim hacker de pek bir ciddi. O kadar film izledim kumaş pantolon, ceketli hacker hiç görmedim. Bizdeki hacker imajı salmış, koyvermiş insan modeli. Alışmaya çalışıyorum hala karaktere ve kararlıyım, alışacağım. Efendi Hacker niye olmasın? Ön yargılar kötüdür.

Siyah Sancak’ı bu zamana kadar Armageddon timine göre oldukça vasat buluyordum. Nihayet doğru düzgün bir şey yaptılar. Truva atı hamlesi gayet şıktı. Keyifle izledim. Gerçi bu hamleye Truva Kamyonu desek daha yerinde olur herhalde. Armageddon siyah giyerken, Siyah Sancak neden mavi giyiyor onu da anlamış değilim. Mantıklı bir sebebi vardır elbet.

Fehmi tüm yaşananlardan habersiz Cahit’le buluştu ve ondan oğlunu bulmasını istedi. Cahit’in sahne boyunca sık sık eli silahına gitse de o silahın çekilmeyeceği aşikardı. Cahit’in bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği dizide en çok merak ettiğim noktalardan biri. İngilizleri neyle ve nasıl ikna edecek? Tek isteğim Fehmi Kuzuzade’yi daha uzun uzun izlemek.

Git onun gönlünü yap, gel bunun gönlünü yap.. Yakında alemde adı pışpış Pusat'a çıkacak.


Pusat'ın çilesi...
Konseyciğin bütün işlerini Pusat’a yıkmışlar, yatıyorlar. Bir de arkasından iş çeviriyorlar. Baltazar doğal olarak Pusat’ın yasağına uymayacak. Baltazar sadece daha çok paraya uyar. Pusat’la bundan sonra arasında geçecekler epey kanlı olacak gibi de ben Pitbull’a takıldım. Adam kadın kuaförüne benziyor. Bir eline maşa ötekine tarak ver hiç sırıtmaz. Kahkaha atıp aniden ciddileşen karaktere de Hollywood bizi doyurdu sağolsun. Onun yerine yanındaki kızın yetkili kişi olmasını isterdim. Sokaklara hakim bir kadın çok daha hoş olabilirdi. Umarım tez zamanda kafasına sıkılır.

İnsan geçmişinden 3600 km de kaçabilir ama geçmiş, insanın peşini kolay kolay bırakmaz. Genelde geçmişin yakaya yapışması hep tatsızdır ama bu sefer balla börekti. Akif’de balı da, böreği de pek seviyormuş. Afiyetle yedi. Çok ciddi bir yerden kurşun yedi Mr. Key ama ölmez. Bu sadece onun KGT ve Polat’a attığı gollere bir karşılıktı. Onun ölümü o kadar kolay olmamalı. Ha bir de “İtalyan Aygırı” mı? Biraz daha özenemez miydiniz şu lakap işine? Mesela “İspanyol Boğası”, “Fransız Çedar Peyniri”, “Üstün Alman Teknolojisi” ne bileyim, bulunurdu bir şey. Neyse ki boks sahneleri nihayet bitti. Akif o gülümsemeyle soluğu Türkiye’de alır.

Azrail'in karşılamaya geldiği yerin güzelliğine bak...

Mekanın cennet olsun Ömer Baba...
Dizinin bu haftaki bölümünün hashtag’i #ÖmerBabanınvedası idi. Hepimiz Şedid operasyonunda bir kurşun bekledik ama olmadı. Sonra büyük mutluluklar yaşadı Ömer Baba ve bir evladın en çok duymak isteyeceği şeyleri söyledi evladına... Cami’den çağrılışında ve gidişinde ve hatta namazını eda edişinde dahi olmadık yerden çokacak kötü bir adam bekledim hiç istemeyerek.

Bu dizide kimse kolay kolay eceliyle ölmez. Keza Ömer Baba'nın öldürülmesi Polat için ekstra müthiş bir motivasyon olurdu. Fakat yapım bu kolay yolu seçmedi. Karaktere müthiş bir saygıyla ona layık bir vedayı seçti. Bu hem müthiş bir jest hem de yapımın kendine olan müthiş güveninin göstergesi. Türkiye’de hemen hemen başka hiçbir dizi bu fırsatı elinin tersiyle itemezdi. Müthiş bir güç gösterisi yaptılar. Saygı duydum...

Not: Diziden servis edilen fotoğraflar genellikle 1-2 sahneden seçiliyor ve birbirine benzeyen kadrajlarda 3-4 fotoğraf oluyor. Elbette bu fotoğraflar bütün medyaya servis ediliyor ve doğal olarak bölüm hakkında fazla ipucu içermesin istiyorlar. Ancak Ömer Baba, veda sahnesinden olmasa da tek bir kare kaliteli fotoğrafının bu gece dolaşıma girmesini sonuna kadar hak ediyordu. Kaynak yetersiz olunca bu durum bizi görüntü kalitesi düşük fotoğraflar kullanmak zorunda bırakıyor. Yapımcı ya da Yayıncı kuruluş bu konuda daha özenli olsa ne güzel olur. 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER