Gotham: Kimin için savaşıyorsun?

Bölüme Oswald Cobblepot’un şehre geri dönüşü ile başladık ve Oswald’ın gözlerinden Gotham şehrinin nasıl yozlaşmış bir şehir olduğuna şahit olduk. Gündüz gözü çalışan cepçiler, kapkaççılar, seks işçileri ve bunlara “dur” diyen kimsenin olmaması. Gotham şehri bir yandan kendi koruyucularını büyütürken bir yandan da Oswald’ın deyimi ile şehrin geleceğine el koyacak kötüleri de geliştiriyor. Oswald her adımında daha da acımasızlaşırken gerisinde de yeni cesetler bıraktı ve taktik değiştirdi. Saklanmak yerine işe sıfırdan başladı. Ama Gotham, Oswald’ı seviyor olmalı ki onu en doğru yere, Gotham’ın patronlarının ortaklıklarını pekiştirdiği bir lokantaya gönderdi. Fısıltılar Oswald’ın kulaklarından kaçamayacak. Sonuçta ne demiş ünlü düşünür: “Bilgi güçtür!”

Bu maskelerden daha çok göreceğiz gibi.

Dizi ilmek ilmek örerek ilerliyor dersem yanlış olmaz sanırım. Hem her bölüm yeni bir kötü ile karşılaşırken hem bu kötü ile daha önceki karakterlerin de bağını örüyor. Bir yandan Oswald’ı izlerken bir yandan Selina Kyle’ın Gordon’a kendi tarzı ile yardım etmesini izliyoruz. Bir şekilde Selina, genç Wayne’de kendini görüyor ve hiçbir çıkarı olmamasına rağmen ailesinin katillerini bulması için Gordon’a yardım ediyor. Bir yandan da diziye yeni kötüler ekleniyor. Hâsılı iki ters bir düz ilerliyoruz. Bu haftaki kötümüz Baloncu idi. Henüz Gotham şehrini ve halkını koruyan Batman yok iken, bu bölüm gördük ki en başından Gotham şehrinin bazı koruyucu denemeleri olmuş. Bu bölüm Baloncu hukukun hükümsüz kılındığı sokaklarda kendi adaletini kendi sağlamaya çalıştı.

Tüm bölüm kimse bu adamları kurtarmak için uğraşmadı ya.

Geçen bölümde, olaylara valinin “kendi yararına mı değil mi?” onu hesapladıktan sonra el koyması gibi bu bölümde de polis teşkilatı benzer bir yöntemle şehirde işlenen cinayetleri ciddiye aldı. Görünüşte saygın ama yozlaşmış bir tüccar, Baloncu lakabı verilen birisi tarafından meteoroloji balonlarına bağlayarak ölüme yollandı. İlk başta Gordon ne kadar ısrar etse de bu olaya önem vermeyen Bullock, ikinci kurban bir polis olunca işi ciddiye aldı. Bu bölüm Bullock ve Gordon’ın çalışma yöntemlerinin de farklı olduğunu gördük. Gordon eldeki kanıtlara odaklanırken, olayın tanıklarını sorgularken, Bullock şehrin içine dalıyor. Şehrin sokaklarının sahibi, gerçek suçlularla konuşuyor.

Polis ölürse koş,vatandaş ölürse kaç!

Gotham’ın bu haftaki bölümünde, Gotham şehri, Jim Gordon ve Bruce Wayne’nin kendilerini tanımlamaları için iki soru sordu: Kimin için savaşıyorsun? Gotham şehrini kim koruyacak?

Düşün düşün çoktur işin.

Gordon ve Bullock, Baloncuyu yakaladıktan sonra Gordon dayanamadı ve bir sonraki hedefin kim olacağını sordu. Baloncu “ne fark eder?” dediğinde şaşırmakla kalmadı. Aynı zamanda Baloncunun kendisine sorduğu o soru Gotham şehrindeki yerini bulmasına yardım etti. Çünkü kafasında şu yankılanıyordu: kimin için savaşıyorum? Yozlaşmış polisler, satılmış savcılar, paraya göre yön değiştiren politikacılar, tacizci rahipler,… Her şeye rağmen yasalar uygulanabilir mi? Gordon ilerleyen bölümlerde bunun çatışmasını çok yaşayacak gibi.

Tüm bunlar olurken Alfred, Wayne’i gerçek hayatta tutmanın yeni yollarını denedi. “Madem Bruce kendini sınıyorsun o zaman bunu beraber yapalım” dedi ve Wayne’nin sınırlarını zorlamasa da tahta kılıçlarla idmana soktu. Wayne ise Gotham’ın pis dünyasına girdi bir kere. Bu nedenle Gordon’a o kadar güvenemiyor ve ipleri kendi eline almak istiyor olmalı ki bir şekilde ailesinin dosyasını ele geçirmiş. Yemeden içmeden kesilen Wayne’nin iştahını (hem gerçek dünyaya olan iştahını hem yemeklere olan iştihanı) ise haberlerdeki gazetecinin o sorusu geri getirdi: Gotham şehrini kim koruyacak? Sanırım Wayne de bu şehir için kaderinin ne olduğunu anladı.

Sadece göğünde değil sokaklarında da kara bulutlar dolaşan şehir: Gotham şehri.

Bu bölüm Bruce Wayne ve Gordon’un geleceği için temeller atan bir bölüm olmasının yanında Gotham şehrinin dehlizlerine de girdiğimiz bir bölüm oldu. Ancak Gotham dizisinin bence sorunu henüz rotasına karar vermiş olmaması. Batman öncesi Gotham şehrinin kahramanları ve kötülerinin geçmişlerini mi izleyeceğiz? Yoksa Batman ile Gordon’ın gelişimine mi odaklanacağız? Yoksa sadece DC Comics’in kötülerinin de dâhil olduğu dedektiflik hikâyeleri mi izleyeceğiz? 

 

 

 

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER