İnadına Aşk: Karadeniz fırtınası gibi esti geçti!
Defne ile Yalın vuslata erse de rahatlasak
‘İnadına Aşk’, yaz aylarında öyle ani ve sürpriz, Karadeniz’in taşkın nehirlerini aratmayacak şekilde girdi ki hayatımıza, açıkçası Barutçu ile Aras Ailesi arasındaki meydan muharebesinin, I. Dünya Savaşı kadar olmasa da uzun bir süre devam edeceğini düşünmüştüm. Fakat hayatın her alanında olduğu gibi televizyon da tüketime dayalı olduğundan ‘İnadına Aşk’ın da son kullanma tarihi erken geldi. Bu durumda #İnadınaAşk izleyicisine ne yapmak düşer? Çınar Barutçu gibi esip gürlemek, Defne Barutçu’nun sahip olduğu orantısız çene gücünü klavye tuşlarına taşımak ve tabii Yalın Aras gibi hedefine giden yolda her şey mübahtır diyerek çözümler aramaya uğraşmak yerine şu an final bölümü için ilk bölümdeki gibi aynı motivasyonla çalışan ekibin emeğine karşılık aynı istek ve motivasyonla son bölümü #inadına izlemek.

Perşembe günleri gayet iyi giden bir işin, eldeki güçlü kartı oyuna sürmek adına deyim yerindeyse kenara almak ‘İnadına Aşk’ın pimini çekmişti. Tabii bir diğer gerçek de ‘Kiraz Mevsimi’ni de finale sürükleyen evlilik faktörü. İzleyici kına gecesi sever, düğün dernek sever, evlilik sever ancak hikâyesinin baş kahramanları deli dolu âşıklar olan dizide evliliği sevmez. Bu faktör de genellikle senaryoyu bir yerden sonra çıkmaza sürükler. Defne ile Yalın evliliği ileriki bölümlere alınsaydı tadından yenmezdi o zaman. Fakat her halükarda dizinin sezon sonunu göremeyeceğini düşünsem de bu kadar ani bir şekilde bitirileceğini tahmin etmezdim. Yine de ‘İnadına Aşk’ın başarısına şapka çıkarmak gerekiyor; en az fandom’lar kadar deli dolu üç kadının kaleme aldığı hikâyeyi vizyonu geniş yönetmenlerin gözünden, sıcacık ve yetenekli, bu dizi sayesinde kendi evrimlerini yaşayan oyuncular vasıtasıyla izledik.

Barutçular ve Araslar meydan muhaberesi başlıyor!

Açıkçası ‘İnadına Aşk’, yansıttığı sıcaklık ve samimiyetle birlikte ‘Poyraz Karayel’, ‘Kara Sevda’ ve ‘Diriliş Ertuğrul’ gibi oldukça dişli rakiplerinin karşısında güçlü kalmasıyla da büyük başarı elde etti. İtiraf edeyim dizi çarşamba gününe alındığında izlememeyi düşünüyordum. Çünkü ‘Poyraz Karayel’ için başladığından beri son birkaç yılın en sağlam işi deyip durdum. Ancak ‘İnadına Aşk’ın romantik komedi türüne getirdiği farklı bakış açısı, tüm oyuncuların her bölümde kendilerini bir tık aşması, keskin ve kıvrak replikler ve Karadeniz kültürü üzerinden geleneksel bir aileyi yorumlayışı her çarşamba akşamı Fox’u açmamı sağladı. Bu nedenle sonda tekrar söyleyeceğim ama tüm ekibin yüreğine sağlık. Herkes gibi ben de vedayı sevmediğim için final bölümü yerine bu bölümle son yorumu yapayım istedim.

Geleneksel kavramları tepetaklak etmeyi seven ve bu yüzden de izleyicisinin yüzünü güldüren dizinin bu bölümünde Yeşim Aras’ın önderliğinde #BirYastıktaProjesi yürürlüğe konuldu. Amaç belli: Henüz bir bölüm önce evlenen Defne ile Yalın’ı bir araya getirmek. Burada “yandı beyin” diyebilirsiniz. Ancak senaryo üç sıra dışı kadının imzasını taşıyınca normal bir hareket beklemek de imkansız. Sonuçta Yalın Aras’a bir tuzlu kahve çok görülmüş, ayağına bile basılmamışken Defne’yle nasıl vuslata erebilirlerdi ki? Defne’nin orantısız çenesine ömür boyu maruz kalmadan önce, Toprak Barutçu’nun orantısız engeliyle yüzleşmesi gerekiyordu.

O tuzlu kahve içilecek arkadaş!

Plan oldukça basit; Arasların genç fertleri dedelerini Defne’yi istemeye ikna ederken, Barutçular ise kalbinin etrafına betondan duvar ören Toprak Barutçu’yu bu isteme merasimine ikna etmeye çalışır. Tabii bu sırada da nur topu gibi bir imkansız aşkımız olur: Lazkopat ile Mavi Kafa. Her şey kusursuz işlerken tabii insan haliyle bir ters köşe bekliyor. O da sonda itinayla izleyiciyi bekliyordu.

Son birkaç bölümdür diziden eski tadı alamadığımı yazmıştım. Bu bölüm için de aynısını söyleyebilirim. Geçişlerdeki boşluklar bölümün akıcılığının önünde engel olmuş ilk yarıda. Tabii bu boşluklar açılış sahnesinde Can Yaman ile Taner Rumeli’nin güçlü performanslarının ardından göze batar nitelikteydi. Ancak hikâyeye birkaç bölüm önce katılan Polat Barutçu ve Nehir Aras karakterleri arasında kaçınılmaz ve bir o kadar da imkansız bir aşkın filizlenmesi güzel bir çeşni katmış.

Adem'in evrimine yetişemiyoruz artık

Hele ki Aras Aydın’ı izlemenin verdiği keyfin her geçen bölüm arttığını göz önünde bulundurursak onun  ‘İnadına Aşk’ta hamuru çok daha iyi yoğrulan Elvin Levinler ve ilk bölümden beri çıtayı itinayla yükselten Açelya Topaloğlu ile olan sahneleri de bölümün en renkli anlardı. Cem Belevi ve İlay Erkök’ü de atlamamak gerekiyor. İnadına ve imkansız aşkın ardından bir de yıldırım aşkı kavramını diziye ekleyen ikili bölümün izlemesi keyifli karakterlerine hayat verdiler. Nilay Duru’nun nazlı gelinden örnek geline geçişi ile Yeşim Dalgıçer’in Taner Rumeli ile karşılıklı sahneleri de ‘İnadına Aşk’ın eski tadını yakaladığı kısımlardandı.

Gelecek hafta her çarşamba evlerimize samimiyetlerini taşıyan ‘İnadına Aşk’ ekibini son kez izlemek üzücü olacak. Maalesef aile sıcaklığı kazanamıyor. İlk yazımda atladığım Nesrin Namal’a da koca bir teşekkür buradan. O kadar güzel bir cast oluşturmuş ki her oyuncuyu izlemek ayrı bir keyifti. Ayrıca ilk yazıda unuttuğuma üzüldüğüm Ayşegül Sınav’a da selam olsun; onun çizimleri ‘İnadına Aşk’ın rengi oldu.

Lazkopat ve mavi kafanın dudaklarında bir temas mı olmuş yoksa bu da mı hayal

Can Yaman, Açelya Topaloğlu, Eren Vurdem, Nilay Duru, Yeşim Dalgıçer, Taner Rumeli, Cem Belevi, Aras Aydın, Büşra Çam, Mesut Yılmaz, Cevahir Turan, İlay Erkök, Selim Gürata, Bilge Şen Ündüz, Funda Eskioğlu ve tüm kamera önü ile arkasındaki #İnadınaAşk ekibi 32 hafta boyunca evimizin en sıcak konukları olup aynı sıcaklıkla ağırlandınız. Nice güzel işleriniz olsun! Bu izleyici sizi gelecek işlerinizde de #İnadına takip eder…
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER