Sonra Ahmed sefere niye çıkmıyor?
E saraydaki her olaya Ahmed’i koştururlarsa, Ahmed’de sefere çıkacak ne zaman, ne hâl kalır. Ahmed koş: Haremde kızlar kavga çıkardı, Anastasia’yı paraladılar. Ahmed koş: Handan Mustafa’yı öldürmeye kalktı. Ahmed koş: Dudu Hatun öldü. Ahmed koş: Cennet Hatun fingirderken yakalandı. Ahmed koş: Gözden doğum yapıyor. Yahu bu nasıl padişah? Biri de demiyor ki şunu da padişahı karıştırmadan kendi aramızda halledelim. Ha bir de yeni gözdeler bulup Ahmed’in kafasını karıştırmak da savaşlara dâhil. Tabii ki amaç soyu devam ettirmek falan değil, Kösem’i alt etmek…

Aralarında düğünü olanı bulunuz.

Farkındaysnız bu “Ahmed koş”ların hepsi de, kadınların çıkardığı sorunlar kaynaklı. Hani bir tane de devlet işi yok arasında. Aslında, dünya kadınlar tarafından yönetiliyor olsa çok daha güzel ve barış içinde olurdu, fikrine katılırım. Ancak ve ancak, bu, şu hâl için geçerli: kadınların kendi aralarında iktidar savaşı yaşanmıyorsa, doğru düzgün bir hiyerarşik düzen kurulduysa. Yoksa işte durum böyle karman çorman oluyor.

Bir kere haremin başı kim belli değil. Valide Sultan konusu bile muallakta. Handan padişahın annesi, ama ondan büyük Safiye Sultan var. Safiye Sultan’ın eskiden beri kapıştığı iki gelini Handan ve Halime ile bir mücadelesi mevcut zaten. Gelinler arasında ise, başka bir mücadele kulvarı var. En sıcak savaşlardan biri Ahmed’in gözdeleri arası, zira ödülü büyük, e onların bir kuşak üsttekilerle savaşı var, bir de ayrıca hepsinin Safiye Sultan’la mücadelesi var. Bu mücadelelerin hepsinin ortasında ise bir Garip Ahmed! Ona mı baksam, şunu mu cezalandırsam, onunla aşk mı etsem, bununla meşk mi etsem derken, padişahım civanımın vakti ancak sıradan devlet işleriyle ilgilenmeye, işte “şurayı alalım, burayı fethedelim” kararlarına yetiyor.

Devamı için bir sonraki sayfaya geçelim.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER