“Yedi Kocalı” River Song
Yıllardan 5343, Mendorax Dellora kolonisinde bir Noel gecesi. Usul usul yağan karın altında bir TARDIS, ve “koro şarkıcılarını eleştireceğini” özellikle not düşen bir Doktor var içinde. Nardole isimli sevimli bir adam elinde bir kağıtla bir cerrahı arıyor, epey dikkat çekici olan bu kombinasyonu fark ediyor elbette, ve Doktor’u cerrah ile karıştırıyor. Her ne kadar TARDIS hologram geyik boynuzlarıyla Doktor’u Noel moduna sokmakta başarılı olamasa da onu istediği moda getirecek tek şey ilginç bir macera elbette, ve ikili koloninin dışında büyük bir uçan dairenin yanına gidiyor. Kapıda onları kim karşılıyor dersiniz? Doktor’un yüzünü zerre kadar tanımayan biricik eşi River Song. Ya da Kral Hydroflax’ın eşi River Song mu desek? Anlaşılan intergalaktik bir “Yedi Kocalı Hürmüz” vakasıyla karşı karşıyayız. Dizinin geleneksel Noel bölümü olan “The Husbads of River Song”u Steven Moffat yazdı, Douglas Mackinnon yönetti.


Noel modundan uzakta durmayı yeğleyen Doktor ile TARDIS aynı fikirde değil.

Nardole River tarafından görevlendirilmişti cerrahı bulması için, cerrahın görevi de masa başında büyük bir metal zırhın içinde can çekişen, River’ın kocası olduğunu iddia ettiği Kral Hydroflax’ı kurtarmaktı. Ama bir sıkıntı vardı: River Song Doktor’un yeni rejenerasyon setinden doğal olarak haberdar olmadığı için onu tanımıyordu, ona tamamen yabancı biri gibi davranıyordu. Elbette River’ın Hydroflax için kullandığı sevgi dolu kelimeler Doktor’un kıskanç halini görmemizi sağladı. Bir diğer sıkıntı daha vardı: Cerrahın, yani Doktor’un 4 milyar insanın canlı izlediği bir operasyonla kralı beynine girmiş olan bir şeyden kurtarması gerekiyordu. Halassi Androvar adındaki evrendeki en değerli elmas kralın Halassi istilasında oluşan bir patlama sebebiyle beynine saplanmıştı. Ama River’ın istediği cerrahın elması çıkarması değildi: Hydroflax’ın direkt kafasını ayırmasıydı.


Sonik Güneş Gözlüğü’nü alıp takmam ama Sonik Mala’nın oyuncağı çıkarsa alırım.

Halassiler elmas için arkeolojist River Song’a başvurmuştu, o da aslında kral ile değil elmasla evlenmişti bir nevi. Plan basitti River’a göre, kafayı alıp götüreceklerdi yanlarında, ama öngörmedikleri şey Hydroflax’ın Doktor ve River’ın operasyonu konuştuğu odada onları dinliyor olmasıydı. Hydroflax’a göre plan gereksizdi: Zaten kafası metal zırhtan rahatça ayrılıyordu, çünkü kendisi bir cyborgtu. River ve Doktor’a tehditler savurarak kendisini koruyan ninja rahipleri üzerlerine saldı Hydroflax, ama River da azılı bir arkeolojistti ve tam da kendisine uygun bir silahı vardı: Sonik mala! Doktor kralın kafasını rehin alarak gövdesinin River’a saldırmasını önledi, bu büyük metalik gövde de kendi bilincine sahip bir bilgisayardı aslında. River Ramone adındaki yardımcısına kendini ve Doktor’u ışınlattı ve Hydroflax’ın kafasıyla oradan kaçtılar.

Gülmek bu ikiliye çok yakışmıyor mu sizce de?

Işınlandıkları yerde karın üstüne düştüler, ve çantanın içindeki kafanın tehditler savurmasıyla Doktor’u pek de alışık olmadığımız şekilde kahkahalarla gülerek gördük. River’ı da güldürdü bu, ama Doktor’un sandığı gibi numara yapmıyordu River onu tanımayarak, Doktor tam böyle düşünürken River’ın diğer kocası olan Ramone geldi. Hem karısı tarafından tanınmayan hem de onun diğer kocalarıyla flört etmesine şahit olan Doktor zorlu bir gün geçiriyordu. Damsel adında birini arıyordu bu ikisi, 12 yüzü olan birini. Ramone Damsel kod adlı Doktor’un fotolarını gösterdi, ama Doktor’un yeni yüzü bu eski yüzlerinin olduğu koleksiyon arasında yoktu. River Doktor ile zaman çizgisinin bu bölümünde kesişeceğini bildiği için Hydroflax’ın uçan dairesini burada düşürmüştü bilerek. Hydroflax’ın gövdesi ise Nardole’u sorguluyordu bir yandan ve onun sahip olduğu bilgiyi, direkt gövdenin yeni kafası için Nardole’unkini kullanarak elde etmeye karar verdi.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER