Fargo: Çekirgenin kaderi
Vallahi çok pis ayin var içerde abi ne rezillikleeer ne rezillikler!

Finale bir kala herkes birer ikişer Sioux Falls’a doluşurken tam bir finale hazırlık bölümü olacağını tahmin ediyordum. Nitekim bölüm sadece 46 dakikaydı. Bu Fargo için düşük bir süre. Ayrıca Wes Anderson filmleri havasında bir bölüm başlangıcı açıkçası tahminimden emin olmama sebep oldu. Eminim bu anlatım tarzının sinema dilinde terimsel bir karşılığı vardır ama benim için bunun adı "Wes Anderson vari”den başka bir şey değil. 

Bu Hanzee yılan kıvrak gibi bir adam. Ön kapıdan çıkmış ve öylece gitmiş. “İntikam soğuk yenen bir yemektir” sözüne tepki olarak daha ilk yarım saat içinde onu gammazlayan heriften öcünü aldı. Pansumanını da yaptı ve belli ki soteye yatıp beklemeye başladı. Zira hafızamı zorluyorum ama Hanzee’nin Sioux Falls buluşmasını bilmesine imkan yok gibi geliyor. 

Ufak bir dağ kulübesinde bir ceset olursa ne olur? Tabii ki polisler doluşur. Kaç farklı yerden yetkili polis birimi vardı ben sayamadım. Aslında her şey basit ilerliyordu ama Ed’in Kansas City mafyasıyla randevusunu anlatmasıyla tam bir arap saçına döndü. Size bu adam dizinin en zeki karakteri demiştim değil mi? Çok zeki ama kendi bile farkında değil. İstemsizce zeki…

Vallahi bıktım tavuk döner yemekten bari lahmacun yiyelim.

Bir Amerikan yapımında farklı polis birimleri bir araya gelirse ne olur? Tabii ki önce bir tartışma ve yetki yarıştırması olur ve kazananın kötü fikri uygulanmaya başlar. Ed ve Peggy’e mikrofon takıp Milliganlardan suç itirafı kopartacaklar ve anında orayı basacaklar. Böylece Ed çok hafif suçlardan yargılanacak. Vallahi ne yalan söyleyeyim güzel plan. Bu mevsimde Sioux Falls berbat olmasa ben bile kabul ederdim.

Tabii ki Ed ve Peggy plana balıklama atladılar ve herkes soluğu buluşma noktası Motor Hotel’de aldı. Öyle ki Hanzee bile oradaydı. Neredeyse bütün odalar tutuldu ve soteye yatıp beklemeye başladılar. Herkes tedbiren kıyafet değiştirdi ama yine aynı şeyi giydiler. Beyaz tişört ve kot pantolonlu üç adamı küçük bir otelde görseniz “noluyor lan?” demez misiniz? Hepimiz deriz. Öyleyse üniformadan farkı?… Bunu eleştirmek için söylemiyorum. Noah Hawley’i azıcık tanıdıysam bu durum, taşra polisinin bu gibi olaylar karşısında ne kadar  tecrübesiz olduklarına bir göndermedir. 

Hanzee, Gerhardt hanedanlığına haber verdiğinde ortalığın fena karışacağı anlaşılmıştı zaten. Bu zamana kadar karışıklığın Kansas City ve Gerhardtlar arasında olacağına hazırlamıştık kendimizi ama...

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER