Clara’nın TARDİS’i mi var?

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeceğim. Sezon finaline dair hoşuma giden iki şey oldu: Peter Capaldi’nin oyunculuğu ve sonik tornavidanın geri dönmesi!

 En sonunda!

Doktor’un eve dönmesinin sonuçlarına dair bir bölüm beklerken, Clara’yı kurtarmaya çalışan bir Doktor izledik. Ve Peter Capaldi’nin ne harika bir oyuncu olduğuna şahit olduk. Bölümün başlarında yoğunlukla ama tüm bölüm boyunca konuşmadan vücut dili ve bakışları ile her şeyi anlatabildi. Yerli -yabancı izleyen hemen hemen herkesin aynı şeyi anladığına da eminim. Aktör, özellikle bu sezonki Zaman Lord’u performansı ile adını sonsuzluğa kazıdı.

 Asla eve dönemezsin.

Bir sezonu daha bitirdik. Noel özel bölümü dışında, yeniden Doktor’u bekleyeceğimiz zamanlardayız. Bu bölüm elimizde iki hikaye vardı. Birincisi, Doktor’u dört buçuk milyar yıl itiraf kutusunda kapalı kalmak zorunda bırakan Melez’in kim olduğu sorusu. İkincisi, Clara.

 Yine geldi tipini sevdiğim!

Clara’ya veda ettiğimizi sanmıştık. Hatta bu vedayı çok yavan bulmuştuk. Ancak Moffat, dönmesini beklemediğimiz bir bumerangla karşı karşıya bıraktı bizi. Doktor'un Gallifrey’e neden geldiğini anladığımızda, Clara için Donna Nobles’ın vedası gibi bir veda seyredeceğimizi sanmıştık. Evet, en sonunda Clara’ya veda ettik ama pek çok haykırışı da geri de bıraktı. Örneğin, "nasıl ya Clara’nın TARDİS’i mi var?"


Doktor’un “Melez’in kim olduğu” gerçeğini koz olarak kullanıp, kendini itiraf kutusuna kapatıp, dört buçuk milyar yıl sonra Gallifrey’e gelmeyi sağlaması inanılmaz bir plan değil mi? Clara’ya karşı ne hissedersem hissedeyim, birinin hayatında bu kadar önemli olmayı istedim. Bu nedenle Clara’yı kıskandım. Doktor, bir canlının başka bir canlı için feda edebileceği her şeyi feda edip, tüm sınırları geçti.

Ahildr/Me’nin de sorduğu gibi sadece özlediği için mi? Aralarındaki kuvvetli bağın pek çok dilde pek çok karşılığı vardır elbet. Belki de Mevlana’nın yaradana duyduğu türden bir aşktır bile denilebilir. Impossible Girl olan Clara için tüm bunların yapılması gerekli miydi? O Clara’ya nasıl baktığınızla ilgili. Ancak, tüm zamanların sonuna gidip, iki kalp atışı arasındaki zamanını dondurup, Clara’yı kaçırmak çok zeki bir fikir. Çünkü bir insanın hayatındaki en uzun zaman aslında budur: Son kalp atışı ile sondan bir önceki kalp atışı arasındaki zamanı.

Hadi diğer sayfaya ^.^

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER