Edward Scissorhands'in 25. yılında Tim Burton röportajı

Edward Scissorhands'in 25. yılında Tim Burton röportajı
Yönetmenliğini Tim Burton'ın üstlendiği kült film Edward Scissorhands vizyona gireli tam 25 yıl oldu. Fox da bu önemli kilometre taşını filmin Blu-ray versiyonunu piyasaya sürerek kutladı. Entertainment Weekly de bu önemli olay şerefine Tim Burton'la bir röportaj gerçekleştirdi.

Ancak bu röportaja girmeden, EW muhabirinin sorularına başlamadan önce Burton'a yaptığı girişi anlayabilmeniz için size biraz bilgi vermek isteriz. Böylece röportajın girişini anlamlandırmanız daha kolay olacak.

Yakın zamanda (30 Eylül) HLN isimli haber kanalı sunucularından Yasmin Vossoughian canlı yayında Jon Hendren tarafından trollenmişti. Olayın kaynağı ise gündemden düşmeyen Edward Snowden'in Twitter hesabı açmasıydı. Snowden hesap açınca olayın etkileri hem siyasetçilere hem de Amerikan gündemine yansıdı. HLN kanalı da bu konuyla ilgili özel bir yayın yapmak istedi.

Yayına Edward Snowden'in destekçisi olduğunu söyleyen Jon Hendren'i bağladılar. Ancak sonradan komedyen olduğu ortaya çıkan bu genç adam Snowden yerine Edward Scissorhands hakkında konuşmaya başladı. Stüdyo ekibi neler olduğunu anlayana kadar da uzun bir süre yayında kaldı. Doğal olarak canlı yayında yaşananlar internette en fazla konuşulan konular arasına girmeyi başarmıştı. HLN'nin canlı yayınında yaşananları hemen aşağıdaki videoda görebilirsiniz.


Elbette Anthony Breznican'ın Entertainment Weekly adına gerçekleştirdiği röportajda bu konu da gündeme geldi. Gelin hep birlikte bakalım Tim Burton bu olay hakkında ve ikinci bir Edward Scissorhands konusunda neler düşünüyor.

SNOWDEN VS. SCISSORHANDS

EW: Sanırım ben sana Edward Scissorhands'in 25. yılıyla ilgili bir soru sormalıyım ve sen de Edward Snowden hakkında konuşmalısın. Böylece evren yeniden dengesini bulabilir.
TB: [Önce duraksıyor ardından gülüyor] Bunu anlamam biraz zaman aldı.

EW: O videoyu izledin mi?
Evet, evet! Olayların gelişmesi biraz zaman aldı. Haberciler için kötü hissettim çünkü anlamaları biraz zaman aldı. 

BATMAN VE BEETLEJUICE'DEN SONRA

EW: Scissorhands, Beetlejuice ve Batman gibi büyük filmlerden sonra geldi. Bu içinde birikenleri yansıttığın bir film miydi?
Evet ama yine de yapması zor bir filmdi. Warner Bros'la bir anlaşmam vardı. Batman'dan sonra daha şahsi bir film yapmak istedim. Ama onlar fikirden pek hoşlanmadı. Onların bunu yapmak istemediğini düşündüğümü hatırlıyorum.

EW: Sen de Fox'a gittin?
Neden yapmak istemediklerini anlamak istedim. Kendimi bu durumdan çıkartıp bu işi yapacak birilerini bulmaya çalıştım. Garip zamanlardı. Batman gibi bir filmden sonra daha az bütçeli bir filmi yapma sorunu yaşamak garipti.

EW: Peki fazla müdahale var mıydı? Çünkü birçok film stüdyolardan mantık üzerine sorular alıyor. Mesela neden gotik bir kale banliyö gibi bir yerin tepesinde yer alıyor gibi...
Bu konuyla ilgili fazla bir şey hatırlamıyorum. Sanırım onlar bu film hakkında ne diyeceklerini bilemediler. Yapmamıza rağmen fazla ekran testi de hatırlamıyorum. Sanırım bunları zihnimden sildim ama her şey minimal düzeydeydi.

EW: Film vizyona girdiğinde nasıl hissettin?
Çıktığında çok popüler, ilgi gören bir film değildi. The Nightmare Before Christmas gibi ilgi görmesi zaman aldı. 

JOHNNY DEPP'LE TANIŞMA

EW: Bu filmde Johnny Depp'le ilk kez tanıştın ve o zamandan beri onunla uzun süren bir arkadaşlığınız var. Johnny'ye nasıl geldiniz?
O zamanlar bir televizyon dizisindeydi. İşin ilginç yanı bu diziyi hiç izlememiştim. Onu hiçbir şeyde izlememiştim ve kim olduğunu da bilmiyordum. Bu yüzden şahane oldu.

EW: Onu diğerleri mi önerdi?
İsmi ortaya atıldı. Ben de onunla bir kahvecide tanıştım. Bu da oldukça iyi gitti çünkü onun oyunculuğuyla ilgili bir önyargım yoktu. Tanıştığımda onun bu iş için doğru insan olduğunu anladım. 

EW: Bu baya beklenmedik bir durum.
O gerçekten Edward'dı. Bunu Johnny'nin yaşantısından sezebiliyordunuz. Daha ilk tanışmamızda karakteri doğru algıladı.

EW: O zamandan beri birçok işte birlikte çalıştınız. Bu birbirinize çok benzediğinizden mi, yoksa zıt oluşunuzdan mı?
Doğrusu bunu analiz etmedim. Bazen bazı insanlarla aranızda bir bağ oluşuyor. Bu entelektüel bir karar olmuyor. Onunda benzer zevklere sahibiz. Tam olarak bilmiyorum ama aramızda bir bağ var.

DİĞER EDWARDLAR

EW: Baktığınız başka oyuncular var mıydı? Tom Hanks'in rolü istediğine dair hikayeler okudum. Ayrıca Tom Cruise ve Robert Downey Jr'la da konuşumuşsunuz.
Bu tarz şeyler bütün filmlerde olur. Ortada bir fikir vardır ve stüdyo o an kim büyük bir yıldızsa onu önerir. Oyuncularla bir sorunum yok. Onlar harika. Johnny'nin rol için doğru seçim olduğunu düşündüğüm halde tamam, konuşalım dedim. Ancak çok fazla kişiyle konuşmadım. Bunun boşuna zaman harcamak olduğunu düşündüm.

EW: Peki bu bahsi geçen isimler doğru mu? Downey, Jim Carrey ve Tom Cruise gibi oyuncularla konuştunuz mu? 
Hayır, Jim Carrey'yle bu konu hakkında konuştuğumu hatırlamıyorum. Robert'la konuştum mu? Konuşmuş olabilirim. Tom Cruise'la konuşmuştum. Hepsiyle görüşmek çok hoştu. 

EW: Çok tanınmayan birini seçmek istemişsiniz gibi duruyor. 
Evet, biraz öyleydi. Bir eleme sürecinden geçmeniz gerekse de oyuncu seçimleri genelde doğru kişiye doğru yöneliyor.

VINCENT PRICE

EW: Filmdeki bir başka oyuncu da Vincent Price, maalesef bir süre önce onu kaybetmiştik. Önceden tanışıyordunuz, bana nasıl arkadaş olduğunuzu anlatır mısınız? 
Aynı Christopher Lee gibiydi. Vincent benim kısa filmimdi ve hemen geri döndü. Duygusal kısmını anladı, ona hayran kaldım. Sonra gelip seslendirdi. 

EW: Sizin için çok heyecanlı bir çalışma olmuş olmalı. 
İzleyerek büyüdüğüm biriyle tanışmak şahaneydi. Gerçekten çok nazik ve ilginç bir insandı.

EW: Edward Scissorhands onun sinemadaki son büyük rolü oldu. Birkaç yıl sonra da vefat etti.
Son noktaya kadar çalışmaya devam etti ancak ufak ufak gücünü kaybediyordu.

EW: Peki sette nasıldı? Ne kadar hatırlıyorsun?
Her zaman kıvılcım saçıyordu. İnsanlarla ilişkilerinde cömertti ve bir espri anlayışı vardı. O sırada House of Usher, Dr. Phibes gibi işlere geri dönüşler yaşıyorduk ve o karşımızdaydı!

EW: Edward Scissorhand senin bir çizimine dayanıyor. O çizimi ufakken mi yaptın yoksa yetişkinlik dönemine mi aitti?
Muhtemelen 20'li yaşlarımdaydım.

EW: Peki bu filmi aslında bir müzikal olarak düşündüğün doğru mu? Filmin tarzı nedeniyle bunun doğru olabileceğini düşündüm.
Hayır, doğru değil.

EW: Öyle bir şeyler okumuştum.
Okuduğun her şeye inanma.

EW: Kesinlikle doğru. Bu yüzden kaynağına sormak istedim.
Farklı şekillerde yapmayı düşündüm ama müzikal bunların arasında yoktu. 

EW: Sormak istediğim son bir şey var. Her şeyin yeniden ekrana döndüğü bu dönemde Edward'ı geri getirip bir hikaye daha anlatmayı düşünüyor musun?
Hayır, bu arz işlerin kabus gibi olduğunu düşünüyorum. Benim için bu hikayeler tekil şeyler. Neden devam filmleri çekildiğini anlayabiliyorum ama işler benim için öyle yürümüyor.

Kaynak: ew.com
Röportaj: Anthony Breznican
Çeviri: Billur Dalak


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER