Kiralık Aşk: Ömer İplikçi hata yapmadı..

Kiralık Aşk: Ömer İplikçi hata yapmadı..
Herkes dolamış diline Ömer'in basiretsizliği diye. İz'i neden/nasıl öper, kitabı nasıl verir? Ve genelde haliyle bu yorumların hepsi kadın seyirciye ait. Bir de erkek gözüyle o hayatın içinden bakalım meseleye.

İz, Ömer'in liseden sevgilisi yani muhtemelen ilk aşkı. Bunu bi düşünelim önce, unutulması zordur her zaman ilk aşkların. Hele bir de çocukça nedenlerle ya da hayatın sizi savurduğu mecburi tercihler sebebiyle bittiyse.Farklı üniversitelere gitmek gibi mesela..

Ömer'in gözünden bakarsak İz, Ömer'in liseden sevgilisi (özellikle tekrarlıyorum) yani annesi ve babası hayattayken yaşadığı bir aşk. Ömer eksilmeden önce, mutluyken... Necmi ne demişti Defne'ye Ömer'in hikayesini anlatırken? "Ömer İtalyan Lisesi'nden yeni mezun olmuştu annesini kaybettiğinde kısa bir süre sonrada babasını kaybetti". Yani İz, Ömer'in insanlara güvenebildiği, sevebildiği dönemden kalan bir miras. Tıpkı Sinan gibi Ömer'in mutlu yıllarından kalan bir yadigar.

Böyle büyük kayıplar yaşamış insanlar her zaman geçmişteki mutlu yıllarına (o kırılma anından önceki) dönmek ister, o yıllardan İZler taşıyan insanların yanında kendini farklı hisseder. Sanırım bundan normal birşeyde yoktur.

Şimdi tekrar değerlendirelim Ömer'in neden bu hale geldiğini İz'in karşısında. İz, Ömer'e mutlu yıllarını hatırlatıyor çünkü. Şu anda yaşadığı aşkının hayal kırıklığı içinde geçmişten gelen mutlu yılların hatırası bölüyor duygularını.

Defne'yi çok sevdiği ise bir gerçek. Çünkü tüm hayal kırıklığına rağmen annesi ve babasının hayatta olduğu dönemden miras yarım kalmış aşkına rağmen hala Defne'ye açıklıyor, anlatmaya çalışıyor. İstenmediğini düşünmesine ya da istendiğinden emin olmamasına rağmen açıklıyor, açıklamaya çalışıyor.

Açıklarken de kendini sorguluyor "gerçekten açıklamalı mıyım" diye. Ömer hata da yapmadı aslına bakarsanız. İz onu öptü devamını getirmedi, evinde kaldı birlikte olmadı, kitabı istediği zaman yaşadığı ikilemi hepimiz gördük.

Ömer'in üstüne bu kadar gitmeyin, sonuçta bir tarafta, geçmiş mutlu yıllarından bir İZ; diğer tarafta Ömeri'n Defnesi olmak istemiyor diye düşündüğü  bir sevda var karşısında.

İz bence, Meriç Acemi'nin iyi hesaplayıp diziye dahil ettiği bir karakter. Ömer'in geçmişiyle geleceği arasında seçim yapmasını sağlayacak kadar iyi hesaplanmış bir karakter, yani öyle üç beş bölümde geçiştirelim diye konuya dahil edilmemiş.

Ömer'in duygusal yaklaşımlarının ergenlikten çıkıp yetişkinliğe geçmesini bence bu Defne ve İz ikileminde kalması sağlayacak. Çünkü anlaşılan o ki Ömer aşka İz'den sonra uzun bir süre ara vermiş ve hala içinde o hayatın İZlerini taşıyor...
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER