Six Feet Under biteli 10 yıl oldu!

Six Feet Under biteli 10 yıl oldu!
HBO'da ekrana gelen efsane dizi Six Feet Under'ın Everyone's Waiting isimli son bölümünün ekrana gelmesi üzerinden tamı tamına 10 sene geçti.

Ülkemizde de CNBC-e'de yayımlanan dizinin yaratıcılığını Alan Ball üstleniyordu. Amerika'da yayın hayatına 2001 yılında başlayan dizinin toplamda beş sezonu ve 63 bölümü bulunuyor. Yabancı dizi izleyen birçok seyirci için efsaneleşen Six Feet Under, Los Angeles'ta yaşayan ve bir cenaze evi işleten Fisher Ailesi ile onların yakınlarının başından geçenleri konu ediyordu. Dizinin ana yedi karakterineyse Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodriguez, Mathew St. Patrick ve Rachel Griffiths gibi isimler hayat veriyordu. 

Senaryosu ve başarılı oyunculuklarıyla adından sıkça söz ettiren dizi, o dönemde HBO'nun en fazla izlenen dizilerinden birisiydi. Six Feet Under öyle beğenilmişti ki, Empire Dergisi'nin "Televizyon tarihinin en şahane 50 dizisi" ve Time'ın "En İyi 100 dizi" gibi listelerinde kendine yer buldu. 

Elbette dizinin tek başarısı izleyiciler tarafından beğenilmek olmadı. Yayında olduğu süre içinde sayısız ödüle aday gösterildi. 2002 yılında, 23 dalda birden Emmy Ödülleri'ne aday gösterilmesi, dizinin ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamak için başlı başına yeterli görünüyor. Six Feet Under'ın başarısını rakamlara yansıtmak gerekirse, dizi toplamda 53 ödül ve 145 adaylık kazandı diyebiliriz. Bu ödüllerin arasında Altın Küre, Emmy Ödülleri, Screen Actors Guild Awards, Directors Guild of America ve hatta Grammy Ödülleri bile yer alıyor. Dizinin adaylıkları o kadar fazla ki, onları listelemek için başka bir yazı şart!

Tabii sinema ve televizyon yapımları denince akla gelen sitelerden birisi IMDb. Bu başarılı yapımın IMDb puanı bitmesinin üzerinden geçen 10 yıla rağmen oldukça yüksek: 8.8. Üstelik dizi aynı sitenin Top 250 Televizyon listesinde 64. sırada kendine yer bulmayı da başarıyor.

Sizler hala bu başarılı yapımı izlemediyseniz, diziye bir fırsat vermenizi öneriyoruz.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER