Emmy Ödülleri'nde çeşitlilik ne kadar yeterli?

Emmy Ödülleri'nde çeşitlilik ne kadar yeterli?
Amerikan televizyonunun en önemli ödüllerinden birisi olan Emmy, her sene yeni bir tartışmayı yeniden gündeme getiriyor. Adayların çeşitliliği gerçekten olması gerektiği gibi mi? Bu yıl bu konuda en fazla dikkat çeken etkinlik şüphesiz ki Oscar Ödülleri'ydi. Herkes adayların neredeyse hepsinin beyaz oluşundan şikayetçiydi. Bu sebeple kampanyalar bile başlatıldı. Peki durum Emmy için nasıl?

2015 yılı Emmy adayları önceki yıllara nazaran bir çeşitliliğe sahip. Ancak durum her zaman böyle değildi. Bunu anlamak için komedi kategorisinde ödül kazanan son siyahi kadın isme bakmak yeterli: Isabel Sanford. The Jeffersons dizisiyle 1981 yılında Emmy Ödülü'ne layık görülen oyuncu, o zamandan beri "Komedi Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu" kategorisinin son siyah tenli kazananı oldu. Bu zaferin üzerinde tamı tamına 34 yıl geçti. Doğal olarak artık kategorilerdeki "solukluğun" son bulması isteniyor.

Drama kategorisinde durum daha da içer acısı. Şimdiye kadar siyah hiçbir kadın bu ödülü kazanmayı başaramadı. Üstelik siyah bir kadının adaylık kazanması bile çok uzun sürdü. Bu kategoride adaylık kazanan ilk siyah kadın 1982 yılında Fame'deki rolüyle dikkat çeken Debbie Allen olmuştu. Yeniden siyah bir kadının aday gösterilmesinin üzerinden 18 yıl geçmesi gerekti. Ardından Scandal dizisiyle Kerry Washington adaylık kazanmayı başardı. Ancak ödülü Homeland'in başrol oyuncusu Claire Danes'e kaptırdı.

Şimdi iki kadın tarihi değiştirme gücüne sahip: How to Get Away With Murder'la aday gösterilen Viola Davis ve Fox'un hit dizisi Empire'ın başrol oyuncusu Taraji P. Henson. Onların yer aldığı kategoride ayrıca Claire Danes, Tatiana Maslany, Elisabeth Moss ve Robin Wright gibi başarılı oyuncuları görüyoruz. Ancak izleyiciler artık her oyuncuya eşit davranılması gerektiği düşüncesinde. Bu sebeple daha önce The Curious Case of Benjamin Button ile Oscar adaylığı bulunan Taraji P. Henson ile bu sene Altın Küre adaylığı kazanan Viola Davis'i bu kategoride görmek oldukça önemli. Buradaki önemli detay elbette ki şu: Aynı alanda aday bu iki kadının mücadelesi birbirleriyle değil, tarihe karşı olacak. 

Elbette kimlerin kazanacağını erkenden kestirmek mümkün değil. Ancak günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir sorun olan ayrımcılık her alana işlemiş durumda. Bunu hem cinsiyet ayrımcılığı hem de ırklar arası ayrımcılık şeklinde görmek mümkün. Bu adaletsizliğin en kısa zamanda, en başarılı şekilde ortadan kaldırılması için de sinema ve televizyon sektörünün öncülük yapması gerekiyor. Emmy adayları arasındaki çeşitliliğin ve her oyuncuya eşit yaklaşılması gerekliliği de bundan kaynaklı.

Son olarak, Emmy Ödülleri sahiplerini 20 Eylül'de bulacak. Takvimlerinize not düşmeyi unutmayın!

kaynak: variety.com


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER