True Detective: 3. sezonda neler değişmeli?

True Detective: 3. sezonda neler değişmeli?
HBO'nun sevilen antoloji dizisi True Detective'in ikinci sezonu geçtiğimiz günlerde son buldu. Ancak yeni bölümler, ilk sezon kadar beğeni toplamadı. Bu eleştirilerin ardından Tvcynics.com'da yeni sezonda değişmesi gerekenlerle alakalı bir yazı paylaşıldı. İlgi çekici noktalara değinen bu yazıyı biz de sizler için bunu Türkçe'ye çevirdik. Buyrun efendim...

Geçtiğimiz günlerde Television Critics Association'a katılan HBO, True Detective'in devam etmesini istediklerini açıkladı. Kanalın başkanı Michael Lombardo'nun açıklamasına göre, True Detective HBO'ya ait tüm platformlarda haftalık 12 milyon izleyici çekiyor. Bu da dizinin devam etmesi için yeterli bir neden olarak görünüyor. 

Ancak ikinci sezonun aldığı eleştiriler, üçüncü sezonda bazı şeylerin değişmesi gerektiğine işaret ediyor. True Detective'in ilk sezonu iki ana karakter ve genç bir kadının cinayeti üzerine ilerliyordu. İkinci sezonda ana karakter sayısında bir artış yaşandı. Hikaye biraz daha karmaşık hale getirildi. Ancak ilk sezonda başarılı olan formülden fazla uzaklaşılmadı. İki sezonda da anlatılan hikayeler oldukça paralel bir şekilde ilerledi. Üstelik çok başarılı bir sezonun ardından, ikinci sezonun önceki bölümlerle kıyaslanmama gibi bir şansı da hiç yoktu. Peki ama dizi üçüncü sezonunda neler farklı yapmalı? İzleyici ikinci sezonda nelerden rahatsız oldu?

1- Farklı bir ilerleyiş bulmalı. Dizinin iki sezonu da hikayeye oturan ortamlarda, sezon ortasında gerçekleşen aksiyon yükselişiyle gelişip, hikayenin sonuna oldukça benzer bir akışla ilerledi. İki kere üst üste kullanılan bu formül artık eskidi. O yüzden izleyicileri şaşırtacak farklı bir akış bulunması gerekiyor. Böylece True Detective'in dizi olarak toparlanma şansı olabilir.

2- Hikayeyi basitleştirmeleri gerek. İkinci sezonun en büyük sıkıntısı hikayenin daha karmaşık bir yapıya büründürülmesi oldu diyebiliriz. Daha önce de dediğimiz gibi, ilk sezonda iki dedektif genç bir kadının cinayeti sebebiyle bir araya geliyordu. Cinayeti kimin işlediğine dair farklı teoriler vardı. Ancak temelde hikaye basitti. Bir cinayet, katilin kim olduğuna dair farklı ihtimaller ve bunları araştıran iki dedektif. İkinci sezon için aynısını söylemek pek mümkün değil. Bu da diziyi izlemesi daha zor bir hale getirdi. Seyir keyfini azalttı.

3- Kötü adam ete kemiğe bürünmeli. İkinci sezondaki hikaye akışı, güç sahibi adamların etrafına sarılmış durumdaydı. Üstelik hikaye içinde bu tarz karakterlerin sayısı oldukça fazlaydı. Bu yüzden izleyicilerin hangisinin hak ettiğini bulmasını umduğunu ayırt etmek oldukça zordu. Üstelik hiçbir de eldeki davayı tamamen kapatacak niteliğe sahip değildi.

Burada söylediklerimizle yapmak istediğimiz True Detective'i diğer polisiye hikayelere benzetmeye çalışmak değil. Dizi kendi gri alanı içinde hikayeleri anlatmaya devam edebilir. Ancak ana karakterlerin neye ve kime karşı mücadele ettiği, bu mücadelenin nedeni de oldukça önemli. Gereken tek şey, ana karakterlerinin hareketleri üzerindeki sisin kalkması ve neyi niçin yaptıklarının net bir şekilde anlaşılması...

kaynak: tvcynics.com


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER