You Came From Stars: Uzayları aş da gel, kurbanın olam!

You Came From Stars: Uzayları aş da gel, kurbanın olam!
Kore dizilerini duymayanınız kaldı mı? Yedi uyurlardan biri değilseniz ya da Uyuyan Güzel'in soyundan gelmiyorsanız dünyayı kasıp kavuran Kore dizilerini duymuş olmanız gerekir. Duymadıysanız bile farkında olmadan Kore dizisi izlemiş olmanız mümkün. Çünkü şu an ekrandaki Türk dizilerinin yarısı Kore dizilerinin uyarlaması. Bu yaz ekranlarda çok sık gördüğümüz o paçoz, sakar kızlar ve ukala zengin oğlanlar aslında bir Kore klişesi. Kore romantik komedileri bu klişeyi 15 yıldır farklı hikayelerle dünyaya sunuyor. Biz de dünya olarak bunları ayıla bayıla yiyoruz. Çünkü Koreliler aynı yemeğe her seferinde farklı bir tat vermeyi ve bu tadı damağımızda bırakmayı çok iyi başarıyor.

İlk yazımda size bu klişelerin biraz dışında bir Kore dizisini tanıtacağım. “You Came From Stars” 2013’ün sonunda başlayıp 2014’ün Şubat’ında biten 21 bölümlük, çıtır çerezlik bir Kore dizisi. Dizi 400 yıldır dünyada yaşamak zorunda kalan uzaylı Do Min Joon’un (Kim Soo Hyun) ve ünlü aktris Chun Song Yi’nin birbirlerine aşık olmalarını konu alıyor.


Bana öyle çipil çipil bakma ,anlayacaklar... ^.^

Do Min Joon 1600’lü yıllarda uzaylı ahbaplarıyla dünyanın bitki örtüsünden örnekler toplamak için dünyaya inmiş bir uzaylıdır. Ot, börtü böcek ne varsa toplayayım derken bir kazaya tanık olur ve iyi aile terbiyesi almış her uzaylı gibi (bknz: Süpermen) süper güçlerini kullanarak ölmek üzere olan kızı kurtarır. O kızı kurtarırken onun kadar iyi aile terbiyesi almamış olan uzaylı ahbapları uzay gemilerine binip gider ve Do Min Jun’u Kore’nin Osmanlısı olan Joseon Döneminde bırakıp giderler. Do Min Joon zamanla dünyaya ve insanlarına alışır. Yaşlanmadan, süper güçlerini kullanmadan, göze batmadan insan gibi yaşar. 400 yıl geçmiş uzaylımız gözlerden uzak yaşamayı başarmıştır. Üniversite’de profesörlük yapıyor, kimseyle arkadaşlık kurmadan yalnız bir yaşam sürüyordur. Do Min Jun bir gün haberlerde gezegenin üç ay sonra dünyanın yakınından geçeceğini öğrenir. Bu evine dönmek için son şansıdır. Bu üç ay boyunca son 400 yıldır olduğu gibi göze batmadan, sakin bir yaşam sürmeli sonra da yer yüzünden kaybolup gitmelidir. Tabii bu onun sandığı kadar kolay olmayacaktır çünkü ünlü aktrist Chun Song Yi (Jun Ji Hyun) ışık hızıyla hayatına girip onu meteor çarpmışa döndürecektir.


Selfiesiz ASLA!

Cheon Song Yi Kore’nin en ünlü aktristidir. Kendini beğenmiş, kaprisli ve gösterişçidir. Çocukluğundan beri oyuncu olduğundan hayatı setlerde geçmiştir. İmajı onun her şeyidir. Dışarıdan karizmatik, umursamaz bir kadın gibi gözükse de özünde hakkında söylenen her şeyi takan, yalnız bir kız çocuğudur.

Dizimiz Chun Song Yi’nin Do Min’ Jun apartmanına taşınıp kapı komşusu olmasıyla başlar. Chun Song Yi gürültülü, kalabalık hayatı, Do Min Jun’un sessiz ve huzurlu yaşamını altüst eder. Do Min Jun, Chun Song Yi’ den uzak durmaya çalıştıkça kendini onun hayatına daha da çok karışmış olarak bulur.


Böyle komşuluk dostlar başına:D

Do Min Jun ve Chun Song’yi dizi ilerledikçe kendilerini aşk dörtgenlerinin içinde bulacak, kaderin onları, onlar daha tanışmadan bağladığını öğrenecek ve bütün bunları olurken bir yandan cinayet çözüp diğer yandan da sizi kahkahaya boğacaklar.

Do Min Jun karakterini oynayan Kim Soo Hyun Kore’nin son dönemlerde yetiştirdiği en başarılı genç aktörlerden biri. Chun Song Yi’yi oynayan ise Jun Ji Hyun ise bir çok kişinin kültleşmiş Kore filmi “My Sassy Girl” den tanıdığı başarılı bir aktrist. Dizinin başarısının asıl sebebi de çok güzel yazılmış ve çok iyi canlandırılmış olan Chun Song Yi karakteri zaten. Dizinin akışında ki bazı sıkıntıları ve cevaplanmamış soruları bu karakterin gül yüzü ve senaristin ince esprileri yüzünden görmezden geliyorsunuz.


Öpüyorum, öptüm, öpmek üzereyim...

“You Came From the Stars” Kore’nin son zamanlarda yaptığı en başarılı işlerden biri. Yedi uyurlar mağrasından çıktıysanız ya da 100 yıllık güzellik uykunuz son bulduysa izlemeden geçmeyin derim. Yazımı dizinin beyninizi yakıp, aynı şarkıyı tekrar tekrar söylemenize neden olan soundtrackinin güzide nakaratıyla ile bitiyorum.

“You areeee my destiiiinyyyyy gınınıyy, You are my everything nınıııııyyyyy”

Ceren Ergenekon

BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER