Doctor Who: Doktor gerçekte kaç yaşında?

Doctor Who: Doktor gerçekte kaç yaşında?
50 yılı aşkın süredir ekrana gelen ve Dünya'nın her yerinden büyük bir hayran kitlesine sahip Doctor Who'nun en büyük gizemlerinden biri Doktor'un kaç yaşında olduğu. Dizinin uzun yayın süreci boyunca Doktor'un yaşı devamlı değişiklik gösterdi. O bazen öncekine nazaran daha genç olduğunu iddia etti, bazen aniden senelerce yaşlandı. Bu mesele giderek bir gizeme dönüşmeye başladı. Ancak dikkatli Doctor Who hayranlarından biri bu dengesiz cevaplar karşısında yılmadı ve Doktor'un gerçek yaşını hesapladı.

Doctor Who 2005'te ekrana yeniden döndüğünde Christopher Eccleston'ın hayat verdiği 9. Doktor ilk kez yaşını söylediğinde 900 yaşında olduğunu iddia etmişti. Ancak ondan önce 7. Doktor'un 953 yaşında olduğunu söylediği bir sahne de bulunuyordu. Doktor'un yaşıyla ilgili ilk kafa karışıklığı da böylece yaşanmış oldu. Arada iki rejenerasyon geçiren Doktor'un 50 küsür yaş gençleşme ihtimali yoktu. Bu da ortaya iki ihtimal çıkarttı. 1) Doktor yaşı hakkında yalan söylüyordu ya da 2) Kendisi de tam olarak kaç yaşında olduğunu bilmiyordu. Doktor'un bir insana nazaran ne kadar uzun yaşadığı düşünülürse ikinci ihtimal daha olası görünüyor. Onun gerçekte kaç yaşında olduğunu merak eden Youtube kullanıcısı TARDISArchives oturup hesaplamayı kendisi yapmaya karar vermiş. Hesaplamaya da ta dizinin en başından başlamış. 

Video Doctor Who'da şimdiye kadar bahsi geçen yaş bağlantılı bilgileri bir araya getiriyor. Buna Doktor ve Master'ın 8 yaşında Zaman Lordu Akademisine yazıldıkları bilgisiyle başlıyor. İkilinin eğitim süreçleri 45 yaşına kadar devam ediyor. Bunu Doktor'un 90 yaşında Medusa Cascade'i ziyaret etmesi izliyor. Doktor 90 yaşındaki kendisinden bir çocuk olarak bahsediyor. Bu çocuk yorumunun onun şimdiki yaşından mı, yoksa Zaman Lordlarına göre 90 yaşının çocuk kabul edilmesinden mi kaynaklandığı bilinmiyor. Bu sebeple videoyu hazırlayan kişi 100 yaşının Zaman Lordlarının delikanlı kabul edildiği yaş olduğunu düşünüyor. Doktor'un ergenlik döneminin 50 sene sürdüğünü söylemesi nedeniyle de onun 150 yaşında bir yetişkin kabul edildiğini varsayıyoruz.

Dizide Doktor'un yaşıyla ilgili bilgiler 4. Doktor'a kadar bir karışıklık olmadan ilerliyor. 4. Doktor 759 yaşında olduğunu söylediğinden ve TARDIS'le 523 yıldır seyahat ettiği bilgilerinin ardından, Doktor'un TARDIS'i 236 yaşında çaldığı anlaşılıyor. Böylece Doktor'un ilk rejenerasyonunu da tahmin ettiğimizden daha yaşlıyken, 450 yaşında geçirdiği ortaya çıkıyor. 4. Doktor'un son olarak 460 yaşında olduğunu söylemesi ardından, kendisi de artık hesabı şaşırmaya başlıyor. Bu hesapla Doktor rejenerasyon geçirip 5. Doktor'a dönüştüğünde 813 yaşında olduğu düşünülüyor. Bunun üzerine 6. Doktor da 900 yaşında olduğunu iddia ediyor. Onun yaş iddiası yeniden rejenerasyon geçirip 8. Doktor'a dönüşmesine kadar düzenli devam ediyor. Bu rejenerasyon sırasında Doktor'un 1009 yaşında olduğu biliniyor. 

Ancak 8. Doktor artık yaşını hesaplayamadığını kabul ediyor. Bu sebeple Doktor yaşını en baştan saymaya başlıyor. 8. Doktor'a dönüşmesini başlangıç kabul ediyor ve artık sadece 3 yaşında olduğunu iddia ediyor. 8. Doktor, Savaş Doktoru'na dönüşene kadar 403 yıl yaşıyor. Bunu bilmemizin nedeni de Zaman Savaşı'nın 400 sene sürdüğünden bahsedilmesi. Savaş Doktoru'nun 11. Doktor'la yaptığı yaş kıyasından 900 yaşında olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Bu da onu bu noktada1909 yaşında yapıyor. Ancak Sonuncu Zaman Savaşı ne kadar 400 yıl sürdüğü bilinen bir olay olsa da hesaplama işini yeniden zora sokuyor. Hem bu savaşın birden çok zaman ve mekana yayılması 400 yıl hesabının doğruluğunu sorgulatıyor, hem de ölen Zaman Lordlarının savaşmak için geri getirilmesi gibi bilgiler bize Doktor'un bu süreçte ölüp yeniden hayata dönebileceği bilgisini veriyor. Öte yandan Doktor'un yaşadığı süreçler içinde Savaş Doktor'u zamanını görmezden gelmesi, onun bu yılları da yok sayabileceğini düşündürtüyor. Bu noktada Doktor yaşını yeniden hesaplamaya başlamış olabilir. 

Daha önce de dediğimiz gibi 9. Doktor kendisini 900 yaşında kabul ediyordu. 10. Doktorsa 906 yaşında 11. Doktor'a dönüştüğünü düşünüyor. Hayatına 907 yaşında başlayan 11. Doktor, Trenzalore'da geçirdiği yüzyılların ardından 2100 yaşına ulaşıyor. Doktor'un kendi yaşını yeniden saymaya başladığı tüm zamanları hesap edince Doktor'un yaşının toplamda 3109 olduğu ortaya çıkıyor. Her ne kadar eldeki bilgilerle belli bir sonuca varılsa da şüphesiz doğru cevabı bilebilecek tek kişi TARDIS

Yine de elimizdeki hesaplarla Doktor'un en azından 3109 yaşında olduğu sonucuna varabiliyoruz. Bu da onu sandığından bin yıl daha yaşlı yapıyor. Tüm bu hesaplamaların yapıldığı videoyu aşağıda bulabilirsiniz.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER