İlk Osmanlı Polisiyesi Filinta'nın başarısının dijital sırrı

İlk Osmanlı Polisiyesi Filinta'nın başarısının dijital sırrı
Es Film’in yapımcılığını üstlendiği televizyon tarihinin ilk ve tek Osmanlı Polisiyesi ‘Filinta’, geçtiğimiz Salı akşamı, tansiyonu yüksek, bir sezon finali yaptı. Sinema filmi tadında çekilen ve seyirciye her bölümde farklı bir film izliyor hazzı yaşatan Filinta'da; Yapımcıların, Türk seyircisinin nabzını iyi tutan, yenilikleri takip eden bakışı ve teknolojiyle yoğrulan görsellik, dikkat çekici.
 
TRT dizisi  ‘Filinta’,  yeni sezon için çalışmalarına devam ederken, sezon boyunca yayınlanan bölümlerde, Digiflame tarafından hazırlanmış muhteşem görsel efektlerin kullanıldığı teknolojiyi anlatan, bir video yayınladı.
 
Hollywood ile yarışacak görsel teknikler kullanan Filinta, dünya standartlarında, yurt içi ve yurt dışında önemli projelere imza atmış Digiflame ile birlikte ilk bölümden itibaren büyük bir  başarıya imza attı.  Senaryo yazım aşamasının ardından, yönetmen ve yapım ekibiyle beraber, sezon boyunca eski İstanbul’un canlandırılması için hem dekor hem de Görsel Efekt (VFX) kullanarak neler yapılabileceğini tasarlayan Digiflame- Es Film beraberliği, muhteşem görsel efektlerin yaratıldığı, gerçeğe yakın bir masal dünyasını izleyenlerine başarıyla sundu.  
 
İzmit'te 300,000 m2 alan ve  40,000 m2 inşa edilen setinde, eski Pera’nın, tramvayına varana kadar birebir kopyasının inşa edildiği, Dünyanın Çin’den sonra ikinci, Avrupa’nın da en büyük Platosu olan İzmit Sekapark’ta kurulan Filinta dünyasında;  Konusu, oyunculukları ve yaratımının asla bir tesadüf olmadığını anlatan, 1,5 yıllık bir  çalışmanın yaratım süreci yaşandı.
 
Pera civarının dekorları inşa edilirken bir taraftan da Digiflame tarafından bu dekorların dijital kopyaları hazırlandı. Bazı oyuncuların, figüranların, sette kullanılan fayton ve atların dijital kopyaları hazırlanırken, sahnelerin dijital unsurlarla zenginleştirilmesi hedeflendi. Platonun içinde bir liman dekoru kuruldu ve bu dekor VFX imkanları kulanılarak eski Karaköy limanına çevrildi. Liman sahneleri için 3 boyutlu deniz, döneme uygun irili ufaklı ticari gemiler ve eski İstanbul silueti, dizi için bina tamamlamaları, insan çoğaltmaları, bina patlamaları gibi görsel efektler hazırlandı. Dizinin görsel efektlerinin hazırlanması, çekim ve montaj aşamasından sonra haftalık periyotta 40 kişilik bir ekiple yürütüldü. Türkiye’nin en kalabalık görsel efekt ekibine sahip Digiflame, Filinta için bugüne dek toplam 3000 parçadan fazla görsel efekt üretti. Tüm çekimler Digiflame ekibinin süpervizörlüğünde gerçekleşti.
 
Dünya starları, bir Türk yapımı ‘Filinta’da buluştu!
Dünya teknoloji ve kalitesiyle yarışan ‘Filinta’nın başarısına dünya starları da imzalarını atarak büyük katkı sahibi oldular.  ‘Lost, Prison Break, Revenge…’ gibi önemli dizilerin dünyaca ünlü yönetmeni Bobby Roth, Türkiye’ye gelerek Filinta’nın danışmanlığına imza attı. Bu projenin içerisinde yer almaktan çok mutlu olduğunu ve dünya ile yarışır bir dizi yapıldığını her fırsatta, verdiği röportajlarda belirten Bobby Roth, ‘Muhteşem bir işe imza atıldı. Dünyanın Çin’den sonra ikinci büyük platosunda Filinta gibi bir dizi ile buluştuğum için çok mutluyum. Filinta için bu çalışmamız, Ortadoğu’da sevilen Türk dizilerinin Batı'ya açılımı için de destek olacak. Bunun için elimden geleni yapacağım. Burada başka projelerde de sizlerle çalışmak isterim.’ demişti.
 
Filinta’nın muhteşem aksiyon planlarının uzmanı Dusan Hyska, Hollywood filmleriyle yarışacak aksiyon sahneleri  için imzasını atan bir başka büyük dünya starlarından.  ‘Spider Man, Titanic, Er Ryan’ı Kurtarmak’ ve birçok Hollywood yapımının ‘Second unit’ uzmanı,  aksiyon sihirbazı Dusan Hyska’nın da sihirli eli Filinta’ya değdi.  Dizinin başlangıcında ve sezon finalindeki patlama sahnelerinde, başrol oyuncularının dövüş tekniklerinde onları büyük bir özveriyle çalıştırmış olan Hyska, ‘Benim için çok keyifli, sıkı ve muhteşem bir çalışma oldu. Filinta ekibi gerçekten çok başarılı ve bu başarının bir parçası olmaktan çok mutluyum.’ dedi.
 
Filinta’nın makyaj danışmanlığını ise; ‘Lorenzo’nun Yağı,​C​harlie’nin Melekleri, Temel İçgüdü, Jaws 3’ gibi birbirinden önemli onlarca filmin makyajlarını gerçekleştirmiş, yine alanının dünya starı David Craig Forest yaptı.
 
Başrollerinde; Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Mehmet Özgür, Nur Fettahoğlu, Cem Uçan, Damla Aslanalp, Naz Elmas, Yosi Mizrahi, Hakan Yufkacıgil, Bülent Alkış, Kamil Güler, Wilma Elles, Kemal Topal, Serhan Ernak, Kemal Zeydan, Alona Kral, Ebubekir Öztürk, Ercan Demirel, Sencer Serta, Alican Bayhan, Emre Canpolat, Ceyhun Ergin, Uğur Yıldıran, Engin Yüksel, Selim Gürata ve Elif Ceren Balıkçı gibi önemli oyuncuların rol aldığı ‘Bir Osmanlı Polisiyesi’ Filinta,  yeni sezonda yenilenen konusu ve yenilenecek sürpriz oyuncuları ile yine TRT 1 ekranlarından seyircisiyle buluşacak…


İşta Filinta'nın dijital başarısının sırrını gösteren video
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER