Game of Thrones'un 6. sezonunda neler olabilir?

Game of Thrones'un 6. sezonunda neler olabilir?
Game of Thrones"Mother's Mercy" isimli bölümüyle beşinci sezonu sonlandırdı. Sezon biter bitmez akıllarda bir sürü soru işareti oluştu. Daha önce ilk sezon finalinde Ned Stark'ın (Sean Bean), geçen yıl da Tywin Lannister'ın (Charles Dance) ölümüne şahit olduğumuz dizide, şimdi sıra Jon Snow'daydı. Ancak sezon finalinde yaşanan ve izleyicilerde merak uyandıran tek gelişme Jon Snow'un ölümü (!) değildi. Game of Thrones'un hayranları birçok farklı ihtimali göz önünde bulunduruyor. Daha şimdiden dizinin altıncı sezonunda neler olabileceğine dair teoriler internette dolaşmaya başladı bile. Dizinin baz aldığı kitaplardaki olayların da neredeyse sonuna gelindiğini göz önünde bulundurursak yeni bölümlerde her şey mümkün gibi görünüyor.

Kimler hala Demir Taht mücadelesinde yarışıyor?
Stannis Baratheon'ın (Stephen Dillane) durumu belirsiz. Her ne kadar öldürülmüş gibi bir izlenim verilse de, Game of Thrones dünyasında her şey mümkün. Öldürüldüğünü gördüğümüz karakterlerin bile ölümlerinden kesin emin olamadığımız şu günlerde, Stannis bir şekilde yeniden karşımıza çıkabilir. Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) ise bir karmaşanın ortasında. Dothrakilerin arasında kalan Khaleesi'ye ne olacağı ve Meereen'in geleceği belirsizliğini koruyor.

Bu ikili haricinde hala güç mücadelesinde olan Roose (Michael McElhatton) ve Ramsay Bolton (Iwan Rheon) var. Stannis Baratheon'a karşı zafer kazanan baba-oğul şimdilik başarılı ilerleyişlerini sürdürüyor. Ancak bu durum Sansa'nın ortadan kaybolmasıyla birlikte her an bozulabilir. Sonuçta 'kuzey unutmuyor'. 

Öte yandan hala tahtın sahibi olan Lannisterlar zor durumda. Cersei Lannister'ın (Lena Headey) utanç yürüyüşü durumlarını daha da zorlaştırdı. Üstelik Tommen Baratheon'ın (Lannister yazıp düzeltmem gerekti, varın siz düşünün) gerçekten meşru hükümdar olup olmadığına dair sorular da son bulmadı. Bir de prenses Myrcella Barahteon'ı (Nell Tiger Free) son olarak zehirlenmiş halde gördük. Myrcella büyük ihtimalle öldü. Bu durum da Lannisterlar ile Marteller'in arasını açabilir. Dorne'la savaş yaklaşıyor da diyebiliriz.

Tabii diğer yanda Tyrelller var. Her ne kadar ailenin gençleri olan Margaery (Natalie Dormer) ve Loras (Finn Jones) şimdilik hapsedilmiş olsa da ikisi için bir kurtuluş yolu var gibi görünüyor. İkisinin suçları Cersei'ninkilere nazaran daha hafif olduğundan, itirafla birlikte şimdiki durumlarından yırtabilirler. Tyrellerin Yüksek Bahçe'nin (Highgarden) hakimi oluşu ve bu bölgenin Kral'ın şehrine (King's Landing) yiyecek sağlıyor olması onları güçlü kılıyor. Ancak bu Demir Taht mücadelesinde halkı arkalarına almak için yeterli olur mu, göreceğiz.

Jon Snow öldü mü?
Sanırım sezon finalinde izleyicilerin akıllarında kalan en önemli meselelerden birisi buydu. Jon her ne kadar toplamda altı kere bıçaklanmış olsa da, altıncı darbeye kadar hala hayattaydı. Üstüne üstlük tüm bunlar yaşanmadan önce Melisandre'nin Duvar'a dönmüş olması Game of Thrones izleyicilerinin hepsinin dikkatini çekti. Melisandre'nin güçlerinin sınırı ne, Jon'a bir şekilde hayata tutunmasına yardımcı olabilir mi ya da Jon Snow bir şekilde kardeşi Bran gibi kurdunun bedenine geçebilir mi bilmiyoruz. Bilinen bir şey var ki, internette Jon Snow üzerine birçok hayran teorisi mevcut. Bunların bir kısmı onun da Targaryen soyundan geldiği, kitap serinin adındaki buz kısmını onun oluşturduğu üzerine. Dizide her ne kadar değinilmese de onun ikinci kez dünyaya gelen bir koruyucu olduğunu düşünenler de var. Fakat dizi içinde en dikkat çeken detay Büyük Üstad'ın ölümünden önce Jon Snow'a "İçindeki çocuğu öldür Jon Snow. Onu öldür ve adamın doğmasına izin ver." sözleriydi. Bunlar gelecek bölümlerde yaşanacaklara bir gönderi miydi bilmiyoruz. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, Game of Thrones dünyasında her şey mümkün.

Ak Yürüyenlerin liderine karşı kim mücadele verecek?
Ak Yürüyenler'e liderlik eden Gece Kralı'nın (Night's King) gerçek gücünü çok az kişi biliyor. Buna birebir şahit olan Jon Snow'un ölmesiyle, Westeros'u Ak Yürüyenler tehlikesine karşı kimin koruyacağı büyük merak konusu. Jon'u yabanıllarla ittifak kurduğu için hain ilan eden Gece Nöbetçileri elbette onun planını kullanmaya devam etmeyecektir. Jon'ın ölümü ve Stannis'in belirsiz durumuyla Ak Yürüyenlere karşı mücadele daha da umutsuz bir hal almış gibi görünüyor. Geriye bir tek Sam (John Bradley) kalıyor. Ancak onun Ak Yürüyenlere karşı liderlik üstlenmesi şimdilik pek olası görünmüyor. Belki de az önce bahsettiğimiz gibi Jon Snow ölmez ve mücadelesine kaldığı yerden devam eder. Kim bilir...

Sansa ve Theon nereye gidecek?
Sansa Stark (Sophie Turner) ve Theon Greyjoy'a (Alfie Allen) neler olacağını kestirmek oldukça zor görünüyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi kitaplarda Ramsay Bolton'la evlenenin kişinin Sansa olmayışı. George R.R. Martin'in kaleme aldığı kitaplarda Ramsay, kendisine Arya Stark olarak tanıtılan Jeyne Poole ile evleniyordu. Sezon finalinde elele vererek metrelerce yüksekten karların üzerine atlayan Sansa ve Theon'ın ölmediğini düşünüyorum. Karlar içine düşmenin avantajıyla bu durumdan yaralanarak kurtulabilirler. Gitgide orijinal kaynaktan uzaklaşan dizide Sansa ve Theon, Jon'u bulmak üzere Duvar'a yol alabilir. Bir başka seçenek de ikilinin Bran'la Rickon'ın peşine düşmesi... Tabii bundan önce Sansa'yla Theon'un yolunun Brianne ve Podrik'le kesişme ihtimali de var.

Daenerys kurtulacak mı?
Game of Thrones'un en fazla ilgi gören karakterlerinden biri olan Daenerys Targaryen'ın sonu umarız ki Jon Snow gibi olmaz. Daenerys son olarak kendisini Dothrakiler'in arasında buldu. Son olarak Khal Drogo'yu büyücülükle hayata döndürmeye çalışan Khaleesi onlar için bir lider mi, ortadan kaldırılması gereken bir hedef mi bilmitoruz. Genellikle olayları kendi lehine çevirmeyi başarabilen Daenerys, belki son durumundan da iyi bir sonuç alarak çıkabilir. Öte yandan Khalesi'yi bulmak için yola çıkan Jorah (Iain Glen) ve Daario (Michiel Huisman) onu bu durumdan kurtarabilir mi, göreceğiz.

Bu süreçte önemli olan Meereen'de durumun ne olacağı. Şehir şimdilik Gri Solucan (Jacob Anderson), Missandei (Nathalie Emmanuel) ve Tyrion Lannister'a (Peter Dinklage) emanet. Ancak şehir, kraliçelerinin kayıp olduğunu öğrendiğinde nasıl tepki verecek öngörmek oldukça zor. Öte yandan bu süreç Tyrion'ın yönetimden ne kadar anladığını ve ne kadar güvenilir bir isim olduğunu kanıtlamak açısından da önemli olacak.

Arya'ya neler olacak?
Eğitimini bir kenara bırakıp şahsi intikamının peşinden koşan Arya Stark, sonunda Meryn Trant'ı (Ian Beattie) listesinden silmeyi başardı. Ancak bu noktadan sonra durumlar pek de beklediği gibi gitmedi. Beklenmedik bir şekilde kör olan Arya büyük ihtimalle Braavos'taki eğitimine devam edecek ve hayatta kalmak için gerçekten "hiç kimse" olması gerekecek. 

Bran'i unutmayalım...
Beşinci sezon boyunca Bran (Isaac Hempstead Wright) ve Hodor'u (Kristian Nairn) bir kere bile göremedik. Ama bu demek değil ki, onlar yaşamlarına devam etmediler. İkilinin altıncı sezonda diziye dönmesi bekleniyor. Bran Stark büyük ihtimalle onu görmediğimiz dönemde üç gözlü kargayla birlikte eğitime başladı. Bu sebeple hikayeye geri döndüğünde onu hiç ummadığımız güçlere sahip bir şekilde görebiliriz. Karşımıza hiç beklemediğimiz bir anda çıkabilecek olan Bran, altıncı sezonun en büyük sürpriz kartı olma potansiyeline sahip.
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER