Game of Thrones'un yaratıcıları o sahneyi anlattı!

Game of Thrones'un yaratıcıları o sahneyi anlattı!
Game of Thrones geçtiğimiz hafta ekrana gelen bölümünün son 15 dakikasıyla izleyicileri kendisine yeniden hayran bırakmayı başardı. Daha önce kısa bir tanışma yaşadığımız, kuzeylilerin tamamının korkulu rüyası olan Ak Gezenler (White Walkers) bu sefer daha heybetli bir şekilde karşımızdaydı. Dizinin yapımcıları "Hardhome" bölümüne özel olarak hazırlanan bir videoyla büyük ilgi gören bu sahnenin çekimlerinin nasıl yapıldığını anlattı.

Öncelikle belirtmekte yarar var ki, bu sahne kitapta uzunca yer alan bir bölüm değil. George R. R. Martin'in kaleme aldığı eserde burada yaşananlardan kısaca bahsediliyor. Yapımcılar kitapta görülmeyen bu anı hikayeye dahil ederek hem kitapları hem de diziyi takip edenlere yeni bir şey sunmak istemiş.

Elbette daha önce yazılmamış bir hikayeyi anlatmanın zorlukları da var. Ekibin öncelikle bu sahneyi nasıl hayata geçireceğine karar vermesi gerekiyor. Ak Gezenleri ne kadar göreceğimiz yine önemli kararlardan birisi... Yapımcılar hikayeyi, dolayısıyla da izleyicileri tahtadan yapılmış kapının ardında tutarak korku faktörünü daha da yukarı çekmeyi tercih etmiş. İnsanın bilinmezden korkması bu noktada oldukça başarılı kullanılmış diyebiliriz. İşin içinde tam anlamıyla bir savaş olmayışı, durumun daha çok bir katliam oluşu da sahneye bir tutam korku filmi havası katmayı başarıyor. Çünkü bu büyük tehlikeye karşı yapılabilecek çok fazla şey yok.

Ancak sahnenin en önemli faktörü elbette ki Ak Gezenler. Peki ama bu birbirinden farklı ve korkunç görünen varlıklar sahneye nasıl eklendi? Yapımcılar Ak Gezenleri kendi içinde üçe ayırmayı seçmiş. İlk kategoride Ak Gezenlere yeni katılanlar yer alıyor. Bunlar bir ya da iki haftadır ölü olan insanlar. İkinci kategoride yer alanlar altı ay ile iki yıl kadardır ölüler. Bu iki gruptaki Ak Gezenler makyaj teknikleri yardımıyla ekrana taşınıyor. Sonuncu gruptakilerse yeşil perde tekniği yardımıyla yaratılmış. Bu Ak Gezenler o kadar uzun zamandır ölü ki, geriye sadece kemikleri kalmış durumda. Bu da onları oldukça korkunç bir hale sokuyor.

Elbette bu kadar büyük ve kalabalık bir sahnenin çekilebilmesi için oldukça fazla figürana ihtiyaç duyulmuş. Figüran koordinatörünün sözlerine göre sırf bu sahnede 220 figüran oyuncu yer aldı. Sahnedeki yoğun kaos hissi, çekimlerin de büyük bir kaos içinde gerçekleşmesiyle elde edilmiş. Jon Snow karakterine hayat veren Kit Harington bu sahnede figüranların önemini "Figüranların bir kısmı şimdiye kadar çalıştığım en çalışkan arka plan oyuncularıydı. Sahneye her şeylerini koydular. Böyle bir sahneyi gerçek kılan da bu." sözleriyle dile getiriyor.

Kısacası hayranlıkla izlediğimiz bu sahne görsel efektlerin, oyuncuların başarılı performanslarının ve gerçekçi şekilde inşa edilen bir setin yardımıyla hayat buluyor. Siz bu sahne hakkında ne düşünüyorsunuz? Kitapta yer almayan bu an diziye başarılı bir şekilde eklenmiş miydi? Yoksa eksik olan bir şeyler dikkatinizi çekti mi?5. sezon, 8. bölümdeki o sahneyi anlatan videoyu da izleyinBİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER