Kör Noktada, 30. Oldenburg Uluslararası Film Festivali'nden de ödülle döndü

Kör Noktada, 30. Oldenburg Uluslararası Film Festivali'nden de ödülle döndü
Ayşe Polat imzalı Kör Noktada filmi 30. Oldenburg Uluslararası Film Festivali'nden de ödülle döndü.

Film, festivalin büyük ödülü Alman Bağımsızlık Ödülü'ne (German Independence Award) layık görüldü. En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Alexandrea Meyer (Beautiful Friend), En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Jon Jacobs (Passenger C), İlk Film Ödülü'nü ise From Dawn Till Noon on the Sea filmiyle Takayuki Hayashi aldı.

2023 Berlin Film Festivali’nin Karşılaşmalar bölümünde dünya prömiyerini yapan Kör Noktada, bu yıl 42. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali'nde ise Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. FIPRESCI ödülünün yanı sıra festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerini aldı.

Filmin konusu:

Almanya’dan gelip Türkiye’nin kuzeydoğusunda ücra bir köyde çekim yapan bir film ekibi, yaşlı bir Kürt kadınla röportaj yapar. Kadın, yıllar önce kaybettiği oğlunun anısını canlı tutabilmek için kadim bir ritüel yürütmektedir. Alman ekibe Kürtçe çeviride yardımcı olan genç kadın, yedi yaşındaki Melek’in de bakıcısıdır. Melek’in babası Zafer, asıl amacı belirsiz, karanlık bir örgüte mensuptur. Gizemli bir varlık Melek’e musallat olduğunda Zafer örgüte sadakatiyle ailesinin esenliği arasında kalakalır. Tüm bu kişilerin bir araya gelişlerinin sonucu yıkıcı olacaktır.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER