Yoldan Çıkan Oyun: Oyun içinde oyun

Yoldan Çıkan Oyun: Oyun içinde oyun
'Kemerlerinizi sıkı bağlayın, yoksa gülerken düşersiniz koltuklarınızdan' Pozudur bu^^
- Ben doyasıya kahkaha atmak istiyorum.
- Ben artık komedi izlemek istiyorum.
- Ben dışarıda keyifli birkaç saat geçirmek istiyorum.
- Eğlenceli oyun önerisi alabilir miyim?

Gibi sorularınız varsa tam da doğru yerdesiniz. Çünkü bu oyun o aradığınız oyun. Size aşırı eğlence vaad eden ve bunu fazlasıyla yerine getiren iş.

Yoldan Çıkan Oyun; Henry Levis, Henry Shields ve Jonathan Sayer'in yazdığı başarılı İngiliz Komedisidir. Çevirisini Mehmet Ergen'in yaptığı oyunu Saydam Yeniay yönetmiştir. Kocaeli Şehir Tiyatrosu kadrosuyla izlediğim oyunu mutlaka ama mutlaka listenize not edip izlemenizi istiyorum. (Bu sezonu bitirdiler, önümüzdeki sezon için bugünden notunuzu alınız, lütfen. Asla pişman olmayacaksınız.^^)

Oyunlara giderken ilk neye göre seçim yaparsınız bilmiyorum. Çünkü bu genel olarak kişiden kişiye değişiklik gösteren olgudur. Yalnız bu oyun için her konudan sizi fazlasıyla memnun etmektedir. Dekor deseniz mis, ışık deseniz ooooo, müzik deseniz ciks, oyunculuklar deseniz alkışlar hepsine.

Yoldan Çıkan Oyun: Oyun içinde oyun yazdım başlığa... Çünkü tam bu aslında durum halleri. 1920'lerde geçen bir cinayeti konu alan "Malikanede Cinayet" isimli polisiye hikayesini izlemek üzere koltuklardaki yerimizi alıyoruz. Karşımızda prömiyer yapacak bi' ekip var. Ekip ama ne ekip. Ve prömiyerlerine konuk oluyoruz sakince.

Önce sakince sonrası... Eeeee işte sonrası yoldan çıkıyor. Keşke her şey böyle yoldan çıksa da neşemiz kalsa kalbimizde desek. Bi' nevi tiyatronun nasıl yapıldığı, tiyatronun nasıl aşkla sahneye konduğunu izliyoruz aslında. Verilen emekler, yapılan işler, amatör ekiplerin durumları, amatör ruhun asla gitmemesi gerektiği. Yok yok spoiler vermem, çok söylemek isterim de olmaz kıyamam. İsterim ki daha çok kişi izlesin, sonra gelsin konuşalım. ^^

İlk oyunun günahı olmaz diye izlemeye başlıyorsunuz  "Malikanede Cinayet" i ama o da ne??? Aksilikler gırla gidiyor, seyirciler koltuklara sığmıyor. Üfff çok tatlısınız ve güzelsiniz ekip. Aydın Sigalı 'yı uzun aradan sonra sahnede izlemek de keyfime keyif kattı. Aaaaaa bu arada oyuncuların hepsi iyi dedim amma Seda Güven Şahin'i bi' tık daha fazla beğendim, yalan yok... Ayrıca hareket düzeni için Ali Ertekin'e extra alkış. Ve tüm oyuncuların enerjisi, dinamiğine bin bereket.

Unutulmayacak ne "Malikanede Cinayet" ne de "Yoldan Çıkan Oyun". Elinize, emeğinize sağlık. Daim olsun başarılarınız.

Sevgiler... 

OYUN KÜNYE BİLGİLERİ

Yazan: Henry Levis, Henry Shields, Jonathan Sayer
Çeviren: Mehmet Ergen
Yönetmen: Saydam Yeniay
Oyuncular: Aydın Sigalı, Çiğdem Benli, Levent Muratoğlu, Sarper Saydam, Seda Güven Şahin, Serhat Güzel, Tarık Keskiner, Utku Oğuz
Dekor Tasarım: Behlüldane Tor
Kostüm Tasarım: Emine Kaynak Yıldırım
Hareket Düzeni: Ali Ertekin
Yönetmen Yardımcısı: Zeliha Çetinkaya
Işık Tasarım: Cafer Yiğiter
Müzik: Orhan Enes Kuzu
Dramaturg: Sevil Koç
BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER