Warner Bros. Discovery'nin kararları sektörü alt üst etmeye devam ediyor

Warner Bros. Discovery'nin kararları sektörü alt üst etmeye devam ediyor
Warner Bros. Discovery, verdiği kararlarla sektörü alt üst etmeye devam ediyor.

Discovery'nin Warner Bros.'u satın almasıyla kurulan yeni şirket, giderleri ve borçları/vergiyi azaltabilmek adına birçok içerikten vazgeçmeye, iptal kararı vermeye başladı. Bunu HBO Max'in Türkiye dahil Avrupa'ya giriş planlarının sekteye uğraması izledi. Aynı hızla kütüphaneden içerik çıkarmaya da başladı. Hatta Ağustos ayında bu durumu konu alan bir haber yazmıştım.

Aradan geçen birkaç ay içinde Warner Bros. Discovery, vitese basmak geri dursun, gazı kökledi resmen. Attığı adımların en konuşulanlarından birisi Westworld'ün iptali oldu. Final sezonu için onay alması beklenen dizi iptal oldu ve hikayesi de yarım kaldı. Daha önce onay verdiği Minx'in çekimleri bitmek üzere olan 2. sezonundan çat diye vazgeçti. İlk 6 bölümü geçtiğimiz yıl yayınlanan ve 1B ile 2023’ün başlarında dönmesi beklenen (çekimleri çoktaaan yapılan) HBO dizisi The Nevers'ı da şimdiden iptal etti, yayınlamayacak.

Üstelik iptalle sınırlı da kalmadı. Westworld, The Nevers, Gordita Chronicles, Raised By Wolves, Head of the Class, The Time Traveler’s Wife, FBoy Island, Legendary, Finding Magic Mike ve Love Life gibi bitirme kararı aldığı yapımların bölümlerini HBO Max'ten çıkardı. Nedeni de bahsi geçtiği gibi içerikleri hem vergi avantajı için kullanmak hem de telif ödemek zorunda kalmamak.

Şirket birleşmesi sonrası toplam gider azaltmada hedef 3.5 milyar $’dan 4.1-$5.3 milyar $ seviyesine çıkmış durumda. Bunun da 2.8-3.5 milyar $ civarını bahsi geçen tartışmalı iptal kararlarının getirileri (götürüleri) oluşturacak güya. Önceki sınır $2 milyar-$2.5 milyar arasıydı. Yani 800 bin $-1 milyar $ kadar artmış oldu. Dolayısıyla WBD'nin 2023'te de bu tarz tartışmalı kararlara imza atmaya devam etmesi bekleniyor.

WBD'nin attığı bir diğer sektörel adım ise FAST (free ad-supported television), yani ücretsiz ama reklamlı yayın yapan platformlara lisanslamak üzere üstte de adı geçen bazı (kendinden çıkan) yapımların olduğu bir paket hazırlamak. The Nevers'ın kalan bölümlerinin de zaten böyle bir yerde yayına girmesi bekleniyor. Keza Westworld'ün de dijitalde böyle bir yere lisanslanacağı düşünülüyor.

Gordita Chronicles, Love Life, Made For Love, The Garcias ve Minx gibi bazı yapımların hakları ise kendi yapımcılarına/stüdyolarına dönmüş durumda. Minx'in yapım şirketi dizinin ekrana dönmesi için başka bir yer bulmaya çalışıyor zaten. WBD, aynı zamanda kendi FAST platformunu kurma düşüncesinde ve 2023'le birlikte harekete geçmesi bekleniyor.

Bir de bu meselenin DC Comics tarafı var tabii, orası hepten başka bir karmaşa. Black Adam'ın post-credit sahnesinde yer alan olan Henry Cavill, Ekim sonunda karaktere geri döndüğünü duyurmuştu. Bu yüzden Man of Steel 2'nin geleceği bekleniyordu. Ancak James Gunn ve Peter Safran'ın başa geçmesiyle DC Studios'un planları da bir kez daha değişti.

James Gunn, yeni bir Superman filmi geleceğini ve kendisinin yazdığını açıkladı. Ancak film, karakterin gençliğini konu alacak ve orijin özelliğinde olmayacak. Dolayısıyla Henry Cavill karakteri artık canlandırmayacak. Gişede bekleneni veremeyen Black Adam'ın 2. filminin gelmesi de beklenmiyor. Wonder Woman 3 filmini iptal eden DC Studios'un 2. filmden sonra Jason Mamoa'lı Aquaman'i de geri getirmemesi ve Snyder evreninden uzaklaşması bekleniyor. Mamoa'nın farklı bir karakterle DC evreninde kalma, Ben Affleck'in DC için yönetmenlik yapma ihtimali de bulunuyor...

Sonları hayrolsun mu bilemedim (bu da gayet tartışılır) ama durum aşağı yukarı şimdilik böyle.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER