Bir HBO Max Meselesi: Bunların derdi ne?

Bir HBO Max Meselesi: Bunların derdi ne?
Medya sektöründe pek çok şirket birleşmesi yaşandı / yaşanıyor ama herhalde uzun süredir Warner Media ile Discovery kadar ses getireni olmamıştı.

43 milyar dolarlık birleşme Nisan ayında resmen tamamlandı ve "Warner Bros. Discovery" adıyla kurulan ortak şirket faaliyete başladı. Başladığından beri de tabiri caizse taş üstünde taş koymadı. Ortak şirketin kurulduğu dönemde şirketin giderlerinde 3 milyar dolarlık azaltmaya gidileceği konuşulmuştu. Discovery Inc.'in başkanı ve CEO'su olarak görev alırken Warner Bros. Discovery'nin CEO'su olan David Zaslav da çalışmalarına bu yönde hummalı bir şekilde devam ediyor.

Mesela Warner Bros.'la içerik anlaşması olan J.J. Abrams'ın HBO için hazırlanan ve onay alan yeni dizi projesi Demimonde'den vazgeçtiler. Zira dizinin sezonluk bütçesi 200 milyon doları buluyordu. Hatta bu sırada kimi haber sitelerinde birçok projeyle aynı anda uğraşan Abrams'ın 'yavaş ilerleyişinin' göze battığı, ama taraflar arasında bir sorun olmadığı da dile geldi.

Warner Bros. Discovery'nin bir diğer büyük adımı HBO Max cephesinden geldi. Dijitaldeki önceliklerini belirlemeye devam eden yeni şirket, Nordik bölge (Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya), Orta Avrupa, Hollanda ve Türkiye'de artık orijinal yapım proje üretmeyeceğini açıkladı. Ortak şirketin yönetim kadrosunun belirlenmesi aşamasında özellikle Avrupa tarafında pek çok değişiklik yaşandı. Hatta kütüphanesindeki orijinal Avrupa yapımı içeriklerin bir kısmını da lisanslama anlaşmalarını başka yerlere yapmak üzere platformdan kaldırdı.

Yakın zaman önce ortaya çıktı ki kütüphaneden içerik çekme bununla sınırlı kalmamış. MoonshotSuperintelligence, The Witches, An American Pickle, Locked Down ve Charm City Kings gibi HBO Max'e özel olarak dijitalde yayınlanan 6 filmi de platformdan çekti. Bunun sebebi ise dijitalde performansları düşük olan yapımlara daha fazla lisanslama bedeli ödemeyerek vergi konusunda da avantaj sağlamak.

Asıl bomba ise 2 gün önce patladı.Warner Bros. Discovery, DC Comics filmi Batgirl'den "tamamen" vazgeçti. Bu, öyle basit bir vazgeçme olmadı. Çünkü çekimleri çoktan tamamlanmış, post-prodüksiyon aşamasına girilen bir filmi HBO Max'e ya da sinemaya çıkarmaktan vazgeçtiler. Dahası Warner Bros. yine bir iletişim beceriksizliğine imza attı, çünkü yönetmenler ve kadro dahil filmin ekibi bile medyaya düşen haberlerle öğrendi. Hatta öyle ki yönetmenler Adil El Arbi ve Bilall Fallah, Adil'in düğünü sırasında haberi almışlar.

The Wrap'in haberine göre vazgeçilen filmin toplam bütçesi 90 milyon civarında. Batgirl'le birlikte Scoob! Holiday Haunt filminden de vazgeçtiler. Scoob!'un bütçesi ise 40 milyon aralığında. Deadline'ın haberine göre 3. sezon çekimleri bitmiş animasyon dizi Little Ellen'ı yayınlamaktan da vazgeçtiler.

Peki, çekimleri "bitmiş" olan filmden/diziden niye vazgeçersin? Görünen o ki Batgirl'i vizyona çıkarsalardı pandemi nedeniyle zaten fazla artan giderler, pazarlamanın da devreye girmesiyle daha da artacaktı. Ayrıca zaten filmin vizyona çıkarılması değil de HBO Max'te yayınlanması planlanıyordu. Ancak WB Discovery, ortaya çıkan işten pek de memnun kalmadı ve filmle ilgili ilk gösterimden gelen yorumlar da olumlu olmadı. Böylece filmi "batık maliyet" olarak değerlendirerek vergi zamanında fayda sağlaması için kullanmaya karar verdi. Scoob! ve Little Ellen da bu açıdan güya şirkete katkı sağlayacak.

Bu kadar mı? Değil.

The Wrap'in haberine göre HBO Max'in geliştirme ekibinin %70'inin gönderilmesi bekleniyor. Dolayısıyla HBO Max'e özel daha az orijinal yapım proje geleceği konuşuluyor. Bu da şimdiden Hacks, Sex Lives of College Girls, Minx, Peacemaker, The Other Two ve PLL: Original Sin gibi platformun kendi yapımlarının durumunu daha da merak ettirmiş oldu.

Peki, bundan sonra ne olacak?

Mart ayında HBO Max ile şirketin diğer platformu Discovery+'ın gelecekte birleşeceğine dair bir haber paylaşmıştık. Bu haberin ağırlığı da gün geçtikçe artmaya başladı. "Konuşulan" o ki iki platform tek bir çatı altında bir araya gelecek. Kendi başına bir marka olan HBO kanalı olduğu gibi devam edecek. HBO'nun dizilerini yayın sonrası yayınlayan HBO Max ise HBO'nun içine "yerleştirilecek". Muhtemelen adında HBO ya da Discovery olmayacak ortak büyük/yeni platformda HBO'nun kendi dizileri ve HBO Max'in kaderinden kurtulan yapımlar yer alacak. Bir de tabii Discovery tarafında öncelik verilen senaryosuz içerikler olacak.

Bundan sonrasını da haliyle zaman gösterecek. Bakalım...


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER