Gönül Dağı: Allı gelin, has gelin

Gönül Dağı: Allı gelin, has gelin
Her genç kız hayallerini saklar çeyiz sandığında. O çeyiz sandığı kimisi için zannedilenden fazlasıdır. O danteller el emeği örülmüş bir hayat, o havlular bembeyaz bir hayal, o çetikler adım adım giden bir ayak umuda. Bir ailedir o çeyiz sandığı. Çeyiz sandığı bir hazinedir. Geride bıraktığın ailen, teminatın, her şeyin o sandığın içindedir. Her genç kadın hayal eder geleceğini ve nasıl bir gelin olacağını. Nasıl evlendiğinden çok nereye gelin gittiğin önemliymiş sahiden. Mihriban apar topar Gedelli’den bir delikanlıyla evlendirilmiş bir gelin. Her şeyi geride bırakmış, her şeyi göze almış bir gelin. Has gelinimiz Mihriban’ın hikayesini izledik bu hafta.
 
Veysel parmaklıklar ardından nihayet çıktı. Adalet yerini buldu ve tüm gerçekler gün yüzüne çıktı. Veysel’in masum olduğunu tüm Gedelli’nin duymasını isteyen Cemile hayır yemeği dağıttı. Masumluğundan hiç şüphe etmediği kocasına kavuşan Cemile doya doya hasret giderdi. Amca oğullarına kavuşan Taner ve Ramazan, evlatlarına kavuşan Muammer ve Döndü hepimizi duygulandırdı. Dişçi Musa olanlardan hep kendisini sorumlu tutmuştu. Dolayısıyla ne eski neşesi vardı ne de eski enerjisi. Dişçi Musa’nın neşesini yerine getirmek te çok sevdiği damadı Veysel’e kaldı. Eski günlerdeki gibi kayınpederiyle bahçede spor yapan Musa ve Veysel başta Yağmur bebek ve Cemile olmak üzere hepimizi güldürdü.
 
Muammer’in oğluyla helalleşmesi bölümün en güzel sahnelerinden biriydi. “Sen benim canımdan cansın oğlum.” diyen Muammer şaşırttı. Çok zor sarılan ve yıldızları barışmayan baba oğul bu bölüm gerçek bir kavuşma yaşadı. Ağlayan Veysel ve Kenan ağabey-kardeş dayanışmasının en güzel örneğiydi. Üzerinden büyük bir yük kalkmıştır herhalde Döndü’nün. Veysel dönerken yanında bir emanet getirdi. Bu emanet Mihriban’ın dayısından bir mektuptu. Bu mektup Mihriban ve Rıfat’a teslim edildiğinde Mihriban çok büyük bir tepkiyle tüm ailesini çalanın o dayısı olduğunu söyledi.
 
Asuman ve Ramazan cephesindeyse işler karıştı. İtiraz dilekçesi reddedilen Asuman Erzurum’a gitmek zorunda kaldı. Babasından da temkinli olmadıkları için uyarı alan Asuman için artık her şey daha zor. Daha yeni evlenen, okula yeni kayıt yaptıran Asuman ne yapacağını bilemedi. Ona tüm cesareti ve desteği veren de her seferinde  “Sen delisin biliyorsun değil mi?” dediği kocası Ramazan oldu. Ramazan Asuman’a istifa etmesini ve hayalleri, müziği için uğraşmasını söyledi. Münir Bey’in buna ne tepki vereceği az çok belli. Çok kızacaktır. Her şeyi göze alan Asuman memuriyetten istifa etti ve müziğe yöneldi. Bu herkesin atamayacağı çok zor bir adım.
 
Kenan artık Elif’le kavuşmak istiyor. Ailesiyle konuştu ve çok yakın zamanda Elif’i istemeye gidecek. Muammer tahmin ettiğimden daha yumuşak karşıladı bu kararı. Tüm Kaya ailesi istemeye gidecek Elif kızımızı. İsteme günü büyük bir olay patlayacağını düşünüyorum. Serdar’dan yana ya da Elif’in ailesinden yana bir problem çıkabilir. Kenan’ın bir hayal kırıklığı yaşayacağını düşünüyorum. Bu aşamada Elif ne yapar? Nereye gider? Kenan ve Elif bu kadar problemsiz ve çabuk kavuşabilir mi? Düşünmek lazım.
 
Yaşar ve Meryem evlenmek üzereyken kasabada tüm gözler Rıfat ve Mihriban’a çevrildi. Sessiz sedasız, kimsesiz evlenen Mihriban buna çok takılmasa da Rıfat Mihriban’ın boynu büyük kalsın istemedi. Onun güzel bir düğünü ve gelinliği hak ettiğini düşündüğü için de herkesten borç istemeye çalıştı. Sefer ve amca oğulları zor durumda oldukları için yardım edemediler. Yardım edemeyen amca oğulları Rıfat ve Mihriban’ın düğününü bizzat yapmaya kalktılar. Hem de Yaşar ve Meryem’in düğünüyle aynı gün. Muammer’den davul zurna çalan, Selami’yi kaçıran amca oğulları Rıfat ve Mihriban’a müthiş bir düğün yaptılar. Rıfat Mihriban sarı saçlarıyla tutunda hayata. Yeniden âşık oldu. Sevmeyi yeniden öğrendi. “Aşk aşk derler. Aşk nedir bildin mi sen?” diye soran Mihriban’ın aldığı cevapla artık Rıfat’ında Mihriban’ın da sırılsıklam âşık olduğunu anlamış olduk. Varlık sadece maddeden ibaret değilmiş. Varlık sevgideymiş, varlık aileymiş, ruhmuş. Vesselam. BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER