Beşi bir yerde: 2022'nin yeni vampir dizileri

Beşi bir yerde: 2022'nin yeni vampir dizileri
2022, bir kez daha vampir furyasının ekranda parladığı bir yıl oldu. Ben de aklıma gelmişken dizileri kısaca toparlayayım dedim.

1) Interview with a Vampire

Anne Rice'ın kaleme aldığı The Vampire Chronicles serisinden uyarlandı ve şimdiden 2. sezon onayını aldı. AMC'de yayınlanan ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor ve 6 bölümü geride bıraktı.

Dizi ve kitap, sahip olduğu ahlakın kalıntılarına tutunmaya çalışan Louis ile baştan çıkarıcı ve manipülatif bir psikopat olan Lestat’a, onların Amerika ve Avrupa’da yaptığı yolculuklara odaklanıyor. Hikâye, Louis de Pointe du Lac’ın hayatını, nasıl vampire dönüştürüldüğünü ve Lestat de Lioncourt tarafından nasıl akıl hocalığı yapıldığını bir muhabire anlatması ile başlıyor.

Başrollerden Sam Reid (The Newsreader), Lestat karakterini canlandırırken Jacob Anderson (Game of Thrones) ise Louis'e hayat veriyor. Bailey Bass, Kalyne Coleman, Christian Robinson, Assad Zaman, Eric Bogosian, Maura Grace Athari de rol alıyor.
2) Vampire Academy

Richelle Mead'in kaleme aldığı roman serisinden uyarlandı. The Vampire Diaries, The Originals ve Legacies gibi vampir yapımlarıyla da bilinen Julie Plec, Marguerite MacIntyre'la birlikte senaryosunu kaleme alıyor. Dijital platformlardan Peacock'ta yayınlanan 10 bölümlük sezonunu geçtiğimiz hafta tamamladı.

Rose Hathaway yarı insan yarı vampir olan bir dhampirdir. En yakın arkadaşı ise kraliyet ailesinden bir Moroi prensesi olan Lissa Dragomir’dir. Moroi’ler sihir dünyasıyla arasında kopmaz bir bağ olan ölümlü bir vampirlerdir fakat vampirlerin en vahşisi ve en tehlikelisi olan ölümsüz Strigoi’lerden her daim korunmaları gerekmektedir. Bu görev de dhampir olması sayesinde hem bir insandan hem de bir vampirden daha güçlü olan gardiyan Rose’a düşmektedir. Böylece başları dertten kurtulmayan Rose ve Lissa sürekli tehlike ve heyecan dolu maceralara atılırlar. Tabi bu sırada akademide aşık olmayı ve bir sürü kalp kırmayı da ihmal etmezler.

Dizinin kadrosunda Sisi Stringer (Rose Hathaway), Daniela Nieves (Lissa Dragomir), Andrew Liner (Mason Ashford), J. August Richards (Victor Dashkov), Kieron Moore (Dimitri Belikov ), Andre Dae Kim (Christian Ozera), Anita-Joy Uwajeh (Tatiana Vogel), Mia McKenna-Bruce (Mia Karp), Rhian Blundell (Meredith), Jonetta Kaiser (Sonya Karp) yer alıyor.
3) Let the Right One In

ABD'nin premium kablolu kanallarından Showtime'da ekrana geliyor. 10 bölümlük sezonunun ilk 4 bölümü yayınlandı. John Ajvide Lindqvist'in 2004'te yayımlanan romanından ve romanın 2008 yapımı film uyarlamasından esinlenildi. Başrolünü Demián Bichir üstlenirken kadroda Anika Noni Rose, Grace Gummer, Madison Taylor Baez, Kevin Carroll, Ian Foreman ve Jacob Buster da bulunuyor.

Dizi, türe mercek tutarak insanlığın zaaflarını, gücünü ve tutkusunu keşfetmeye yönelik bir proje olarak tanıtılıyor. Mark ve kızı Eleanor'un hayatları 10 sene önce Eleanor vampire dönüştüğünde tamamen değişmiştir. 12 yaşında kalan Eleanor, sadece geceleri dışarı çıktığı kapalı bir hayat yaşarken babası ise onu hayatta tutabilmek için insan kanı sağlamak adına elinden geleni yapmaktadır.
4) Reginald the Vampire

Syfy kanalında ekrana geliyor ve 10 bölümlük sezonunun ilk 4 bölümü yayınlandı. Spider-Man filmlerinde Peter Parker’ın arkadaşı Ned’i canlandıran Jacob Batalon başrolde. Johnny B. Truant’ın Fat Vampire adlı kitap serisine dayanıyor.

Dizi, beklenmedik bir kahraman olarak güzel, formda ve kibirli vampirlerin yaşadığı bir dünyaya ani bir şekilde düşen; sevdiği ama birlikte olamadığı kız, iş yerindeki zorba yönetici ve ölmesini isteyen vampir lideri gibi her türlü engeli aşmak zorunda kalacak Reginald Baskin’i merkezine alıyor. Neyse ki Reginald kendine ait bir takım güçleri olduğunu da keşfeder. Reginald The Vampire, ölümsüz hayatın hayatın kendisi kadar karmaşık olduğunu kanıtlıyor.

Mandela Van Peebles, Em Haine, Aren Buchholz, Savannah Basley, Marguerite Hanna, Sean Yves Lessard ve Georgia Waters da rol alıyor.
5) First Kill

10 Haziran'da 8 bölümlük ilk sezonuyla Netflix'te ekrana geldi. Gelmekle de kaldı, zira Netflix bu yazı çıkana kadar diziyi iptal etti.

Genç vampir Juliette, güçlü bir vampir ailesindeki yerini alabilmek için ilk cinayetini işlemeye hazırlanmaktadır. Gözüne kasabaya yeni gelen Calliope'yi kestirir. Ancak Calliope de ünlü bir vampir avcısı ailenin soyundan gelmektedir. İkisi de bir diğerini öldürmenin ve kazanmanın kolay olmadığını fark eder.

Victoria “V.E.” Schwab'ın kaleme aldığı aynı isimli kısa hikayeden uyarlanan gençlik dramasının başrollerini Sarah Catherine Hook ve Imani Lewis'in üstlenirken dizide Elizabeth Mitchell, Aubin Wise, Jason Robert Moore, Dominic Goodman, Phillip Mullings, Will Swenson, Gracie Dzienny, Dylan McNamara, Dylan Allen ve Robert Mendez de rol alıyor.
** Bonus: Vampire in the Garden

Hazır gelmişken bahsi geçsin, Netflix'te ekrana gelen 5 bölümlük 2022 yapımı bir vampir anime dizisi de mevcut. Bir kız çocuğu ve bir vampir kraliçesi insanlarla vampirlerin barış içinde yaşayabilecekleri bir cenneti bulmak için tüm engellere rağmen güç birliği yapar.

** Kısa Yorum:

-- Yukarıdaki dizilerden Interview with a Vampire ile Vampire Academy'yi izledim/izliyorum. İkisinin uyarlandığı romanları da okudum/okuyorum. Let the Right One In'la birlikte üç dizi de daha önce film uyarlamalarıyla ekrana geldi malum.

Hatta Interview with a Vampire'da (1994) başrolde Tom Cruise ile Brad Pitt var. Let the Right One In, hem İsveç'te (2008) hem de ABD'de (2010)  filme uyarlandı esasında. Vampire Academy'nin ilk filmi (2014) gişede battığı için devamı gelmedi.

-- İzlediğim kadarıyla Interview with a Vampire'dan gayet memnunum. Sadık denebilecek bir uyarlama ve sanat yönetimi bir yana, oyunculuklarıyla da kendisine çekiyor. Vampire Academy'den zerre memnun değilim. "Özünü" almışlar ama öyle değiştirmişler ki elimizdeki iş için uyarlama demek olmaz bana kalırsa. Hikâyeyi kendilerininmiş gibi düşününce "bir tık" daha kabul edilebilir belki. Umarım iptal ederler.

Let the Right One In de gözlemlediğim kadarıyla yavaş tempoda ilerleyen ve dramaya ağırlık veren, daha ciddi tonda bir iş olarak öne çıkıyor.


BİZE YAZIN!
Ad
Soyad
e-mail
Mesajınız
GÖNDER